Rzeczy których nie pożyczać - 10 przykładów

Może się wydawać, że pożyczenie komuś ręcznika, to niewinny gest. Niekoniecznie. Wiele infekcji wywoływanych jest właśnie pod wpływem wilgoci.
Rzeczy których nie pożyczać - 10 przykładów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Poznaj rzeczy, których nie pożyczać nigdy nikomu. Wiele osób udostępnia przedmioty do użytku osobistego zaufanym znajomym i rodzinie. Może się wydawać, że nie ma w tym nic złego. Ale czy na pewno?

Niektóre z nich mogą przeistoczyć się w siedlisko bakterii będących przyczyną chorób i infekcji. Dzisiaj wymienimy 10 rzeczy, których nigdy nie powinno się pożyczać.

Rzeczy, których nie wolno pożyczać

1. Mydło w kostce

Oczywiście, niektóre mydła są antybakteryjne. Nie zmienia to jednak faktu, że po każdym użyciu pokrywają się mikroorganizmami pochodzącymi ze skóry, które mogą stać się przyczyną wielu chorób.

Mydło w kostce

Ryzyko jest jeszcze większe, jeżeli mydło jest przechowywane w zbyt wilgotnym miejscu. To właśnie tam najchętniej rozwijają się bakterie, wirusy i grzyby.

Przeczytaj również: Domowe mydło do higieny intymnej

2. Ręcznik

Ręczniki należą do rzeczy, których pod żadnym pozorem nie należy z nikim dzielić. Ze względu na wilgoć, stają się ulubionym siedliskiem zarazków. Zwłaszcza, jeżeli są przechowywane w łazience.

Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo zarażenia się grzybicą skóry, trądzikiem czy zapaleniem spojówek.

3. Rzeczy, których nie pożyczać: Dezodorant

 

Oczywiście można dzielić się dezodorantem w sprayu bez żadnych obaw. Jeżeli jednak chodzi o “kulki” lub “sztyfty”, lepiej jest zadbać o to, żeby nikt inny ich nie używał, ponieważ może dojść do przenoszenia bakterii i nieprzyjemnych zapachów pod pachami.

4. Szczoteczka do zębów

Szczoteczki do zębów nie są drogie, dlatego też nie ma powodu, żeby musieć się nimi dzielić z innymi.

Jako, że szczoteczki są siedliskiem bakterii jamy ustnej, należy je regularnie dezynfekować. To prawda, że większość bakterii jest niegroźna, ale w niektórych przypadkach mogą one powodować grypę, przeziębienia i różnego rodzaju infekcje.

5. Pęseta

Pęseta należy do tych rzeczy, których nie może zabraknąć w Twojej torebce. Służy do depilowania brwi i nadawania im odpowiedniego kształtu.

Pęseta to jedna z rzeczy których nie pożyczać

Jeżeli Twoja pęseta jest zawsze czysta i należycie zdezynfekowana, ryzyko przeniesienia zarazków jest minimalne. Czasem jednak może dojść do infekcji i przeniesienia bakterii wraz z krwią.

6. Rzeczy, których nie pożyczać: Błyszczyk do ust i pomadki

Jakiekolwiek produkty do pielęgnacji ust powinny być wykorzystywane do użytku indywidualnego. Ponieważ pomadki mają bezpośrednią styczność z ustami, mogą przenosić bakterie i inne mikroorganizmy. 

Zwiększa się przede wszystkim prawdopodobieństwo wystąpienia opryszczki.

7. Maszynka do golenia

Maszynki do golenia, wraz z niechcianymi włoskami, ściągają martwe komórki skóry i bakterie, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jeżeli dzielimy się nimi z innymi osobami, w przypadku skaleczenia, mogą wywołać choroby przenoszone za pośrednictwem krwi, takie jak wirusowe zapalenie wątroby i HIV.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Depilacja – poznaj naturalne techniki

8. Kapelusze i czapki

Zarówno kapelusze, jak i czapki, wchłaniają spore ilości wilgoci powstającej w procesie pocenia się skóry. To najlepsze środowisko dla bakterii i grzybów, które – z czasem – mogą powodować łupież i podrażnienia.

9. Rzeczy, których nie pożyczać: Kolczyki

Kolczyki to nieodzowny element wizerunku praktycznie każdej kobiety. Jednak bardzo niewiele Pań zdaje sobie sprawę, że kolczyki nieodpowiednio dezynfekowane mogą być przyczyną infekcji bakteryjnych.

To właśnie dlatego należy unikać pożyczania kolczyków koleżankom i znajomym. Jeżeli już nie masz wyboru, pamiętaj o ich zdezynfekowaniu.

10. Przybory do makijażu

To niezwykle częsty widok: między przyjaciółkami i siostrami pożycza się najróżniejsze kosmetyki, takie jak podkład, tusz do rzęs czy pomadkę.

Kobieta maluje się

To niezwykle częsty widok: między przyjaciółkami i siostrami pożycza się najróżniejsze kosmetyki, takie jak podkład, tusz do rzęs czy pomadkę.

Może się wydawać, że nie ma w tym nic dziwnego, ale pamiętajmy, że kosmetyki mają regularny kontakt ze skórą, co sprawia, że mogą przenosić bakterie, wirusy i grzyby.

A co z Tobą? Pożyczasz niektóre z powyższych rzeczy? Następnym razem zastanów się dwa razy, zanim – na przykład – dasz komuś swój ręcznik. To nie egoizm; to dbanie o własne zdrowie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.