Ryż z kalafiora po meksykańsku: prosty przepis

Ryż z kalafiora po meksykańsku to bardzo interesujący sposób na spożywanie warzyw. A zawarta w tym daniu odrobina meksykańskiej salsy sprawia, że jest to przepis na wyjątkową i smaczną potrawę.
Ryż z kalafiora po meksykańsku: prosty przepis
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Sporządzenie niewątpliwie przepysznego dania jakim jest ryż z kalafiora po meksykańsku oznacza konieczność wyboru odpowiedniego przepisu, który zapewni wspaniały smak tej potrawy od początku do końca. To danie wyróżnia się szczególnie spośród innych, ponieważ nie dość, że zapewnia wyjątkowe wrażenia Twojemu podniebieniu, to jednocześnie jest także wyjątkowo zdrowe.

Dodatkowo ryż z kalafiora po meksykańsku jest także często zalecany przez specjalistów z dziedziny żywienia jako świetny dodatek do innych składników.

Przygotujcie się więc na małe zaskoczenie. Już za chwilę okaże się, że to co myśleliście, że wiecie o gotowaniu ryżu, to tak naprawdę nic!

Wiele osób rezygnuje z najbardziej znanych węglowodanów na rynku, gdy stosują jakąś konkretną dietę. Wyrzucają z niej produkty takie jak makaron, ryż, niektóre rodzaje mięsa, chleb itp. Ale nic straconego. Prezentowany przez nas ciekawy przepis na ryż z kalafiora po meksykańsku pomoże Ci zastąpić te produkty.

Dlaczego ryż z kalafiora po meksykańsku jest tak interesującym daniem?

Przepis, który za chwilę poznasz jest także idealnym rozwiązaniem zawsze wtedy, gdy próbujesz nowych metod przygotowywania ryżu. W ten sposób nie będziesz nudzić się z uwagi na stosowanie ciągle tych samych składników. Tak, rozmawiamy tutaj o klasycznym białym ryżu w postaci na przykład zapiekanki.

Otwórz więc swój umysł i przygotuj się na bardzo pożywny posiłek. A co najważniejsze, na taki, który znacząco różni się od Twoich standardowych przyzwyczajeń dotyczących jedzenia.

W przypadku ryżu potrzeba trochę czasu, by go odpowiednio ugotować. Nie jest to takie proste. Musi się on stać miękki i jadalny, ze względu na odporność jego ziaren na wysoką temperaturę. Jednak kalafior jest zupełnie innego rodzaju produktem, ponieważ gotuje się znacznie szybciej i łatwiej poddaje się obróbce termicznej, niż niż ryż.

Kalafior

Różnica między tymi dwoma produktami polega przede wszystkim na zawartych w nich składnikach odżywczych i korzyściach, jakie oferują dla naszego organizmu. Ryż z kalafiora po meksykańsku jest w zasadzie tylko odpowiednio przyprawionym warzywem. Z drugiej strony ryż to po prostu ziarno z pewną ilością skrobi.

Ryż przekształca się podczas gotowania w węglowodany, a nasz organizm wykorzystuje je (między innymi) do produkcji tłuszczu. Oczywiście jest to proces, którego powinieneś unikać za wszelką cenę, jeśli starasz się o siebie zadbać, nawet jeśli ćwiczysz dużo.

Tak więc, ryż z kalafiora po meksykańsku jest świetnym rozwiązaniem dla Ciebie. Co więcej, może posłużyć także jako dodatek dla innych produktów spożywczych. Danie to w pełni ukazuje niezwykle bogate smaki i aromaty, z których słynie meksykańska kuchnia.

Jak należy prawidłowo przyrządzić ryż z kalafiora po meksykańsku?

Po tym nieco przydługim wstępie pora przejść do konkretów. Oto przepis na ryż z kalafiora po meksykańsku będący tematem naszego dzisiejszego artykułu.

Wskazówki dotyczące przygotowania kalafiora z ryżem po meksykańsku

Za chwilę zaprezentujemy Ci kilka sztuczek i wskazówek. Będą one bez cienia wątpliwości bardzo pomocne, gdy już zaczniesz działać według poniższego przepisu na ryż z kalafiora po meksykańsku. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać w każdym momencie.

Pierwsza wskazówka polega na użyciu aluminiowej tarki do rozdrobnienia kalafiora. Oczywiście po uprzednim usunięciu jego łodygi i wszelkich czarnych plam. Możesz także też użyć blendera kuchennego, aby zmiksować go jeszcze lepiej i bardziej równomiernie.

Bez względu na to, jakiej metody użyjesz, efekty jej działania będą równie dobre. A teraz przejdziemy do opisu szczegółowych kroków, które pozwolą Ci przygotować tę pyszną potrawę w Twojej własnej kuchni. Zapraszamy do lektury!

Przepis na ryż z kalafiora po meksykańsku

Składniki, jakich będziesz potrzebował:

 • 1 duży kalafior (500 g)
 • 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek (30 ml)
 • Szczypta pieprzu
 • 1 łyżka stołowa soli (15 g)

Sposób przygotowania opisywanej potrawy:

 • Najpierw usuń z kalafiora łodygę, liście i korzeń. Następnie odetnij wszystkie czarne plamki, które kalafior może mieć. Pamiętaj, że chcesz uzyskać kalafiora przypominającego z wyglądu ryż.
 • Następnie wybierz swoją metodę rozdrabniania tego warzywa. Jeśli zdecydujesz się na użycie blendera, włóż do niego surowy kalafior i miksuj go tak długo, aż uzyska konsystencję podobną do ryżu.
 • Jeśli tarka aluminiowa wydaje Ci się być lepszą opcją, po prostu zetrzyj ostrożnie całego kalafiora na drobnych oczkach.
 • Następnie przesyp tak przygotowanego kalafiora na patelnię z oliwą z oliwek. Podsmażaj całość na średnim ogniu przez około 2 minuty.
 • Smażąc mieszaj go co chwilę widelcem lub drewnianą łyżką.
 • Na koniec obniż temperaturę, przykryj patelnię i duś przez kolejne 8 minut, a następnie zdejmij naczynie z ognia.
 • Teraz masz swój własny ryż z kalafiora!

Meksykańska metoda doprawiania

A teraz porozmawiamy o krokach, które należy wykonać, aby przygotować idealną metodę przyprawienia tak przygotowanego ryżu z kalafiora.

Papryka serrano

Składniki, jakich będziesz potrzebował:

 • 2 ząbki obrane dokładnie czosnku
 • 1 biała cebula
 • Puszka gotowanych warzyw (100 g)
 • 1 szklanka przecieru pomidorowego (250 ml)
 • Papryka serrano lub podobna
 • 2 szczypty pieprzu
 • Łodyżka drobno posiekanej kolendry
 • 1 łyżka stołowa soli (15 g)

Sposób przygotowania opisywanej potrawy:

 • Aby odpowiednio przyprawić swój ryż z kalafiora po meksykańsku, będziesz potrzebować do tego patelni oraz odrobiny oliwy z oliwek.
 • Najpierw drobno posiekaj cebulę. Zrób to samo z kolendrą i ząbkami czosnku.
 • Gdy patelnia będzie już dobrze rozgrzana, wrzuć na nią posiekane warzywa i podsmażaj tak, jakbyś robił salsę. Dodaj także do nich pieprz i sól.
 • Następnie drobno posiekaj paprykę serrano. Dodaj ją na patelnię, gdy tylko zauważysz, że reszta składników zaczęła już wydzielać swój aromat.
 • Wszystko dobrze wymieszaj i upewnij się, że składniki są dobrze połączone.
 • Na koniec wlej na patelnię przecier pomidorowy. Gotuj całość przez 5 minut na dużym ogniu.
 • Po upływie wskazanego czasu zredukuj płomień do małego i dodaj na patelnię warzywa z puszki.
 • Gotuj wszystko przez kolejne pięć minut. I to już wszystko!

Pozostaje teraz tylko serwować ryż z kalafiora wraz z przygotowanym sosem po meksykańsku. Smacznego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mendonça, S., Grossmann, M. V. E., & Verhé, R. (2000). Corn Bran as a Fibre Source in Expanded Snacks. LWT – Food Science and Technology, 33(1), 2–8. https://doi.org/10.1006/fstl.1999.0601
 • Amaya-Cruz, D. M., Rodríguez-González, S., Pérez-Ramírez, I. F., Loarca-Piña, G., Amaya-Llano, S., Gallegos-Corona, M. A., & Reynoso-Camacho, R. (2015). Juice by-products as a source of dietary fibre and antioxidants and their effect on hepatic steatosis. Journal of Functional Foods, 17, 93–102. https://doi.org/10.1016/j.jff.2015.04.051Make Delicious Mexican Cauliflower Rice with this Great Recipe
 • Stojceska, V., Ainsworth, P., Plunkett, A., Ibanoǧlu, E., & Ibanoǧlu, Ş. (2008). Cauliflower by-products as a new source of dietary fibre, antioxidants and proteins in cereal based ready-to-eat expanded snacks. Journal of Food Engineering. https://doi.org/10.1016/j.jfoodeng.2008.01.009
 • Engel, E., Baty, C., Le Corre, D., Souchon, I., & Martin, N. (2002). Flavor-active compounds potentially implicated in cooked cauliflower acceptance. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf025579u
 • Chatterjee, J., & Chatterjee, C. (2000). Phytotoxicity of cobalt, chromium and copper in cauliflower. Environmental Pollution. https://doi.org/10.1016/S0269-7491(99)00238-9
  Ahmed, F. A., & Ali, R. F. M. (2013). Bioactive compounds and antioxidant activity of fresh and processed white cauliflower. BioMed Research International. https://doi.org/10.1155/2013/367819

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.