Rozstanie a dalsze życie - Jak odkryć się na nowo?
Rozstanie to trudny moment, po którym życie nie wygląda już tak samo. Wiele osób odczuwa po rozstaniu ból, porównywalny z żałobą po stracie bliskiej osoby. Nic więc dziwnego, że pierwsze chwile po zakończeniu związku mogą być przytłaczające i przerażające.
Warto jednak poukładać sobie pewne sprawy w taki sposób, by rozstanie stało się nie tylko zakończeniem, ale i nowym początkiem.
Żyjąc z drugą osobą przez dłuższy czas, stajemy się niemal jedną duszą i ciałem. Nic więc dziwnego, że po rozstaniu potrzebujemy poniekąd odzyskać swoją tożsamość i odkryć samą siebie na nowo. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i życia w pojedynkę nie jest łatwe i wymaga trochę czasu.
Po rozstaniu zmienia się naprawdę wiele – łącznie z podstawowymi nawykami, trybem życia czy zainteresowaniami. Czasami zakończenie związku wpływa nawet na relacje z innymi ludźmi – na przykład z przyjaciółmi, których dzieliliśmy do tej pory z partnerem.
Kiedy przychodzi czas, by się rozstać, postaraj się nie myśleć obsesyjnie o drugiej osobie, ale skup się na sobie. Być może potrzebny będzie Ci czas w samotności, który pomoże Ci wycofać się emocjonalnie, wyciszyć swój umysł i poukładać sprawy na nowo. Zawalcz o siebie w obliczu tego wyzwania i wykorzystaj je jako szansę na kompletnie nowy początek.
Przeczytaj również: Przyjaźń pomiędzy kobietami – wspaniały sposób, by pokonać stres
Rozstanie pozwala odkryć się na nowo
Dojście do tego, że rozstanie może mieć także swoje pozytywne strony, może początkowo wydawać się całkowicie nierealne. Dopiero z czasem poczucie zranienia ustępuje miejsca nadziei i chęci, by zacząć żyć na nowo. Pamiętaj, że nawet zakończony związek był swego czasu ważną częścią Twojego życia i na pewno przyniósł ze sobą wiele dobrych chwil i wspomnień.
Odkrycie samej siebie na nowo po rozstaniu to kręta i długa droga, ale warto wyruszyć w podróż. Czasami może okazać się, że dysponujesz czasem i możliwościami, które wcześniej nie przeszłyby Ci nawet przez myśl. To właśnie ten moment, kiedy czas zacząć realizować dawniej zaniedbywane pasje czy marzenia.
Zawsze marzyłaś o lekcjach tenisa, nauce pływania czy rysowania? Nadszedł czas, by złapać byka za rogi i poczuć wiatr w żaglach. Co więcej, nowe pasje i zainteresowania to szansa na poznanie nowych ludzi i zmianę środowiska.
To szczególnie ważne, jeśli do tej pory dzieliłaś nie tylko życie, ale i znajomych ze swoim partnerem. Po rozstaniu relacje te mogły zostać znacznie utrudnione, dlatego też nie warto zamykać się na nowe znajomości.
Rozstanie, które pociąga za sobą proces poznawania siebie i odzyskiwania własnej tożsamości to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą Ci się przydarzyć. Potraktuj to jako szansę, nowe otwarcie i impuls do działania.
Z pewnością związek przyniósł Ci wiele ciekawych doznań i przeżyć, jednak pamiętaj, że świat nie kończy się na jednej relacji.
Pamiętaj także, że nie warto tracić czasu na znajomych, którzy nie zawsze byli przy Tobie, gdy tego potrzebowałaś. Prawdziwi przyjaciele będą wspierać Cię i szanować niezależnie od tego, jakie decyzje podjęłaś. Zaakceptują Ciebie, Twoje wady i zalety, tym samym nie opuszczając Cię w tak kluczowym momencie, jakim jest rozstanie.
Życie musi toczyć się dalej
Ból i rozczarowanie, a także poczucie winy, to naturalne emocje, które towarzyszą nam po rozstaniu. Warto jednak wiedzieć, że prędzej czy później uczucia te przeminą, a życie będzie toczyć się dalej. Staraj się za wszelką cenę uniknąć spirali żalu i bólu, która powstrzyma Cię przed pójściem na przód.
Nie można wiecznie czuć smutku i żalu, że dana osoba nie była Ci pisana. Nie warto także uważać się za ofiarę całej sytuacji. Zdecydowanie lepiej jest wziąć sprawy we własne ręce i zostać kapitanem tego statku. Uwierz, że poczucie kontroli da Ci o wiele więcej niż bierne odczuwanie żalu i rozpaczy.
Przeczytaj również: Strach przed porzuceniem – jak go przezwyciężyć?
Jak poradzić sobie z samotnością po rozstaniu?
Samotność może być przytłaczająca i przerażająca, jednak pamiętaj, że rozstanie nie zawsze musi się jej równać. Odrobina czasu z samą sobą na pewno nie zaszkodzi, jednak później warto stopniowo otwierać się na nowe znajomości i przeżycia. Aby samotność rzeczywiście była konstruktywna, zacznij od zadania sobie następujących pytań:
- Co zazwyczaj robiliście razem z partnerem? Być może czas porzucić te aktywności na rzecz czegoś zupełnie nowego, czym będziesz zajmować się sama lub z innymi znajomymi.
- Czy jest coś, o czym zawsze marzyłaś, ale związek poniekąd Cię powstrzymywał? Właśnie nadszedł idealny moment na realizację tych planów!
- Czego nauczyłaś się przez ostatnie lata czy miesiące związku? Przeanalizuj zarówno dobre, jak i złe chwile. Na pewno wyciągniesz z nich naukę na kolejne lata.
- Czy boisz się samotności? Nie warto! Czasami chwila wytchnienia i bycie sam na sam ze sobą to najlepszy prezent, jaki możesz dostać od losu. Nie ma lepszego sposobu, by odkryć się na nowo.
Odbudowywanie swojej tożsamości i odkrywanie się na nowo to ogromna korzyść, choć także wyzwanie. Często jest to niemożliwe bez wsparcia najbliższych czy pomocy specjalisty, który pokieruje Tobą i tym procesem.
Świadomość własnych wad i zalet, a także pragnień, to klucz do dojścia do siebie po rozstaniu. Otaczaj się ludźmi, którzy sprawią, że proces ten stanie się prostszy i mniej bolesny. Rozstanie to nie koniec świata – czasami to dopiero początek drogi.
Poukładaj swój świat na nowo, a na pewno nie pożałujesz, że udało Ci się pójść naprzód.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Perilloux, C., & Buss, D. M. (2015). Breaking up Romantic Relationships: Costs Experienced and Coping Strategies Deployed. Evolutionary Psychology. https://doi.org/10.1177/147470490800600119
- Davis, D., Shaver, P. R., & Vernon, M. L. (2003). Physical, emotional, and behavioral reactions to breaking up: The roles of gender, age, emotional involvement, and attachment style. Personality and Social Psychology Bulletin. https://doi.org/10.1177/0146167203029007006
- Rhoades, G. K., Kamp Dush, C. M., Atkins, D. C., Stanley, S. M., & Markman, H. J. (2011). Breaking Up Is Hard to Do: The Impact of Unmarried Relationship Dissolution on Mental Health and Life Satisfaction. Journal of Family Psychology. https://doi.org/10.1037/a0023627
- Langhinrichsen-Rohling, J., Palarea, R. E., Cohen, J., & Rohling, M. L. (2018). Breaking Up is Hard To Do: Unwanted Pursuit Behaviors Following the Dissolution of a Romantic Relationship. Violence and Victims. https://doi.org/10.1891/0886-6708.15.1.73