Wszyscy mamy marzenia, ale nieraz czas je zabiera

Nawet, jeśli straciliśmy już niewinność i iluzję typową dla dzieciństwa, to w nowej fazie życia mogą swobodnie cały czas nam rosnąć skrzydła.

Wszyscy przychodzimy na ten świat ze skrzydłami. Jako dzieci mamy niewinne spojrzenie na świat, a nasze serca wypełniają marzenia oraz cele, które chcemy zrealizować jako dorośli.

To czy je osiągniemy, czy też nie, zależy od wielu różnych rzeczy: podejścia, siły, motywacji, wsparcia, szczypty szczęścia, odpowiedniej osobowości czy sprzyjającego środowiska.

Oczywiście nie jest to łatwe. Urodzenie się ze skrzydłami i nie stracenie ich do końca życia to trudne zadanie. Każde rozczarowanie, każda przeszkoda na drodze, każda zdrada – to wszystko wyrywa pióra ze skrzydłem, aż w końcu straci się je całkowicie. Wiara w marzenia umiera.

Urodzeni ze skrzydłami, by realizować marzenia

Mózg dziecka ma niesamowity dar, który pomaga przez całe dzieciństwo oraz okres dojrzewania. Darem tym jest moc uczenia się, neuroplastyczność, które pozwalają dzieciom się rozwijać. Należy zadbać o to, aby zmaksymalizować szanse dzieci do rozwoju.

Najczęściej ludźmi, którzy najbardziej podcinają skrzydła dzieciom, są ich rodzice lub członkowie rodziny, a także nowoczesny system edukacji.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Czytaj także: Zostaw przeszłość, żyj teraźniejszością

dziecko z rosnącą roślinką na dłoni

Rodziny, które pomagają – rodziny, które przeszkadzają

Prawdopodobnie znane są Ci pojęcia edukacji na bazie demokracji i dyktatury. To dwa różne rodzaje edukacji, gdzie dzieci przyswajają systemy wartości, które wpływają na to, kim stają się w dorosłym życiu.

 • Są rodziny, które szanują dzieci i ich emocjonalne potrzeby oraz marzenia.
 • Zapewniają im one bezpieczeństwo oparte na uznaniu oraz szacunku, otwierające drzwi w taki sposób, że dzieci mogą osiągnąć, co tylko chcą. Oczywiście wszystko to odbywa się pod opieką dorosłych.
 • Z drugiej strony są również rodziny, które z góry planują życie swoich dzieci, a dzieci muszą się wpasować w ten plan.

Dla takich rodzin nie liczą się myśli i uczucia dzieci, a także potrzeba zabawy i sielanki w czasie dzieciństwa. Skrzydła są podcinane, marzenia określane mianem nonsensu, a dzieciom z góry narzuca się cele konieczne do osiągnięcia.

Jeśli doświadczyłeś podobnego postępowania podczas dzieciństwa czy okresu dojrzewania, to być może uważasz, że masz ograniczone życie lub nie jesteś zdolny osiągnąć swoich marzeń.
pa
dziewczyna w lesie

Odbuduj skrzydła, które zostały utracone

Twoje skrzydła nigdy nie zniknęły całkowicie. Po okresie dzieciństwa i dojrzewania zawsze pojawiają się szanse, które można wykorzystać. Należy wierzyć w swoje prawo do szczęścia.

 • Skrzydła rosną z każdym kolejnym marzeniem i z każdym kolejnym krokiem wykonanym w celu osiągnięcia lepszego życia.
 • Aby uleczyć nadszarpnięte skrzydła oraz pióra, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy otaczający Cię ludzie popychają Cię do lotu czy też ściągają w dół.
 • Skomplikowane relacje emocjonalne, członkowie rodziny, którzy Cię kontrolują lub przyjaciele dbający przede wszystkim o swoje interesy niż wspólne dobre to czynniki, które negatywnie wpływają na Twoje poczucie własnej wartości.
 • Niech samospełnienie będzie Twoim priorytetem. Przekonuj się każdego dnia, że Twoje szczęście jest celem nadrzędnym.
 • Jeśli ktoś u Twojego boku cały czas oskubuje Cię z piór i chce zatrzymać Twój rozwój, zastanów się dobrze czy utrzymywanie takiej relacji jest warte zachodu. To dobry czas na podjęcie decyzji.
kobieta z bujnymi skrzydłami

Może okazać się ważne, by pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Czasami, w celu odbudowy utraconych skrzydeł, będzie trzeba udać się w samotny lot.

Czytaj też: Jakie kolory wpływają na Twoje emocje?

 • Rozpoczęcie lotu rozumiemy jako dokonanie zmian. Zmianę środowiska, przyjaciół czy nawet podejścia do życia.
 • Jak tylko poczynisz pierwszy krok ku zmianom, od razu poczujesz się bardziej wolny bez tego toksycznego bagażu i kamieni w butach.
 • Wewnętrzny spokój jest na tyle ważny, że nawet się nie obejrzysz, a Twoje skrzydła odrosną.

Twoje skrzydła są gotowe do lotu po Twoje marzenia.

WIĘCEJ DLA CIEBIE