Różnice pomiędzy karate i taekwondo

Karate i taekwondo to sztuki walki, które mają wiele punktów wspólnych, ale też dzielą je pewne różnice. Poznaj je zatem!
Różnice pomiędzy karate i taekwondo
Eva María Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez instruktor fitness i jogi Eva María Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Karate i taekwondo to znane sztuki walki, które czasami trudno odróżnić. Są w gruncie rzeczy podobne, ale nie takie same.

Obie dyscypliny wymagają kontroli własnego ciała i przestrzegania konkretnych zasad. Co więcej, polegają na rywalizacji. Obie pochodzą z Japonii, jednak taekwondo znane jest od tysiącleci, podczas gdy karate jedynie od setek lat. Wywodzi się ono z chińskiego kung fu.

Warto zaznaczyć, że mimo podobieństw, pozycje i ruchy typowe dla obu dyscyplin różnią się znacznie.

Pochodzenie i historia

Taekwondo to sztuka walki opierająca się na kopnięciach na poziomie głowy, kopnięciach ze skokiem i technikach szybkiego kopania. Sztuka ta narodziła się w Korei około 2300 lat temu.

Na początku taekwondo było sztuką walki bez broni i nazywano je subak. Styl, które je zapoczątkował to taekkyeon. Wówczas w Korei rywalizowały ze sobą trzy królestwa, które trenowały mężczyzn do walki bez broni.

Jednak gdy Japończycy napadli na Koreę na początku XX wieku, zabronili koreańskich sztuk walki, chociaż pewne grupy trenowały je w ukryciu. Co więcej, z różnych powodów, ustalono konkretne style. Dzięki konferencji przeprowadzonej w 1955 roku połączyły się one w jednolity tryb nauczania.

Co ciekawe, tae oznacza “niszczyć stopami”, a kwon znaczy “niszczyć rękami”, podczas gdy do oznacza “drogę”.  T aekwondo można zatem tłumaczyć jako “drogę nóg i pięści”.

Z drugiej strony, karate rozwinęło się setki lat temu na wyspach Ryūkyū (Japonia), czyli w rejonie, który kojarzymy z dzisiejszą Okinawą. Swoje początki wzięło od chińskiego kung fu.

Datuje się je na wiek XVI, gdy to  Japonią siłą przejęła Okinawę i skonfiskowała całą jej broń. Mieszkańcy walczyli zatem gołymi rękami i nogami, gdyż nie mieli innego wyjścia.

Karate oznacza “puste ręce”. Ma to zapewne związek z początkami tej dyscypliny jako systemu samoobrony wobec braku odpowiedniej broni.

Te dwie sztuki walki bywają niekiedy mylone.

Styl walki i technika

Karate to sztuka walki oparta na uderzeniach pięści, kopnięciach, uderzeniach kolanami, łokciami i otwartymi dłońmi. Dyscyplina ta zawiera także bloki, zatrzymania i rzuty. Ruchy są liniowe.

Taekwondo korzysta natomiast głównie z kopnięć.  Trening zawiera jednak także uderzenia pięściami, otwartymi dłońmi, rzuty i bloki.

Warto zaznaczyć, że walkę taekwondo tradycyjnie rozpoczyna się trzymając ręce razem, podczas gdy w karate ręce trzyma się w okolicach pasa i pochyla się w przód, patrząc na przeciwnika.

Różnice pomiędzy karate i taekwondo

Różnice pomiędzy karatetaekwondo widoczne są gołym okiem. W tym drugim sporcie stosuje się kask i ochraniacze. W pierwszym nie ma tego typu akcesoriów.

Co więcej, do niedawna obie te sztuki walki były sportami olimpijskimi, ale karate nie jest już na liście rozgrywek planowanych na 2024 rok w Paryżu.

Na tradycyjnych zawodach karate  uderzenia pięści i kopnięcia zbierają tyle samo punktów. taekwondo z kolei kopnięcia są wyżej punktowane.

Podobieństwa karate i taekwondo

Mimo różnic, obie te sztuki walki mają także sporo podobieństw. Oto najważniejsze z nich:

  • Trenuje się je na macie.
  • W obu dyscyplinach nosi się podobne, białe ubrania z lekkiej bawełny umożliwiające wykonywanie obszernych ruchów.
  • Rządzą się tradycyjnymi zasadami.
  • Kładą nacisk na szacunek do nauczycieli i przeciwników.
  • Techniki mają charakter choreograficzny. W taekwondo noszą nazwę kata a w karate – poomsae.
  • Obie sztuki walki rozwijają wiele zdolności takich jak cierpliwość, samodyscyplina, zaufanie do samego siebie oraz szacunek.
W taekwondo stosuje się ochraniacze.

Sztuki walki o szczególnych cechach

Podsumowując, różnice pomiędzy karate taekwondo są oczywiste. Jednak przyglądając się zmaganiom można je łatwo pomylić.

Zawsze jednak warto wiedzieć, co je odróżnia, a co mają podobnego. Jeśli zastanawiasz się, jaką sztukę walki uprawiał Bruce Lee, odpowiedź brzmi: ani jedną, ani drugą. Bruce Lee ćwiczył wing chun gung fu i stworzył własny styl – jun fan gung fu


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ojeda-Aravena, Alex, and Jairo Azócar-Gallardo. “Comparacion de la composición corporal y el rendimiento físico entre practicantes jovenes de karate deportivo vs. Karate tradicional.” Revista Horizonte Ciencias de la Actividad Física 11.1 (2020): 1-12.
  • Zhu, Hua, Wei Li, and Daria Jankowicz-Pytel. “Whose karate? Language and cultural learning in a multilingual karate club in London.” Applied Linguistics 41.1 (2020): 52-83.
  • Cardozo, Luis Alberto, et al. “Aspectos fisiológicos de deportistas elite de taekwondo: Una revisión narrativa.” Revista Española de Educación Física y Deportes 418 (2017): 35-46.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.