Różne rodzaje bezsenności – dowiedz się o nich wszystkiego!

Aby rozwiązać problem bezsenności, należy wziąć pod uwagę czynniki, które ją powodują. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego o rodzajach tej przypadłości.
Różne rodzaje bezsenności – dowiedz się o nich wszystkiego!

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Wiele z nas może borykać się z problemem, jakim są różne rodzaje bezsenności. Jeśli kiedykolwiek nie byłaś w stanie spać, mimo że byłaś zmęczona, prawdopodobnie była to właśnie bezsenność. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona jednym z najczęstszych zaburzeń snu naszej populacji.

Zaburzenie to polega na zaniżonej zdolności do spania. Zazwyczaj może objawiać się na kilka sposobów. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wyglądają różne rodzaje bezsenności.

Różne rodzaje bezsenności

Lekarze klasyfikują bezsenność w zależności od tego, co ją powoduje:

Różne rodzaje bezsenności

1. Bezsenność podstawowa

Jest to bezsenność, która nie ma wyraźnej przyczyny. Ogółem około 10% społeczeństwa cierpi na to zaburzenie.

Ponadto ten rodzaj bezsenności można również podzielić na różne typy, w zależności od manifestacji i źródła problemu:

  • Bezsenność idiopatyczna. Wywodzi się ona jeszcze z naszego dzieciństwa. Zazwyczaj wiąże się ona ze złymi nawykami snu.
  • Bezsenność psychofizjologiczna. Ten rodzaj charakteryzuje się wysokim poziomem aktywacji psychofizjologicznej związanym z zasypianiem. Ogólnie rzecz biorąc, osoba cierpiąca na to zaburzenie jest bardzo zaniepokojona problemami ze snem i każdej nocy dokłada wszelkich starań, aby zasnąć.

2. Bezsenność wtórna lub współistniejąca

Ten kolejny rodzaj schorzenia oznacza, że bezsenność u danego pacjenta ma wyraźną przyczynę. Oprócz leczenia, lekarze muszą wziąć pod uwagę przyczynę każdego przypadku, inne zaburzenia, na które cierpi pacjent, a także ich konsekwencje.

Przeczytaj również ten artykuł: Sen – naturalne sposoby na lepszy odpoczynek

Rodzaje bezsenności według czasu ich trwania

1. Bezsenność przejściowa

Przede wszystkim, przejściowa bezsenność trwa krócej niż miesiąc. Jest to najbardziej powszechny rodzaj tego schorzenia. Często wiąże się ono ze stresorami, które je wyzwalają. Niektóre z tych czynników to nagłe zmiany w harmonogramie oraz problemy rodzinne, zawodowe lub osobiste.

Bezsenność

Zazwyczaj osoba cierpiąca na ten rodzaj bezsenności zaczyna normalnie sypiać, gdy znikają jej źródła stresu.

2. Bezsenność krótkotrwała lub ostra

Ten rodzaj bezsenności trwa od jednego do trzech miesięcy. Czasami jest ona związana ze stresującymi wydarzeniami życiowymi. Zasadniczo to wywołujące ją sytuacje powodują, że trwa ona dłużej. Obejmują one utratę bliskiej osoby, zerwanie lub poważną chorobę.

Ponadto pacjent musi często radzić sobie z innymi problemami, takimi jak lęk, stres i obniżony nastrój.

3. Bezsenność przewlekła

W tym przypadku osoba cierpi na długoterminowe problemy ze snem lub zasypianiem. Ta sytuacja może wpływać na funkcjonowanie chorej osoby w ciągu dnia.

Zasadniczo problemy z zasypianiem lub nieprzerwanym snem dotykają pacjentów częściej niż trzy razy w tygodniu i trwają co najmniej trzy miesiące. Niestety, osoby chore borykają się nie tylko z niedoborem snu. Zazwyczaj mają także trudności emocjonalne, psychiczne i fizyczne w ciągu dnia.

Różne rodzaje bezsenności: klasyfikacja według objawów

1. Bezsenność początkowa

Zazwyczaj oznacza, że ludzie mają trudności z zasypianiem. Ten typ bezsenności występuje częściej u młodych ludzi.

Mężczyzna śpiący w pracy

Ponadto zwykle wiąże się z problemami medycznymi, nadużywaniem substancji lub problemami psychologicznymi czy psychiatrycznymi. Należą do nich między innymi zaburzenia lękowe.

2. Bezsenność zachowująca

Ten rodzaj schorzenia charakteryzuje się niemożnością utrzymania stanu uśpienia. Ludzie, którzy na nie cierpią, budzą się kilka razy w nocy. Mogą oni także przebudzać się na długi czas.

3. Bezsenność terminalna

Ten rodzaj bezsenności objawia się rano. Sprawia, że osoba chora budzi się bardzo wcześnie. Zwykle jest to przynajmniej dwie godziny wcześniej niż zwykle. Gdy dana osoba się przebudzi, nie może już zasnąć.

Bezsenność terminalna towarzyszy zazwyczaj zaburzeniu depresyjnemu.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, aby rozwiązać problem bezsenności, należy wziąć pod uwagę czynniki, które ją powodują. Być może konieczna będzie zmiana niewłaściwych zachowań i nawyków. Musisz jednak poradzić sobie także z niezdrowymi myślami, które Cię martwią i ograniczyć wysoką aktywację emocjonalną. W takim przypadku pomocna może być terapia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.