Rozmowa z nastolatkiem - cztery porady

Podczas dojrzewania nastolatki przechodzą przez szereg zmian hormonalnych, socjalnych, fizycznych i psychologicznych. Ma to silny wpływ na ich osobowość i może spowodować, że porozumiewanie się z nimi staje się trudne.
Rozmowa z nastolatkiem - cztery porady

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Rozmowa z nastolatkiem nie jest rzeczą prostą. Ogólnie rzecz biorąc, rodzice maja trudności w porozumiewaniu się ze swoimi dziećmi w tym wieku z jednej prostej przyczyny. A mianowicie dlatego, że “rozmawiają w całkowicie innych językach”. Jeśli i Ty znajdujesz się w takiej sytuacji, to jako rodzic, musisz się wówczas wykazać ogromną cierpliwością.

Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko zmaga się z jakimś problemem, musisz je wspierać i próbować mu pomóc, zostawiając jednak odrobinę swobody na samodzielne myślenie i znalezienie ostatecznego rozwiązania. Musisz pozwolić swemu nastolatkowi rozwinąć umiejętność poprawnego rozumowania. Przeanalizujcie więc problem wspólnie, jednak ostateczna decyzja, a zarazem jej konsekwencje powinny należeć do Twojego dziecka.

Przeczytaj ten artykuł, a zobaczysz, że rozmowa z nastolatkiem nie musi być trudna. Oto cztery porady!

Rozmowa z nastolatkiem – porady

Podczas dojrzewania dzieci przechodzą przez szereg zmian, które dotyczą sfery fizycznej, psychologicznej, hormonalnej i socjalnej. Wskutek tych zmian, rozmowa z nastolatkiem może okazać się dość trudnym i wymagającym zadaniem.

W tym czasie Twoje dziecko będzie z pewnością wolało porozmawiać ze swoim równolatkiem. W wyniku tej sytuacji, porady, jakich słucha Twój nastolatek mogą być jednak zupełnie nieodpowiednie.

Podajemy więc parę porad, które warto wziąć pod uwagę rozmawiając ze swoim nastoletnim dzieckiem:

1. Bądź rozsądna i nie zmieniaj zdania

Nastolatki są sprytne i wiedzą, jak rozmawiać z rodzicami i jak przekonać ich do swoim zamysłów.

Prawdą jest, że ustępując swemu dziecku, rozwiązujesz bieżący problem. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Jeśli postępujesz w ten sposób, to nie dajesz swemu dziecku zbyt dobrego przykładu.

Życie nie polega na błaganiu i upraszaniu, dlatego nie poddawaj się i nie zmieniaj zdania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Umiejętność rozmowy – 5 sposobów na jej podniesienie

Matka tuli nastoletnią córkę

Pamiętaj jednak, aby być rozsądnym i pozwolić dziecku wyjaśnić całą sytuację. Jeśli na przykład rozmowa dotyczy zbyt późnego powrotu do domu, zasugeruj, żeby dziecko zawsze pytało, czy może wrócić później niż zwykle. Jeśli się zgodzisz i będziesz jednocześnie w stanie rozsądnie wytłumaczyć swoje stanowisko, nastolatek zrozumie, nie wpadnie z furię i przestanie prosić.

Umocnij tę zasadę, najlepiej ustalić porę powrotu do domu podczas rozmowy w gronie całej rodziny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji wysłuchaj i weź pod uwagę wszystkie argumenty. Nastolatek poczuje wówczas, że jesteś gotowa na kompromis, a jedyne, czego oczekujesz, to przestrzeganie zasad.

2. Bądź asertywna

Bycie asertywnym rodzicem jest wielką zaletą. Będziesz bowiem w stanie bronić swoich racji i wypowiadać swoje opinie bez obrażania swojego dziecka, nie dopuszczając jednocześnie do tego, by ono obrażało Ciebie. W ten sposób będziecie mogli negocjować kwestie do momentu porozumienia, które zadowoli obie strony.

Matka i córka - rozmowa z nastolatkiem

Przyjmując postawę asertywną podczas rozmowy ze swoim dzieckiem, zwiększysz swoje szanse na uzyskanie zamierzonych rezultatów. Umacniasz je w ten sposób w przekonaniu, że jego zdanie i uczucia są dla Ciebie ważne. Nastolatek, którego rodzice słuchają z uwagą tego, co ma do powiedzenia jest spokojniejszy i czuje się pewniej.

3. Rozmawiając z dziećmi, dawaj dobry przykład

Nie ma jednoznacznych zasad, instrukcji i trików na rozmowę z nastolatkiem. Musisz więc wykazać się ogromną cierpliwością, zrozumieniem i dawać dobry przykład swoim własnym zachowaniem i tym, co mówisz. Najlepiej jeśli rozmawiając na dany temat będziesz w stanie nawiązać do swoich doświadczeń, być swoim własnym przykładem.

Przeczytaj również ten artykuł: Okres dojrzewania i zmiany nastroju u nastolatków

Zamyślona nastolatka

Dzieci w tym wieku dojrzewają we wszystkich aspektach swojego życia i nieustannie starają się być jak najbardziej niezależne. Wolą wówczas spędzać więcej czasu ze znajomymi, spychając rodzinę na dalszy plan.

Dlatego też ważne jest, aby rodzice konsekwentnie angażowali swojego nastolatka w podejmowanie rodzinnych decyzji. Może to być decyzja o podróży, większym zakupie, zmianie szkoły, przeprowadzce, itd. Ważne jest, aby pozwolić mu wyrazić swoje zdanie, ponieważ tylko wtedy będziecie w stanie znaleźć wspólne, akceptowane przez wszystkich rozwiązanie.

4. Wybierz odpowiednie miejsce i porę

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma problemy z zachowaniem, wybierz odpowiedni czas i miejsce, w którym będziecie mogli spokojnie porozmawiać. Najlepiej, żeby nikt Wam wówczas nie przeszkadzał. Tylko w sytuacji, w której wszyscy są zrelaksowani można przeprowadzić rzeczową, asertywną rozmowę.

Rozmowa z nastolatkiem

Rozpocznij rozmowę od prostego i bezpośredniego opisania problemu. Staraj się wyjaśnić, jak się czujesz na skutek ich zachowania, jednak bez bezpośredniego osądzania i obwiniania ich osobowości. Po prostu wyjaśnij, co trzeba poprawić w zachowaniu Twojego dziecka. Musisz jasno powiedzieć, że to nie ich osobowość sprawiła Ci kłopot, a ich zachowanie.

Wyłapywanie ich pierwszych błędów jest bardzo ważne. Nie możesz pozwolić na powielanie złych zachowań. W ten sposób unikniesz ciągłego karcenia swojego dziecka, które upomniane na czas nie utrwali złych nawyków i nie będzie się czuło urażone ciągłym narzekaniem.

Podsumowując, wiemy, że rozmowa z nastolatkiem często bywa trudna i czasem nie da się uniknąć kłótni. Jeśli Twoje dziecko mocno się denerwuje i zaczyna krzyczeć, ważne jest, abyś Ty pozostała w miarę spokojna. Musisz jasno powiedzieć, że tylko zachowując spokój możecie kontynuować rozmowę.

Pamiętaj, że jako osoba dorosła, jesteś wzorem i przykładem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.