Spanie z roślinami w sypialni: czy kradną nam powietrze?
Rośliny w sypialni mają swoich zwolenników i przeciwników. Być może słyszałeś, że spanie z roślinami w sypialni jest złe, ponieważ pozbawiają nas tlenu. Prawdą jest, że w nocy oddychają i wydzielają dwutlenek węgla (a w ciągu dnia dzieje się odwrotnie, przez fotosyntezę). Ale stwierdzenie, że zabierają nam czyste powietrze wydaje się być już nieco naciągane. No więc czy możemy mieć rośliny w sypialni?
Rośliny w sypialni – czy pozbawiają nas tlenu?
Niektórzy twierdzą, że spanie z roślinami w sypialni jest złe, ponieważ „zabierają” tlen, którym oddychamy podczas odpoczynku. Aby jednak przeanalizować, czy to mit, czy nie, powinniśmy szybko przyjrzeć się cyklowi oddychania rośliny.
W ciągu dnia wykonują dobrze znaną „fotosyntezę ”. Podczas tego procesu roślina wykorzystuje promienie słoneczne i wodę do wzrostu, jednocześnie redukując dwutlenek węgla. W tej części cyklu uwalniają tlen. Odwrotnie dzieje się w nocy, kiedy roślina nie otrzymuje ani światła słonecznego, ani sztucznego. Następnie zużywa część tlenu ze środowiska i wydala dwutlenek węgla.
Tlen, którego rośliny potrzebują, aby nie obumrzeć, jest naprawdę niewielki w porównaniu z tym, którego potrzebują ludzie. W rzeczywistości rośliny w sypialni zużywają około 0,1% tlenu w pomieszczeniu, podczas gdy ludzie zużywają średnio 3%. Dlatego nie jest prawdą stwierdzenie, że szkodzą zdrowiu lub wpływają na sen.
Zwykła roślina doniczkowa w sypialni nie udusi nas ani nie zabierze nam tlenu. Gdyby tak było, to co z osobami, z którymi dzielimy sypialnię? Czy nie „zabierają” nam tlenu? Czy nie wystarczy tlenu dla wszystkich? NASA przeprowadziła eksperyment w szklarni, gdzie stężenie dwutlenku węgla jest wyższe niż w pokoju z kilkoma roślinami. Nawet tam wykazano, że jedna osoba podczas snu nie odczuwała niedoboru tlenu i nie miała problemów z oddychaniem.
Dowiedz się więcej: Rośliny domowe: 9 porad na temat ich pielęgnacji
Udekoruj sypialnię roślinami
Jakie więc rośliny doniczkowe wybrać, aby udekorować swoją sypialnię? Nie ma reguły, ale oto kilka zaleceń. Generalnie powinniśmy starać się wybierać rośliny o wąskich liściach, ponieważ wymagają one mniej tlenu, a do tego nie gromadzą tak dużo kurzu (co jest bardzo ważne w przypadku alergii). Sukulenty to również dobry wybór.
Jeśli pomieszczenie nie jest zbyt jasne, umieszczenie w nim dużej ilości roślin może nie być dobrym pomysłem lub konieczne może być podjęcie środków ostrożności polegających na przeniesieniu doniczek do jaśniejszej części domu w ciągu dnia. Dobrze byłoby też od czasu do czasu wystawić je na zewnątrz. Na przykład na balkonie, patio, a nawet na parapecie. Najlepsze gatunki do pomieszczenia o słabym oświetleniu to:
- Alokazja
- Kalatea
- Cissus
- Szparag
- Ficus Repens
Wszystkie są łatwe w uprawie i dość proste w pielęgnacji (podlewanie, nawożenie, przesadzanie itp.). Najlepiej umieścić je na meblu lub półce. Jeśli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, można uwzględnić prawie każdą roślinę. Ale bądź ostrożny, ponieważ promienie UV nie powinny padać bezpośrednio na liście i kwiaty, ponieważ mogą się łatwo spalić.
Musisz także zadbać o temperaturę otoczenia (zwłaszcza jeśli jest zorientowane na południe lub południowy wschód). Zalecanymi gatunkami w tym przypadku są:
- Pile
- Coleo
- Grubosz
- Dracena
- Cyperus
- Kordylina
- Cyklamen
- Peperomia
- Phalaenopsis
- fiołek afrykański
Większość z nich będzie łatwa w utrzymaniu, o ile będą miały dobre nasłonecznienie. Zaleca się umieszczanie ich w doniczce na meblu, gdy są małe, lub na podłodze, gdy osiągną określony rozmiar (od średniego do dużego). Pamiętaj, że ważne jest, aby otworzyć okna, aby odświeżyć otaczające powietrze.
Inne rośliny idealne do sypialni
Inne rośliny, które można również umieścić w sypialni jako dekorację, to:
- Dracaena trifasciata: znana również jako język teściowej, miecz św. Jerzego lub wężownica. Jest to roślina pochodzenia afrykańskiego o płaskich, spiczastych liściach, które pomimo nagromadzenia kurzu, zgodnie z feng shui pozwalają na przepływ energii w martwych przestrzeniach domu.
- Lawenda: Ta roślina ma wiele korzystnych właściwości. W rzeczywistości jest stosowany w aromaterapii w celu złagodzenia objawów lęku i jakości snu, zgodnie z ostatnimi badaniami. Z tego powodu umieszczenie jej w sypialni może mieć właściwości relaksujące.
- Aloe vera: Aloe vera może być idealną rośliną domową, o ile w pobliżu znajduje się naturalne źródło światła. Wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji, dzięki czemu jest idealna dla osób o napiętym harmonogramie oraz dla nowicjuszy w uprawie roślin.
- Waleriana: Herbata z tej rośliny pomaga zasnąć i, zgodnie z powszechnym przekonaniem, jej aromat ma te same właściwości. To roślina, którą bez problemu można trzymać w pomieszczeniu, o ile ma co najmniej 6 godzin światła słonecznego dziennie.
- Jaśmin: to kolejna aromatyczna roślina, która może pomóc zmniejszyć stres i lepiej spać. Jest to roślina rustykalna i bardzo odporna, dzięki czemu nie wymaga zbytniej uwagi. Ponadto ma atrakcyjne kwiaty i może nadać oryginalny akcent każdemu pomieszczeniu.
- Gardenia: Jest to roślina kwitnąca o właściwościach bardzo podobnych do jaśminu i lawendy. Choć wymaga ciągłego podlewania, ma bardzo piękne kwiaty, które nadadzą sypialni przyjemny aromat.
Po co spać z roślinami?
Spanie z roślinami w sypialni nie jest złe. Wręcz przeciwnie, może przyczynić się do odprężenia. Ich obecność wnosi do pomieszczenia naturalny element, coś, co daje poczucie spokoju i pozytywizmu. Mogą również pomóc w znacznym obniżeniu poziomu stresu.
Rośliny faktycznie poprawiają również jakość powietrza w pomieszczeniu, ponieważ, jak wyjaśniono w pierwszej części, pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen. Ponadto nadają pomieszczeniu więcej koloru i życia, dzięki czemu są bardzo użytecznym i ekonomicznym elementem dekoracyjnym.
Zobacz też: Czerwone rośliny – poznaj 6 najbardziej atrakcyjnych
Na popularnym poziomie uważa się, że pomagają utrzymać dobrą temperaturę w otoczeniu. Na przykład latem chłodzą pomieszczenie, a zimą zatrzymują ciepło. Więc zamiast klimatyzacji czy ogrzewania lepiej wstawiaj rośliny!
Według feng shui rośliny należą do elementu drewna i są związane z równowagą i zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. Ponadto poprawiają „przepływ chi” w domu, dlatego ludzie, którzy kierują się tą filozofią, twierdzą, że powinno się mieć przynajmniej jedną w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Jak widać, mit, że spanie z roślinami w sypialni jest złe, wcale nie jest prawdą. Zużywają mniej tlenu niż nawet zwierzę domowe, więc czas pozbyć się strachu i wypełnić pokój roślinami!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Beukeboom CJ, Langeveld D, Tanja-Dijkstra K. Stress-reducing effects of real and artificial nature in a hospital waiting room. J Altern Complement Med. 2012 Apr;18(4):329-33.
- Bent S, Padula A, Moore D, Patterson M, Mehling W. Valerian for sleep: a systematic review and meta-analysis. Am J Med. 2006 Dec;119(12):1005-12.
- Gu J, Liu H, Lu H. Can Even a Small Amount of Greenery Be Helpful in Reducing Stress? A Systematic Review. Int J Environ Res Public Health. 2022 Aug 9;19(16):9778.
- Han KT, Ruan LW. Effects of indoor plants on air quality: a systematic review. Environ Sci Pollut Res Int. 2020 May;27(14):16019-16051.
- Lee MS, Lee J, Park BJ, Miyazaki Y. Interaction with indoor plants may reduce psychological and physiological stress by suppressing autonomic nervous system activity in young adults: a randomized crossover study. J Physiol Anthropol. 2015 Apr 28;34(1):21.
- Ozkaraman A, Dügüm Ö, Özen Yılmaz H, Usta Yesilbalkan Ö. Aromatherapy: The Effect of Lavender on Anxiety and Sleep Quality in Patients Treated With Chemotherapy. Clin J Oncol Nurs. 2018 Apr 1;22(2):203-210.
- Pegas PN, Alves CA, Nunes T, Bate-Epey EF, Evtyugina M, Pio CA. Could houseplants improve indoor air quality in schools? J Toxicol Environ Health A. 2012;75(22-23):1371-80.
- Wolverton, B. C., Johnson, A., & Bounds, K. Interior landscape plants for indoor air pollution abatement. 1989; NASA-TM-101766).