Rośliny kuchenne: jak je prawidłowo sadzić?

Rośliny kuchenne: jak je prawidłowo sadzić?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy chciałabyś mieć świeże zioła w domu? Stworzenie własnego miejskiego ogródka jest łatwiejsze niż Ci się wydaje! Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak sadzić rośliny kuchenne.

Uprawa własnych roślin kuchennych może sprawiać dużą satysfakcję i mieć działanie terapeutyczne. Poza tym właściwe rośliny kuchenne dodane do potraw z pewnością dodadzą im wyjątkowego smaku. W dalszej części artykuły wyjaśnimy jak możesz stworzyć mały ogródek ziołowy, który nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Jak uprawiać rośliny kuchenne w domu?

Zioła nie tylko mogą być wykorzystywane w kuchni, ale również odgrywają świetną rolę dekoracyjną. Wiele z nich wygląda pięknie i może nawet wypełnić nawet dom przepięknym zapachem. Czy wiesz jak powinno się je sadzić?

Stworzenie aromatycznego ogrodu ziołowego wcale nie jest aż tak skomplikowane, jak Ci się wydaje. Wystarczy, że będziesz zwracać uwagę na niektóre odmiany, a z pewnością odniesiesz sukces.

Podstawy domowego ogrodu

W dalszej części artykułu poznasz sześć kwestii, które musisz wziąć pod uwagę zanim zabierzesz się do pracy i zaczniesz sadzić rośliny. Zapoznaj się z nimi, aby upewnić się, że Twoje rośliny będą rozwijały się w prawidłowy sposób!

1. Wybierz idealne miejsce

Skrzynka na rośliny kuchenne
Wybierz przestrzeń, w której możesz stworzyć swój ogród. Podejmując decyzję weź pod uwagę potrzeby każdej rośliny.

Każda roślina musi mieć dostęp do właściwej ilości światła, odpowiedni drenaż i przestrzeń. Jednak ogólnie rzecz biorąc można powiedzieć, że rośliny kuchenne potrzebują dużo światła, aby rosnąć. Dlatego też polecamy posadzić je w ogrodzie, na balkonie lub na parapecie, jeśli chcesz zasadzić je w środku mieszkania.

2. Zapewnij odpowiedni drenaż

Każdy wie, że rośliny potrzebują wody, aby rosnąć. Jednak zbyt duże ilości wody mogą zniszczyć zioła.

Nasza wskazówka? Przed sadzeniem upewnij się, że na spodzie każdej doniczki znajdują się otwory, które umożliwiają odpowiedni drenaż.

3. Idealne miejsce na każdą doniczkę

Wiszący ogród
Możesz zasadzić zioła w pionowych ogrodach, wiszących doniczkach lub w skrzynkach.

Nie powinnaś ignorować znaczenia przestrzeni. Każda roślina wymaga doniczki o pojemności przynajmniej jednego litra, aby była w stanie rosnąć we właściwy sposób. Ilość niezbędnej ziemi możesz poznać czytając wskazówki umieszczone na torebce z nasionkami.

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić każdą roślinę w jednej donicy, sugerujemy posadzenie ich w wiszących doniczkach lub w pionowym ogrodzie.

4. Rodzaje roślin kuchennych

Gdy chodzi o sadzenie, musisz wiedzieć, czy odmiany, które wybierasz są jednoroczne, dwuroczne, czy wieloletnie. W zależności od tego każda z roślin wymaga innej opieki:

  • Rośliny wieloletnie, takie jak lawenda czy tymianek, bardzo się rozrastają. Dlatego też często trzeba je przesadzać do większych doniczek lub bezpośrednio do ziemi.
  • Jak sama nazwa wskazuje, rośliny dwuletnie, takie jak natka pietruszki, żyją przez dwa lata. W drugim roku zazwyczaj kwitną, owocują, po czym umierają.
  • Rośliny jednoroczne, takie jak bazylia, żyją tylko jeden sezon.

5. Nasionka czy sadzonki?

Sadzonki
Wyhodowanie sadzonek z nasion może być bardzo satysfakcjonujące.

Kupowanie roślin kuchennych pozwala Ci zaoszczędzić dużo czasu. Jednak jest droższe. Poza tym kultywacja z nasionek umożliwia takie rozsadzenie nasionek i wykorzystanie przestrzeni w donicy oraz sadzenie ze sobą niskich i wysokich roślin. Wybór należy do Ciebie.

Możesz nawet połączyć oba sposoby. Innymi słowy, możesz zasadzić część nasionek, zaś inne rośliny kupić już w sadzonkach, aby stworzyć funkcjonalny ogród.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Niebezpieczne rośliny, których nie należy trzymać w domu

6. Potrzeby irygacyjne

Jeśli będziesz grupowała różne rośliny w jednej doniczce, musisz wiedzieć jakiego nawadniania potrzebują. Na przykład rozmaryn nie lubi dużych ilości wody, zaś mięta jest dość wymagająca w tym zakresie. Jeśli posadzisz je ze sobą, jedna z nich z pewnością zwiędnie.

Najlepsze rośliny kuchenne, które warto trzymać w domu

Różne rośliny kuchenne
Uprawiaj swoje własne zioła w domu.

Znasz już podstawy niezbędne do stworzenia własnego domowego ogródka. Teraz nadszedł czas, aby wybrać rośliny kuchenne, które będziesz w nim uprawiać!

Takie wybór zależy nie tylko od Twoich gustów, ale również od opieki, jaką możesz im zapewnić. Oto kilka mało wymagających ziół dla początkujących ogrodników:

  • Bazylia. To jednoroczna roślina, którą wysiewa się wczesną wiosną i przesadza to ziemi, gdy sadzonki są większe i mają po kilka listków. Dorasta do wysokości około 40 cm.
  • Natka pietruszki to roślina dwuletnia. Ponieważ jej kiełkowanie trwa sześć tygodni, musisz wykazać się cierpliwością. Należy wsadzić ją do docelowej doniczki od razu podczas siewu, ponieważ nie znosi dobrze przesadzania. Może dorastać do 28 cm.
  • Rukola. Sadzi się ją wczesną wiosną i rośnie aż do późnej jesieni.
  • Rozmaryn. To roślina wieloletnia, którą sadzi się wiosną. Musisz posadzić ją w miejscu z dużą ilością przestrzeni, ponieważ może dorastać nawet do 90 cm.
  • Tymianek. Tą roślinę można przesadzać i jest zazwyczaj pięcioletnia.
  • Estragon. Dorasta do 80 cm. Co ciekawe, możesz go rozmnażać poprzez podział rozrośniętych egzemplarzy.
  • Szczypiorek. Możesz posadzić nasionka lub cebulę, która puściła pędy. To roślina, o którą można z łatwością zadbać. Poza tym jest wieloletnia, co oznacza, że możesz cieszyć się świeżym szczypiorkiem przez cały rok!
  • Koperek. Szybko kiełkuje, dlatego polecamy sadzić go razem z dziećmi. Można wykorzystywać zarówno jego nasionka, jak i liście.

Czy podjęłaś już decyzję, aby stworzyć swój własny domowy ogródek z roślinami kuchennymi? To może być świetna rozrywka dla dzieci oraz dobry sposób na relaks dla Ciebie. I oczywiście pozwoli Ci dodać więcej smaku do Twoich potraw. Zacznij już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiz, C. H. (2007). El rol de la casa-huerto familiar en la sostenibilidad urbana. Scripta Nova: Revista Electrónica de Geografía y Ciencias Sociales.
  • Hortalizas, V. Y., Escolar, H., Hortalizas, V. Y., & Escolar, H. (2015). Tipos de suelo. Tipos de Suelo.
  • Briseño Ruíz, S. E., García, M. A., & Espinoza, J. A. V. (2002). El cultivo de albahaca. Centro de Investigaciones Biológicas Del Noroeste.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.