Rogowacenie mieszkowe: 5 sposobów zapobiegania

Rogowacenie mieszkowe to częsty problem skórny. Zaczyna się od małych krostek na skórze i uwarunkowane jest czynnikami genetycznymi.
Rogowacenie mieszkowe: 5 sposobów zapobiegania

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Rogowacenie mieszkowe nazywane też gęsią skórką ze względu na swój wygląd jest schorzeniem skóry powodowanym nadmiarem keratyny. Nie jest niebezpieczne, ale potrafi być dokuczliwe. Na czym polega? Jak je leczyć?

Na skórze pełno jest małych krostek – szczególnie na ramionach, udach, pośladkach, a nawet na twarzy. Nie ma to związku z zimnem ani silnymi emocjami. U niektórych skóra wygląda tak cały czas.

Specjaliści przekonują, że rogowacenie mieszkowe uwarunkowane jest genetycznie, ale odżywianie może je pogłębić. Czasami problem ten znika sam z siebie po okresie dojrzewania. Najczęściej jednak trzeba go leczyć, by złagodzić objawy.

5 sposobów na rogowacenie mieszkowe

Leczenie rogowacenia mieszkowego polega na stosowaniu zmiękczających skórę kremów. Warto sięgnąć też po innego rodzaju środki. Przyjrzyjmy się pięciu sposobom zwalczania objawów rogowacenia mieszkowego.

1. Złuszczanie

Chociaż żadne środki nie są w stanie całkowicie wyeliminować problemu rogowacenia mieszkowego, można złagodzić jego symptomy domowymi sposobami. Po pierwsze, należy używać delikatnego mydła i regularnie złuszczać skórę.

Zaburzenie to polega na zatykaniu porów przez martwe komórki naskórka. Dlatego trzeba pozbywać się ich, by nie kumulowały się na powierzchni skóry. Najlepiej robić peeling dwa razy w tygodniu.

Można wykonywać go szczotką lub kosmetykiem. Można też przygotować domową maseczkę z cukru, miodu i jogurtuDomowe sposoby są naturalne i delikatne dla skóry.

Kupując peeling należy unikać produktów zawierających dużo chemii, by nie podrażnić skóry. Najlepiej zrobić test na małym kawałku skóry przed nałożeniem go na większą jej powierzchnię.

Produkty złuszczające usuwają martwe komórki naskórka, co pomaga chronić skórę przed rogowaceniem mieszkowym.

2. Nawilżanie

Nawilżanie to kolejny filar walki z tym problemem. Skórę należy nawilżać codziennie rano i wieczorem. Nawodniona skóra wygląda bowiem na dobrze odżywioną i zdrowszą. Najlepiej wybierać kremy do skóry atopowej i unikać tych bardzo tłustych.

Kremy nawilżające z mocznikiem (min. 10 %) lub kwasem mlekowym (12 %) to dobry wybór. Usuwają nadmiar keratyny ze skóry i zwalczają suchość powodowaną rogowaceniem mieszkowym. Ich nałożenie daje natychmiastową ulgę.

3. Witamina A

Witamina A to sojuszniczka w walce z rogowaceniem mieszkowym. Zaleca się dodawanie jej do kremu nawilżającego – w takiej formie wspomaga jego działanie i jest najbardziej skuteczna.

4. Nawilżanie powietrza zimą

Nawilżacz powietrza pomaga w walce z tym problemem zapewniając większą wilgotność powietrza w ogrzewanych zimą pomieszczeniach. Zaleca się korzystanie z niego także osobom z suchą skórą.

5. Jedzenie produktów zawierających omega 3

Jedzenie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3 takich jak tłuste ryby, oliwa z oliwek i orzechy także pomaga zwalczać rogowacenie mieszkowe.

Te kwasy tłuszczowe zapewniają bowiem lubrykację martwych komórek i przyspieszają ich odpadanie. Można stosować także suplementy z omega 3, by móc korzystać z tego efektu.

Produkty zawierające omega-3 służą profilaktyce rogowacenia mieszkowego oraz pomagają utrzymać nawilżenie skóry.

5. Mikrodermabrazja

Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, można udać się na zabieg mikrodermabrazjiNajlepiej jednak porozmawiać o tym z dermatologiem.

Mikrodermabrazja to kuracja usuwająca krostki spowodowane rogowaceniem mieszkowym wskutek głębokiego oczyszczenia skóry. To metoda polegająca na intensywnym złuszczaniu. Zabieg wykonuje się za pomocą szybko obracającego się urządzenia usuwającego zewnętrzne warstwy naskórka.

Mikrodermabrazję zwykle wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Czasami stosuje się nawet znieczulenie ogóle. Po zabiegu skóra może boleć i być podrażniona od kilku dni do kilku tygodni.

Dokucza ci rogowacenie mieszkowe? Wypróbuj te metody i popraw wygląd swojej skóry. W razie jakichkolwiek wątpliwości udaj się do dermatologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.