Rodzaje orientacji seksualnej: poznaj 5 typowych

Zrozumienie, że istnieją różne rodzaje orientacji seksualnej pozwala nam zaakceptować i cieszyć się seksualnością bez oceniania innych.
Rodzaje orientacji seksualnej: poznaj 5 typowych
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Warto znać różne rodzaje orientacji seksualnej, by rozumieć i szanować otaczających nas ludzi. Seksualność i uczuciowość to fundamentalne aspekty rozwoju człowieka. Dbanie o nie jest konieczne dla utrzymania zdrowia ciała i ducha.

Zdrowa relacja z własną seksualnością jest konieczna. Nie oznacza to jedynie świadomości własnych upodobań i pragnień, ale także zdolność akceptowania ich i wyrażania w naturalny sposób.

Mity i tematy tabu związane z seksem utrudniają to zadanie. Dlatego konieczne jest zapoznanie się z jasnymi i prawdziwymi informacjami.

Czym jest orientacja seksualna?

Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć czym jest orientacja seksualna. Ta bywa bowiem często mylona z innymi koncepcjami. Orientację seksualną można definiować jako przyciąganie fizyczne, psychiczne lub emocjonalne jakie odczuwamy do danej części populacji. 

Chodzi o stałe i trwałe upodobanie dotyczące wybierania partnerów uczuciowych i seksualnych. Termin ten należy odróżnić od pojęcia tożsamości płciowej, które określa subiektywne doświadczenie płci. Innymi słowy, chodzi cechy płci, z jakimi dana osoba się identyfikuje niezależnie od płci biologicznej.

Orientacji seksualnej nie należy także mylić z ekspresją płci, która tyczy się wyglądu i zachować. Ekspresja może nie zgadzać się z konwencjami społecznymi (przykład stanowią mężczyźni stylizujący się na kobiety).

Płeć, tożsamość i orientacja seksualna to trzy różne aspekty.

Rodzaje orientacji seksualnej

Poszczególne preferencje manifestowane przez jednostki składają się na rodzaje orientacji seksualnej. Niektóre z nich są powszechne i akceptowane, podczas gdy inne nie cieszą się dobrą opinią. Przyjrzyjmy się im.

1. Heteroseksualizm

To najpowszechniejszy rodzaj orientacji seksualnej. Jest też najbardziej akceptowany społecznie. Osoby heteroseksualne czują pociąg do ludzi odmiennej płci, zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym. Heteroseksualni mężczyźni wiążą się zatem z kobietami i odwrotnie.

2. Homoseksualizm

Homoseksualizm objawia się pociągiem do osób tej samej płci. To najbardziej znany rodzaj orientacji po homoseksualizmie. Mężczyzn go reprezentujących nazywa się gejami, a kobiety lesbijkami.

3. Biseksualizm

Biseksualizm występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Chodzi o pociąg do osób obu płci. Osoby biseksualne bywają piętnowane, gdyż zwykle uważa się, że jedynie przechodzą przez pewien etap i są zagubione.

Jednak biseksualizm to pełnoprawna orientacja seksualna. Istnieją badania potwierdzające, że większość społeczeństwa jest w pewnym stopniu biseksualna.

4. Panseksualizm

Panseksualizm to pociąg seksualny i romantyczny do ludzi jako takich, niezależnie od płci czy wyglądu. Osoba panseksualna koncentruje się na osobowości i cechach danego człowieka, nie zwracając uwagi na to, czy ma do czynienia z kobietą, mężczyzną czy osobą niebinarną.

5. Aseksualizm

Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu do żadnej z płci. W ogóle nie interesują się seksem.

Są jednak w stanie odczuwać pociąg emocjonalny, intelektualny lub romantyczny. Mimo że nie znają pożądania, budują więzi na innych poziomach z osobami tej samej lub przeciwnej płci.

Nie należy mylić aseksualizmu z celibatem czy abstynencją. Osoby aseksualne nie odczuwają pożądania, a nie rezygnują z seksu w związku ze swoimi przekonaniami.

Wiedza na temat orientacji seksualnej pozwala zapobiegać uprzedzeniom.

Inne rodzaje orientacji seksualnej

Poza wyżej wymienionymi, istnieje jeszcze wiele innych rodzajów orientacji seksualnej. Jeden z nich to demiseksualizm – mowa o zainteresowaniu jedynie osobami, z którymi ma się silną więź emocjonalną. Ludzie sapioseksualni z kolei czują pociąg do osób o wysokiej inteligencji.

Preferencje i upodobania seksualne to szerokie i zróżnicowane spektrum, które trudno zamknąć w sztywnych ramach. Elastyczność i akceptacja to wymogi konieczne dla odkrywania, eksperymentowania i cieszenia się seksualnością bez oceniania innych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rieger, G., Savin-Williams, R. C., Chivers, M. L., & Bailey, J. M. (2016). Sexual arousal and masculinity-femininity of women. Journal of Personality and Social Psychology111(2), 265.
  • Prause, N., & Graham, C. A. (2007). Asexuality: Classification and characterization. Archives of Sexual Behavior36(3), 341-356.
  • Savin-Williams, R. C., Joyner, K., & Rieger, G. (2012). Prevalence and stability of self-reported sexual orientation identity during young adulthood. Archives of sexual behavior41(1), 103-110.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.