Robótki ręczne sposobem na zdrowie!
Robótki ręczne zwykle kojarzą się nam z typowo babcinym zajęciem. Już na samo hasło przychodzi nam na myśl obraz starszej kobiety siedzącej w fotelu i dziergającej wełniany sweter dla kogoś z rodziny. Takie wyobrażenie należy jednak do przeszłości.
Obecnie wszelkiego rodzaju robótki ręczne stały się jednym z nowych zjawisk społecznych. Dziś już nikogo nie dziwi młoda dziewczyna z drutami w ręku. Zajęcie to oprócz tego, że daje niezwykle satysfakcjonujący efekt końcowy, przynosi również wiele korzyści naszemu zdrowiu fizycznemu, jak i psychicznemu.
Dowiedz się z naszego artykułu, jak robótki ręczne wpływają na nasz organizm i jego stan fizyczny oraz poznaj ich cudowne właściwości kojące skołatane nerwy.
Dlaczego robótki ręczne pozytywnie wpływają na pracę mózgu?
Oczko na prawo, oczko na lewo, ten kolor będzie idealny, puszczę to górą… Robótki ręczne wcale nie należą do prostych czynności, których można się nauczyć w mgnieniu oka. Wymagają one cierpliwości, wytrwałości, sprawności umysłowej oraz zwinnych ruchów dłoni.
Nie tylko są one źródłem ogromnej satysfakcji. Czy piękny samodzielnie zrobiony na drutach szalik nie jest wystarczającym powodem do dumy?
Dodatkowo dysponujesz ogromną ilością pomysłów na oryginalne i niepowtarzalne prezenty dla swoich bliskich, które – zrobione własnoręcznie – zyskają jeszcze większą wartość.
Robótki ręczne zyskały obecnie miano zjawiska społecznego o terapeutycznym działaniu. Są one polecane w rozmaitych kręgach jako rodzaj swoistych ćwiczeń mających korzystny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.
W tej dziedzinie nie istnieją żadne granice wiekowe. Ta forma aktywności jest idealna dla wszystkich: dzieci, dorosłych, młodzieży, osób starszych, kobiet, mężczyzn, dzieci z problemami na tle behawioralnym lub z zaburzeniami ruchowymi, osób zestresowanych i znerwicowanych…
Przeczytaj również: Ćwiczenia na starczowzroczność
Robótki ręczne aktywują pracę obydwu półkul mózgowych
Już sam fakt przetykania wełny raz jednym drutem, a następnie drugim, znacznie poprawia koordynację półkul mózgu. Jeśli dodatkowo wybierzemy trudniejszy do wykonania wzór, owa koordynacja z czasem będzie stawała się coraz lepsza i sprawniejsza.
Choć może wydawać się to niesłychane, robótki ręczne mają działanie terapeutyczne dla osób, które cierpią na zaburzenia ruchowe. Badania potwierdzają również, że mają one pozytywny wpływ na dzieci z problemami na tle psychicznym.
Koncentrując się na danej czynności, mózg odpręża się, a emocje się wyciszają.
Warto nauczyć swoje pociechy podstawowych robótek ręcznych, które w momentach większej nerwowości mogą okazać się dla nich swoistą ostoją.
Odstresowujące działanie robótek ręcznych
Ostatnio popularne stały się spotkania, na których kilka osób robi na drutach bądź wykonuje inne robótki ręczne. Każdy wyciąga swoje kolorowe włóczki, druty czy szydełka, po czym rozpoczyna swą pracę.
Takie spotkania mają naprawdę terapeutyczne działanie, ponieważ spokojna koncentracja na odpowiednim ściegu sprzyja wyciszeniu emocjonalnemu oraz obiektywnemu i zdystansowanemu spojrzeniu na problemy i lęki.
Robótki ręczne odprężają. Poprzez prostą manualną czynność otwieramy sobie drzwi do krainy spokoju i wyciszenia. Szczególnie polecane są one osobom, które doświadczają silnego stresu lub stanów lękowych.
Robótki ręczne poprawiają samopoczucie
Jak już wspomnieliśmy, wiele osób zbiera się w grupy, aby w trakcie robienia na drutach rozmawiać, plotkować, opowiadać… W ten sposób wzmacniamy więzi społeczne, zawieramy nowe przyjaźnie, przebywamy w miłym towarzystwie.
Oczywiście wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby z cieszyć się z korzyści, jakie robótki ręczne przynoszą naszemu ciału. W samotności możemy rozkoszować się ciszą, możemy wsłuchiwać się we własne myśli albo po prostu zrelaksować się przy ulubionej muzyce.
Przekonaj się sama, że przy robieniu na drutach endorfiny wydzielają się jak szalone!
Zadaj o sprawność ruchową dłoni
Z pewnością nie raz z zachwytem wpatrywałaś się w sprawne i niezwykle szybkie palce swojej babci, która z pogodnym wyrazem twarzy robiła dla ciebie ciepły sweterek. To niesamowite, jak wykrzywione artretyzmem dłonie czy cierpiące na bolesny zespół cieśni nadgarstka, zwinnie i naturalnie tkają przepiękne wzory.
Robótki ręczne zmuszają nas do wprawiania dłoni w ruch, dzięki czemu zapobiegamy ich sztywnieniu wraz z upływem czasu. Wprawione w ruch dłonie wytwarzają ciepło, w związku z czym praktycznie nie odczuwają bólu.
Warto zatem często wykonywać te zdrowe ćwiczenia, na przykład godzinę dziennie. Jeśli cierpisz na bóle stawów, będzie to z pewnością jedna z twoich ulubionych chwil w ciągu dnia.
Z kolei w przypadku dzieci robótki ręczne pomagają zwiększyć precyzyjność ruchów – ich pismo odręczne prezentuje się piękniej, a ruchy ich dłoni są zwinniejsze.
Przeczytaj również artykuł: Zespół cieśni nadgarstka – uporaj się z bólem
Robótki ręczne podnoszą poczucie własnej wartości
Pewnie zadajesz sobie pytanie, jak to możliwe? Jak tak proste czynności jak robienie na drutach czy szydełkowanie może poprawiać samopoczucie? Warto uświadomić sobie, że robótki ręczne to nie tylko zwykła rozrywka, lecz przede wszystkim droga do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu.
Modne w tym sezonie rękawiczki, sweter czy szalik – własnoręcznie zrobiony element garderoby jest źródłem ogromnej satysfakcji. Wystarczy wyznaczyć sobie cel, a następnie go osiągnąć.
A cóż dostarcza większej przyjemności niż podarowanie komuś wełnianego szalika, na którego wykonanie musiałaś przeznaczyć kilka godzin. To znacznie więcej niż zwykły prezent: na ten podarunek składa się nasz czas, wyobraźnia, umiejętności oraz emocje, które nam towarzyszyły przy każdym centymetrze ściegu.
Jeśli dotychczas uważałaś, że robótki ręczne to wyłącznie babcine zajęcie, mamy nadzieję, że zdołaliśmy przekonać cię, że mogą nam one przynieść sporo korzyści. Można stwierdzić, że robienie na drutach jest równie zdrowe jak codzienny spacer czy picie dużych ilości wody i zasługuje, aby na stałe wprowadzić je do codziennej rutyny.