Reumatoidalne zapalenie stawów - leczenie
Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła i zwyrodnieniowa choroba powodująca zapalenie ochronnej błony pokrywającej tkankę chrzęstną stawów. Kiedy wokół kości pojawia się stan zapalny, ulega ona uszkodzeniu i erozji.
To różni reumatoidalne zapalenie stawów od choroby zwyrodnieniowej stawów. Choroba zwyrodnienia stawów powoduje bowiem uszkodzenie samej chrząstki stawowej. Reumatoidalne zapalenie stawów jest źródłem dużego bólu, szczególnie dla kobiet powyżej 40 roku życia.
Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów.
Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
Głównym i najbardziej widocznym objawem choroby jest obrzęk lub zapalenie stawów. Są to objawy, które sprawiają wiele bólu. Obszary ciała, których najczęściej dotyka reumatoidalne zapalenie stawów to nadgarstki, łokcie, ramiona, palce u rąk i nóg, biodra, kostki i kolana.
Pacjenci cierpiący na tę chorobą często doświadczają uczucia sztywności, szczególnie zaraz po przebudzeniu.
Mogą się również pojawić guzki reumatologiczne, które są zgrubieniami występującymi na skórze (szczególnie po zewnętrznej stronie dłoni i stóp) lub wewnątrz ciała. Kiedy choroba przechodzi w stadium zaawansowane, w miejscu stanów zapalnym pojawia się deformacja stawów.
Inne objawy występujące u pacjentów z zapaleniem stawów to gorączka, zmęczenie, suchość w błonach śluzowych (usta, oczy itp.), ból szyi oraz mrowienie w dłoniach i stopach.
Wskazówki dotyczące naturalnego leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
Codziennie zażywaj olej z nasion ogórecznika. Olej ten zawiera kwasy tłuszczowe omega-6. Dodatkowo zostało udowodnione, że jest skutecznym środkiem na zmniejszenie i złagodzenie bólu powodowanego przez zapalenie stawów.
Wykonuj odpowiednie ćwiczenia i unikaj takich ćwiczeń, które są szkodliwe. Polecamy utrzymane w spokojniejszym rytmie ćwiczenia aerobowe. Zalecane jest na przykład pływanie, chodzenie lub rozciąganie.
Najprawdopodobniej w ciągu kilku pierwszych dni po ćwiczeniach będziesz czuła ból, ale to normalne i nie powinnaś się poddawać. Kiedy Twoje ciało przywyknie, ćwiczenia stopniowo staną się mniej uciążliwe.
Udaj się do lekarza, żeby sprawdzić, czy nie masz alergii, na przykład na mleko lub pszenicę. Zostało udowodnione, że po zrezygnowaniu z określonych produktów spożywczych, wielu pacjentów może wyeliminować lub złagodzić objawy zapalenia stawów.
Wybieraj produkty spożywcze zalecane przy leczeniu bólu powodowanego przez tę chorobę. Wśród nich są ryby zawierające kwasy tłuszczowe Omega-3 i posiadające działanie przeciwzapalne (pstrąg, makrela i sardynki), a także równie bogate w kwasy Omega-3 oleje roślinne (z oliwek, orzechów włoskich, rzepaku lub siemienia lnianego).
Polecamy spożywanie tych produktów na surowo, aby nie straciły swoich właściwości. Sięgaj również po suszone owoce (orzechy włoskie, migdały, orzechy laskowe, pistacje, daktyle), ale pamiętaj o ich wysokiej kaloryczności.
Do diety warto włączyć także zielone warzywa liściaste (burak liściowy, sałata, brokuły, kapusta, brukselka, szpinak), które mają właściwości przeciwutleniające i neutralizują działanie dobrze znanych “wolnych rodników”. Spożywaj również owoce bogate w witaminę C (pomarańcze, mandarynki, kiwi, mango i truskawki).
Przeczytaj również: Zdrowe stawy – wszystko, co musisz wiedzieć o diecie
Naturalne środki leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów
- Stosuj zimne kompresy: Pomoże to zmniejszyć obrzęk i stany zapalne stawów. Sugerujemy używanie w tym celu woreczków z lodem i stosowanie ich bezpośrednio na bolące miejsce. W ten sposób ból zniknie.
- Przykładaj kompresy maksymalnie przez 15 minut. Jeśli chcesz powtórzyć tę procedurę, odczekaj pół godziny. Jeśli do kompresów używasz lodu, bądź ostrożna, ponieważ możesz się oparzyć. Najlepiej zawinąć lód w kawałek materiału lub ręcznik.
- Rozluźnij mięśnie za pomocą ciepła: W tym celu możesz użyć poduszki termicznej, która po podłączeniu do prądu wydziela ciepło. Rozgrzaną poduszkę możesz przyłożyć na bolące miejsce.
- Możesz nawet zwilżyć ręcznik w gorącej wodzie i zastosować tak jak poduszkę termiczną. Niektórzy ludzie ogrzewają kawałek materiału używając pary z gotującej się wody lub wkładają stopy do wiadra z gorącą wodą.
- Jeśli odczuwasz ból w całym ciele, napełnij wannę ciepłą wodą i połóż się do niej na kilka minut. Wyjdź z wanny, gdy woda stanie się chłodna.
- Stosuj terapię ciała i umysłu: Kiedy poza „konwencjonalnymi” metodami leczenia zapalenia stawów stosuje się także techniki kontrolowania stresu, uświadamiania sobie bólu lub poprawy snu, objawy choroby są wyraźnie mniej odczuwalne.
- Oddychaj poprawnie: Według Narodowego Centrum Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej prawidłowe oddychanie (czyli oddychanie powolne i głębokie, z użyciem przepony) może pomóc przy problemach z zapaleniem stawów.
- Poprawny oddech wpływa na zmianę stanu emocjonalnego. W trudnych sytuacjach pomaga także zmniejszyć stres, napięcie i gniew.
Przeczytaj również: Owoce, które przyśpieszają odchudzanie
Reumatoidalne zapalenie stawów – Relaks mięśni
- Skorzystaj z relaksacji mięśniowej i progresywnej: Taka relaksacja będzie wymagała głębokiej koncentracji i rozluźniania po kolei każdej grupy mięśni w Twoim ciele.
- Rozluźniaj mięśnie zaczynając od głowy, a następnie przejdź do szyi i ramion, pleców, klatki piersiowej, brzucha, miednicy, bioder, nóg i stóp. Możesz to robić w pozycji siedzącej lub leżącej (uważaj, żeby nie zasnąć). Oddychaj głęboko i powoli.
- Medytacja: Ta terapia pozwala zmniejszyć częstotliwość pracy serca i pozbyć się bólu. Zmniejsza również depresję, lęk, stres i pomaga zwiększyć koncentrację i samoświadomość. Siedząc w pozycji kwiatu lotosu możesz także rozluźnić niektóre mięśnie i stawy (na przykład nadgarstki, które delikatnie opierają się na kolanach, lub luźno opadające ramiona)
- Ćwicz tai chi i jogę: Oba te orientalne sposoby aktywności ruchowej są bardzo skuteczne i bezpieczne dla pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Tai chi i joga są wysoce zalecane dla osób starszych, ponieważ wykonywane ruchy są delikatne i łatwe.
- Takie ćwiczenia pomagają zwiększyć ogólną siłę ciała i poprawić zakres ruchów. Ponadto ćwicząc tai chi lub jogę wzmacniasz swoją siłę duchową. Dzięki temu Twój umysł może wznieść się ponad ból.
Zdjęcia dzięki uprzejmości: handarmdoc, david_jones, Francisco Antunes, Mike Schinkel, Jean Henrique Wichinoski.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arthritis: Rheumatoid arthritis. (2017).
cdc.gov/arthritis/basics/rheumatoid.htm - Mayo Clinic Staff. (2017). Rheumatoid arthritis: Diagnosis.
mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatoid-arthritis/diagnosis-treatment/diagnosis/dxc-20197396 - Ruffing V, et al. Rheumatoid arthritis signs and symptoms. (2017).
hopkinsarthritis.org/arthritis-info/rheumatoid-arthritis/ra-symptoms/