Resweratrol i jego wpływ na skórę
Resweratrol ma niezliczone korzystne właściwości zdrowotne. To świetny sprzymierzeniec w pielęgnacji skóry. Czy znasz jego efekty? Opiszemy je szczegółowo poniżej.
Resweratrol jest naturalnie obecny w niektórych owocach i warzywach, w tym w skórkach winogron, orzechach, a zwłaszcza w czerwonym winie. Ma pozytywny wpływ na skórę, zarówno estetycznie, jak i przy leczeniu określonych patologii.
Znajduje zastosowanie w suplementach doustnych i kremach kosmetycznych. Jego doustne spożycie jest dobrze tolerowane, bezpieczne i nietoksyczne. Miejscowe stosowanie kremów z resweratrolem jest bezpieczne, chociaż te o stężeniu powyżej 0,5% mają tendencję do wywoływania podrażnień.
Resweratrol i jego wpływ na skórę
Resweratrol ma wiele właściwości biologicznych, między innymi przeciwutleniające, kardioprotekcyjne, neuroprotekcyjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zamierzamy wymienić 10 efektów działania tej substancji, które są związane z tkanką skórną, abyś mógł go lepiej poznać.
1. Przeciwutleniacz do usuwania wolnych rodników
Resweratrol jest uważany przez wielu za cząsteczkę przeciwdziałającą efektom starzenia. Działa jako podwójny przeciwutleniacz, który może neutralizować wolne rodniki i zwiększać wewnętrzną zdolność organizmu do ich usuwania. Miejscowo stosowany resweratrol w połączeniu z bajkaliną i witaminą E można wykorzystać do odmładzania skóry.
Czerwone wino jest naturalnym źródłem resweratrolu.
2. Anti-aging
Journal in Drugs of Dermatology przeprowadził badania, które wykazały znaczną poprawę następujących objawów związanych ze starzeniem się skóry:
- Drobne linie i zmarszczki,
- Jędrność i elastyczność skóry.
- Rozluźnienie.
- Przebarwienia.
- Jasność i szorstkość skóry.
Nadal badana jest rola resweratrolu w zapobieganiu fotostarzeniu. Poprzez modele eksperymentalne substancję porównuje się z innymi przeciwutleniaczami stosowanymi w produktach do pielęgnacji skóry, dzięki czemu można mieć pełne wyobrażenie o jego skuteczności.
3. Resweratrol pomaga w przebarwieniach skóry
Resweratrol jest bezpośrednim i pośrednim inhibitorem tyrozynazy. Dlatego jest obiecującym środkiem do leczenia zaburzeń pigmentacyjnych, biorąc pod uwagę jego różnorodny wpływ na powstawanie plam na skórze.
Jednak pomimo licznych dowodów laboratoryjnych dane z badań na ludziach są ograniczone. Potrzeba więcej badań klinicznych, aby wykazać pełną skuteczność i bezpieczeństwo.
Zobacz także: Przebarwienia na skórze: skąd się biorą?
4. Poprawa trądziku
American Journal of Clinical Dermatology wykazał pozytywne wyniki w swoich badaniach żelu resweratrolowego na trądzik. Jednak nadal należy przeprowadzić więcej testów jego skuteczności w różnych stężeniach i formułach, aby wiedzieć, który preparat jest odpowiedni w planie podejścia terapeutycznego.
Trądzik pospolity to choroba jednostki włosowo-łojowej, charakteryzująca się zapalną odpowiedzią immunologiczną na bakterię Propionibacterium acnes (P. acnes). Resweratrol wykazał długotrwałą aktywność przeciwbakteryjną przeciwko drobnoustrojom.
5. Suplement przeciwzapalny
Dermatozy zapalne to najczęstszy problem kliniczny w dermatologii. Ze względu na poważne skutki uboczne immunomodulatorów, takich jak glukokortykoidy i takrolimus istnieje duże zapotrzebowanie na bezpieczne i skuteczne alternatywy.
Te kremy, które możemy dziś znaleźć w aptekach mogą powodować reakcje, których pacjenci i lekarze chcą uniknąć.
Chociaż wciąż istnieje niewiele dowodów na to, że może on hamować stan zapalny skóry u ludzi, właściwości przeciwzapalne resweratrolu zostały dobrze wykazane u myszy z dermatozami zapalnymi. Biorąc pod uwagę ten efekt wydaje się jasne, że nadrzędnym zastosowaniem związku powinno być zapobieganie rakowi skóry.
6. Resweratrol na działanie przeciwnowotworowe
Stres oksydacyjny jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju raka skóry, takiego jak czerniak. W konsekwencji przeciwutleniacze, w tym resweratrol, są stosowane do zapobiegania i leczenia tej patologii raka.
Jeden z zapisów znalazł odzwierciedlenie w badaniach opublikowanych w International Journal of Molecular Sciences. Podsumowując, resweratrol wykazuje możliwe działanie przeciwnowotworowe zarówno in vivo, jak i in vitro.
7. Regeneracja naskórka
Miejscowe stosowanie resweratrolu przyspiesza regenerację skóry po peelingach poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Zmniejsza podrażnienia spowodowane zabiegiem i zaczerwienienia skóry.
Wykazano, że preparaty z tą substancją mogą stymulować proliferację fibroblastów i przyczyniać się do wzrostu stężenia kolagenu III. Obie substancje uczestniczą w procesach gojenia.
8. Resweratrol i ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym (UV)
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV powoduje oparzenia słoneczne, fotostarzenie i raka skóry. Badania in vivo i in vitro wykazały, że resweratrol chroni skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Oprócz promieniowania UVA może również chronić keratynocyty (komórki skóry) przed uszkodzeniami wywołanymi przez UVB.
Przeczytaj: Drogie wino czy tanie – które jest zdrowsze?
9. Keloidy
Badania biologiczne, biotechnologiczne i biochemiczne sugerują korzyści płynące z resweratrolu w leczeniu blizn. Keloid to przesadne blizny na skórze z przerostem zaangażowanych włókien i komórek.
Resweratrol indukował apoptozę keloidowych fibroblastów, równolegle ze zmniejszeniem poziomu ekspresji mRNA dla kolagenu 1 i prokolagenu 3, przy jednoczesnym zwiększeniu ekspresji SIRT1. Wszystko to oznacza, że zaostrzony mechanizm, którego kulminacją są nieprawidłowe formy leczenia zostaje spowolniony, a nawet zatrzymany.
Keloidy to blizny zaostrzone przez organizm podczas próby wyleczenia.
10. Rany skóry
Gojenie się ran skórnych wiąże się z proliferacją fibroblastów i keratynocytów, a także odkładaniem się kolagenu. Kilka obserwacji zasugerowało, że w ranach zwierząt resweratrol stymuluje proliferację komórek, przyspieszając ten proces.
Resweratrol – o czym należy pamiętać?
Resweratrol jest coraz częściej stosowany w kosmetologii i dermatologii. Chociaż istnieje wiele dowodów in vitro i in vivo na to, że może to być obiecujący środek terapeutyczny, badania kliniczne jeszcze nie potwierdziły jego potencjału.
Przyszłość tej substancji jest obiecująca. Zwłaszcza w aspektach, które mają związek z odpowiednim gojeniem i ochroną tkanki skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV. Dlatego zawsze lepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby doradził nam, jak należy go stosować dopóki nie zostanie zebranych więcej dowodów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Boo YC. Human Skin Lightening Efficacy of Resveratrol and Its Analogs: From in Vitro Studies to Cosmetic Applications. Antioxidants (Basel). 2019;8(9):332. Published 2019 Aug 22. doi:10.3390/antiox8090332
- Farris P, Yatskayer M, Chen N, Krol Y, Oresajo C. Evaluation of efficacy and tolerance of a nighttime topical antioxidant containing resveratrol, baicalin, and vitamin e for treatment of mild to moderately photodamaged skin. J Drugs Dermatol. 2014;13(12):1467-1472.
- Castaño Amores, Celia, and Pablo José Hernández Benavides. “Activos antioxidantes en la formulación de productos cosméticos antienvejecimiento.” Ars Pharmaceutica (Internet) 59.2 (2018): 77-84.
- Fabbrocini G, Staibano S, De Rosa G, et al. Resveratrol-containing gel for the treatment of acne vulgaris: a single-blind, vehicle-controlled, pilot study. Am J Clin Dermatol. 2011;12(2):133-141. doi:10.2165/11530630-000000000-00000
- Pezzuto JM. Resveratrol: Twenty Years of Growth, Development and Controversy. Biomol Ther (Seoul). 2019;27(1):1-14. doi:10.4062/biomolther.2018.176
- Ko JH, Sethi G, Um JY, et al. The Role of Resveratrol in Cancer Therapy. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2589. Published 2017 Dec 1. doi:10.3390/ijms18122589
- Berce C, Muresan MS, Soritau O, et al. Cutaneous wound healing using polymeric surgical dressings based on chitosan, sodium hyaluronate and resveratrol. A preclinical experimental study. Colloids Surf B Biointerfaces. 2018;163:155-166. doi:10.1016/j.colsurfb.2017.12.041
- Zeng G, Zhong F, Li J, Luo S, Zhang P. Resveratrol-mediated reduction of collagen by inhibiting proliferation and producing apoptosis in human hypertrophic scar fibroblasts. Biosci Biotechnol Biochem. 2013;77(12):2389-2396. doi:10.1271/bbb.130502
- Chen ML, Li J, Xiao WR, et al. Protective effect of resveratrol against oxidative damage of UVA irradiated HaCaT cells. Zhong Nan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2006;31(5):635-639.