Rehabilitacja jamy ustnej na implantach: na czym polega to leczenie?

Rehabilitacja jamy ustnej na implantach zębowych to jedna z najczęściej stosowanych procedur przywracania uśmiechu w przypadku braków zębowych. Dowiedz się, o co chodzi.
Rehabilitacja jamy ustnej na implantach: na czym polega to leczenie?
Vanesa Evangelina Buffa

Napisane i zweryfikowane przez dentysta Vanesa Evangelina Buffa.

Ostatnia aktualizacja: 12 marca, 2023

Rehabilitacja jamy ustnej na implantach jest obecnie najczęściej stosowanym sposobem uzupełniania braków zębowych. Pozwala w stabilny sposób przywrócić funkcje i estetykę uśmiechu.

W szczególności konieczne są dwa podstawowe kroki. Najpierw implanty umieszcza się w kości i oczekuje się na ich wygojenie. Następnie, po przymocowaniu ich do tkanki kostnej, umieszcza się na nich protezy.

Oczywiście istnieje kilka alternatywnych protez, które mocuje się do implantów w celu uzupełnienia rehabilitacji. W tym artykule opowiemy więcej o tej interwencji i wszystkich jej konsekwencjach. Czytaj dalej, aby się wszystkiego dowiedzieć!

Na czym polega rehabilitacja jamy ustnej na implantach?

Rehabilitacja jamy ustnej na implantach to zabieg stomatologiczny stosowany w celu uzupełnienia braków zębowych. Polega na umieszczeniu metalowych zaczepów w kości szczęk, tak aby można było na nich umieścić protezy zawierające sztuczne zęby.

Podczas operacji implant umieszcza się w tkance kostnej szczęki. Te mocowania są wykonane z tytanu, biokompatybilnego materiału, który pozwala metalowi związać się z kością.

Ten proces łączenia tytanu i tkanki kostnej jest znany jako „osteointegracja”. To właśnie ten specjalny proces gojenia odpowiada za stabilność i trwałość leczenia, ponieważ śruby pozostają przymocowane do kości i mogą utrzymać protezę bez wychodzenia lub przesuwania.

Po zakończeniu procesu osteointegracji – pomiędzy 3 a 6 miesiącem – lekarz może założyć protezę na śrubę. W zależności od liczby brakujących zębów i konkretnych potrzeb danego przypadku, może wybrać różne alternatywy, jak zobaczysz poniżej.

Protezy na implantach przywracają osobie możliwość gryzienia, mówienia i uśmiechania się jak wcześniej. Z tego powodu są one obecnie jedną z najczęściej wybieranych opcji rehabilitacji jamy ustnej.

Ich szczególną cechą jest osiągnięcie doskonałej estetyki i nadanie uśmiechowi naturalnego wyglądu, zbliżonego do pierwotnego uzębienia. Ponadto jest to stabilna i długotrwała opcja.

implanty rehabilitacyjne jamy ustnej
Poprzez rehabilitację jamy ustnej na implantach stomatolog przywraca funkcje jamy ustnej i poprawia estetykę.

Sądzimy, że to też może Cię zainteresować: Nawyki, które źle wpływają na zęby

Jakie zalety ma rehabilitacja jamy ustnej na implantach dentystycznych

Wspomnieliśmy już o kilku zaletach rehabilitacji jamy ustnej na implantach. Poniżej przyjrzymy się bliżej jej głównym korzyściom:

  • Stabilność: protezy na implantach zazwyczaj nie mają ruchomości lub mają niewielką ruchomość. Osoba może jeść i mówić bez obluzowywania, przesuwania lub wychodzenia protezy.
  • Naturalność: jest to metoda rehabilitacji, która pozwala uzyskać większe podobieństwo do struktury naturalnego zęba. Nie tylko odbudowuje część koronową zębów, ale także ma sektor korzeniowy, ponieważ ma komponent wewnątrz kości.
  • Przywrócenie funkcji: pacjent odzyskuje zdolność do normalnego żucia, mówienia, jedzenia i uśmiechania się.
  • Komfort: dobre dopasowanie i zmniejszone tarcie protezy o błony śluzowe zapewnia lepsze wrażenia pacjentowi, który przyzwyczaja się do obecności protezy i w naturalny sposób wykonuje funkcje jamy ustnej.
  • Zachowanie kości: obecność implantów w tkance kostnej i odbieranie bodźców generowanych przez protezę pomaga w utrzymaniu grubości kości i zapobiega jej resorpcji.

Znaczenie rehabilitacji uzębienia

Kiedy traci się jeden lub więcej zębów, zmienia się nie tylko estetyka uśmiechu. Zmieniają się również funkcje jamy ustnej i dochodzi do uszkodzenia jej równowagi. Brak możliwości znalezienia alternatywy dla rehabilitacji jamy ustnej i uzupełnienia braków zębowych prowadzi do problemów z mówieniem, żuciem i jedzeniem.

Ponadto brak uzębienia powoduje przeciążenie i nadmierne zużycie elementów, które pozostają w jamie ustnej. Między innymi może to prowadzić do ruchomości innych elementów dentystycznych, które próbują pokryć przestrzeń pozostawioną przez brakujący element.

W ten sposób zgryz może ulec zmianie i mogą wystąpić problemy z okluzją. Z kolei brak korzeni zębów w kości powoduje zanik tkanki kostnej. Ponieważ nie otrzymują żadnych bodźców ani siły żucia, ten obszar szczęki jest resorbowany.

Zęby wspierają miękkie struktury jamy ustnej i twarzy. Bez zębów usta i policzki tracą to wsparcie i mają tendencję do opadania. W ten sposób twarz nabiera pomarszczonego i starzejącego się wyglądu.

Tych problemów można uniknąć, jeśli poszuka się dobrej alternatywy dla zastąpienia brakujących zębów. Rehabilitacja jamy ustnej na implantach to opcja, która daje największe korzyści, jeśli chodzi o zapobieganie skutkom braków zębowych.

Rodzaje rehabilitacji jamy ustnej na implantach

Jak już wspomnieliśmy, jeśli chodzi o odbudowę na implantach dentystycznych, istnieje kilka możliwości uzupełnienia braków zębowych. W zależności od ilości brakujących elementów oraz potrzeb i zainteresowań pacjenta można zastosować różnego rodzaju protezy. Przyjrzyjmy się im.

Pojedyncza stała rehabilitacja na implantach

Jest stosowana, gdy brakuje tylko jednego zęba. Jak sama nazwa wskazuje, korona, która zastępuje element zębowy, mocowana jest na implancie na stałe – czyli pacjent nie ma możliwości jej usunięcia.

Częściowa lub całkowita rehabilitacja stała na implantach

Jest to proteza, która zastępuje wszystkie elementy, których brakuje w jamie ustnej. Jednak w przeciwieństwie do klasycznych protez, te składają się tylko z części zębowej, bez różowej części imitującej dziąsła.

Jest przymocowana do kilku implantów – od 4 do 8 w zależności od przypadku – i strategicznie umieszczona w różnych punktach kości szczęki.

Rehabilitacja overdenture na implantach

Składa się z solidnej struktury – podobnej do konwencjonalnej protezy – która jest umieszczana na implantach, ale z tą różnicą, że pacjent może ją zdjąć w celu oczyszczenia. Po umieszczeniu pozostaje przymocowana do zaczepów, nie poruszając się ani nie spadając.

Rehabilitacja hybrydowa na implantach

Jest to rodzaj protezy, który składa się z części protezy i różowych dziąseł. Wykorzystuje jako wsparcie zakotwiczenie zapewniane przez implanty, a także oparcie na błonie śluzowej dziąseł.

Jest przykręcana do implantów i może być usunięta tylko przez dentystę. Jest przydatna dla pacjentów z dużą utratą masy kostnej.

implanty rehabilitacyjne jamy ustnej
Istnieje kilka form rehabilitacji jamy ustnej na implantach. Wybór  tej czy innej zależy od potrzeb pacjenta.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać:6 domowych sposobów na usunięcie płytki nazębnej z zębów

Pielęgnacja i środki ostrożności, o których należy pamiętać

Rehabilitacja jamy ustnej na implantach to jedno z najbardziej stabilnych i trwałych rozwiązań przywracających funkcje jamy ustnej po utracie zębów. Jej wtkonanie pomaga wrócić do żucia, jedzenia, mówienia i uśmiechania się z poczuciem bezpieczeństwa i pewności siebie.

Jednak, aby leczenie było skuteczne, konieczna jest pewna pielęgnacja i środki ostrożności. Pod tym względem właściwa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie. Dlatego należy się stosować do następujących zaleceń:

  • Regularnie myj zęby, dziąsła i język.
  • Używaj nici dentystycznej.
  • Używaj pasty do zębów z fluorem.
  • Uzupełnij higienę płynem do płukania jamy ustnej.

Wszystko to zapobiega gromadzeniu się bakterii i zanieczyszczeń, a przy okazji zmniejsza ryzyko powikłań. Mimo to zaleca się okresowe wizyty u dentysty, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i na czas wykryć ewentualne problemy.

Dzięki prostej, codziennej pielęgnacji rehabilitacja jamy ustnej na implantach może trwać całe życie. Śmianie się, jedzenie i mówienie nie będą już problemem z powodu braków w uzębieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pacheco Merchán, G. A. (2019). Osteointegración.
  • Díaz Reyes, K. Y. (2017). Prótesis híbridas sobre implantes dentales, indicaciones, protocolo de manejo clínico y laboratorio.
  • Morgan, Y. G., Piñeiro, Y. F., & Reymon, A. E. C. (2022). Prótesis sobre implantes: la nueva sonrisa del adulto mayor. Medimay29(1), 104-118.
  • Berro, M., Samprón, M. L., & Tomaghelli, E. R. (2020). Rehabilitación sobre implantes: Sobredentadura. In IV Jornadas de Actualización en Prácticas Odontológicas Integradas PPS-SEPOI (La Plata, 7 de julio de 2020).
  • Fernández, C. A., Soria, G. A. L., & Villarb, F. A. (2020). Prótesis sobre implantes.¿ Atornillada o cementada?. Rev. Asoc. Odontol. Argent, 29-39.
  • Infante Rodríguez, L. (2021). Diseño de sobredentaduras implanto-retenidas de maxilar superior. Repercusiones, ventajas e inconvenientes de la presencia o no de recubrimiento palatino. Revisión bibliográfica.
  • Lemus Cruz, L. M., Justo Díaz, M., Almagro Urrutia, Z., Sáez Carriera, R., & Triana, K. (2009). Rehabilitación sobre implantes oseointegrados. Revista Cubana de Estomatología46(1), 0-0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.