Reakcja alergiczna na ukąszenie owada - leczenie
Reakcja alergiczna na ukąszenie owada może być wyleczona naturalnymi środkami, które są świetną alternatywą dla farmakologicznych lekarstw. Samo ugryzienie nie ma jednak zazwyczaj poważnych konsekwencji – pojawia się tylko lekki obrzęk i swędzenie.
Wiele zależy jednak od gatunku owada, który nas ukąsił, a także od tego w jakiej kondycji znajduje się akurat nasz układ odpornościowy.
W niektórych przypadkach może jednak pojawić się reakcja alergiczna na ukąszenie owada. Można ją skutecznie wyleczyć kilkoma naturalnymi, domowymi środkami. Podzielimy się dziś z Tobą przepisami na nie i wskazówkami odnośnie ich użycia.
Czym są ukąszenia owadów?
Ślady ukąszeń powstają, kiedy owady gryzą naszą skórę. Wiele różnych gatunków insektów żywi się bowiem ludzką krwią.
To właśnie ukąszenia prowadzą do powstania reakcji skórnej: zazwyczaj polega ona na pojawieniu się zaczerwienienia, często również i niewielkiej opuchlizny. To z kolei prowadzi do uczucia swędzenia, które jest tym silniejsze, im mocniej i częściej się drapiemy.
Na czym polega reakcja alergiczna na ukąszenie owada?
Często osoba, która cierpi na alergię, zareaguje na ugryzienie komara (bądź innego owada) silniej niż osoba bez uczulenia. Kiedy alergik zostaje ugryziony, efekty na skórze są dużo bardziej widoczne, a ponadto pojawić się mogą dodatkowe objawy:
- Podrażnienie
- Ból
- Silne zaczerwienienie
- Siniaki
Jeśli zmiany zaczynają obejmować coraz większą powierzchnię skóry, reakcja alergiczna na ukąszenie owada może stać się problemem na tyle poważnym, że jeśli nie zaczniemy jej leczyć, pojawić się mogą trwałe zmiany skórne, takie jak blizny.
Przeczytaj również: Alergia – poznaj naturalne środki łagodzące jej objawy
Reakcja alergiczna na ukąszenie owada – jak zapobiegać?
Jeśli wiesz, że występuje u Ciebie alergia bądź nawet nadwrażliwość na ukąszenia komarów i innych insektów, skup się na zapobieganiu ugryzieniom:
- Po pierwsze, noś luźne ubrania przykrywające całe ciało (długie rękawy i nogawki) – dzięki temu ograniczysz narażony na ukąszenia obszar skóry.
- Używaj naturalnych bądź chemicznych środków odstraszających owady. Możesz wybrać te aplikowane bezpośrednio na skórę lub też mgiełki i spraye do rozpylania w pomieszczeniach.
- Pamiętaj o utrzymywaniu higieny na najwyższym poziomie w pomieszczeniach w których spędzasz najwięcej czasu. Dzięki temu zapobiegniesz zagnieżdżaniu się owadów. Wystarczy, że będziesz regularnie sprzątała i czyściła pomieszczenie, zwracała uwagę na odpadki i śmieci, a także wietrzyła dokładnie dom.
Reakcja alergiczna na ukąszenie owada: 5 naturalnych środków łagodzących
1. Miód rozpuszczony w wodzie
Miód posiada silne właściwości antyseptyczne, pomaga więc skórze dojść do siebie po ukąszeniu przez owada. Zadziała on też jako naturalny antybiotyk. Rozpuszczony w wodzie jest bardzo łatwy do zaaplikowania.
Składniki
- 2 łyżki miodu (50 g)
- 3 łyżki wody (45 ml)
Sposób przygotowania i użycia
- Wlej miód i wodę do słoiczka, a następnie starannie wymieszaj. Miód powinien się całkowicie rozpuścić.
- Przy pomocy wacika lub gazy nakładaj mieszankę na objęte reakcją alergiczną miejsca co najmniej dwa razy dziennie.
2. Cukier rozpuszczony w occie
Podobnie jak miód, cukier także posiada właściwości, które pomogą Twojej skórze szybko wydobrzeć po ukąszeniu przez owada. W tym przypadku również przygotowujemy roztwór, rozpuszczając cukier w occie.
Składniki
- 2 łyżki cukru (30 g)
- 5 łyżek octu (75 ml)
Sposób przygotowania i użycia
- Wymieszaj cukier z octem wstrząsając słoiczkiem do momentu, aż utworzy się jednolity roztwór.
- Następnie, używając wacika lub gazy, nakładaj cukier z octem na zmienione chorobowo miejsca. Rób to kilka razy dziennie.
3. Żel aloesowy
Potężne, niemal cudowne właściwości aloesu (w tym medyczne i upiększające) znajdują zastosowanie również w przypadku, kiedy pojawia się reakcja alergiczna na ukąszenie owada.
Składniki
- 1/2 szklanki żelu z aloesu (100 g)
- 1 łyżka wody (15 ml)
Sposób przygotowania i użycia
- Żel z aloesu możesz przygotować samodzielnie, uzyskując go ze świeżych liści rośliny lub też kupić gotowy, stuprocentowy żel aloesowy.
- Zaleca się przechowywanie żelu w lodówce.
- Przed użyciem rozcieńcz nieco żel z wodą. Nakładaj niewielkie ilości na objęte reakcją alergiczną miejsca. Aplikacja dużych ilości skoncentrowanego żelu mogłaby prowadzić do podrażnienia i spowolnienia procesów gojenia.
Przeczytaj również: Żel z aloesu – 5 wspaniałych korzyści dla Twojej skóry
4. Sok z cytryny a reakcja alergiczna na ukąszenie owada
Dzięki swojej kwasowości, cytryny to podręcznikowy wręcz sposób na leczenie skutków ugryzień oraz innych problemów skórnych. Są one powszechnie używane w domowym leczeniu i dobrze znane ze skuteczności i łatwości aplikacji.
Składniki
- Sok z 1/2 cytryny
Sposób przygotowania i użycia
- Wyciśnij sok z połowy cytryny. Tę ilość możesz zmniejszyć lub zwiększyć zależnie od potrzeb – na raz nakładać będziemy zaledwie kilka kropli soku.
- Następnie zaaplikuj sok na skórę przy pomocy wacików lub gazy.
- Możesz też wyciskać odrobinę soku z cytryny bezpośrednio na skórę, ale uważaj, by nie przesadzić z ilością.
5. Herbata w torebkach
Sprawdzi się dosłownie każdy rodzaj herbaty: rumianek, herbata zielone, hibiskusowa, czarna… Każdą z nich z łatwością kupisz w najbliższym sklepie. Ważne, by była to herbata w torebkach.
Składniki
- 1 torebka herbaty
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania i użycia
- Zagotuj wodę, a następnie zaparz w niej herbatę. Napój zachowaj – możesz go wypić ze smakiem!
- Torebkę umieść na zmienionym chorobowo miejscu.
Wszystkie te naturalne środki są łatwe do przygotowania i użycia. Pamiętaj jednak o uważnym monitorowaniu stanu skóry. Jeśli w ciągu kilku dni nie pojawi się poprawa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdyż reakcja alergiczna może być wyjątkowo silna i wymagać profesjonalnego leczenia.