Puste osoby - przestań wypełniać nimi Twoje życie

Jeżeli nie jesteś w stanie odnaleźć prawdziwego szczęścia w swoim własnym wnętrzu, zaczniesz nieustannie szukać go na zewnątrz. W ten sposób wypełnisz swoje życie pustymi osobami, które odchodząc zabiorą ze sobą dobre samopoczucie, którego były dla Ciebie źródłem.
Puste osoby - przestań wypełniać nimi Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Puste osoby są wszędzie. To od nas jednak zależy, czy pozwolimy im zagościć w naszym życiu, czy też nie. To my sami bowiem decydujemy, kogo chcemy mieć przy swoim boku. Co ciekawe, wybory te dużo mogą pokazać na temat naszego wnętrza, ujawniając, czy panuje tam równowaga czy może chaos.

Każdy z nas na jakimś etapie swojego życia czuł niewytłumaczalną, trudną do opisania pustkę. Uważaliśmy, że najlepszym wyjściem będzie wypełnienie jej czymś z zewnątrz.

Czasem w takich momentach decydujemy się pozwolić, by nasze życie wypełniły puste osoby. Niestety, tylko intensyfikują one odczucie pustki, jakie nam doskwiera.

Puste osoby zostawiają nas z niczym

Puste osoby charakteryzują się przede wszystkim tym, że nie dają nam nic. W związku z tym, przebywając z nimi tracimy nasz czas i energię, inwestując je w kogoś, kto nie da nam tego, czego szukamy.

Zamiast tego, czujemy się zmęczeni, zmarnowani i jeszcze powiększa się uczucie wewnętrznej pustki, której pochodzenia nie mamy odwagi zgłębić. Zamiast udać się w podróż do głębi siebie, zakładamy “emocjonalne łaty” – puste osoby, z którymi przez chwilę czujemy się dobrze. Ale prędzej czy później nasza ciemna rzeczywistość i tak wyjdzie na jaw.

Samotna kobieta na huśtawce

Zaczynamy wtedy zastanawiać się, dlaczego w naszym życiu pojawiają się tylko puste osoby, które nas krzywdzą i które nie są w stanie w żaden sposób wypełnić naszego wnętrza ani zaspokoić naszego emocjonalnego głodu.

Zupełnie nieświadomie projektujemy na innych naszą własną potrzebę. Dlatego właśnie przyciągamy do siebie puste osoby, które stanowią odbicie naszej własnej pustki.

Bardzo ciężko jest sobie uświadomić ten stan rzeczy. Dlaczego? Ponieważ musiałoby to oznaczać przyznanie się przed samym sobą do tego, że to my sami sprawiamy, że raz za razem pojawiają się w naszym życiu osoby cechujące się określonymi zachowaniami.

To wcale nie jest przypadek – to raczej objaw, który chce nas o czymś poinformować! Jeżeli nie zwrócimy na to uwagi i nie wyciągniemy z tego mechanizmu odpowiednich wniosków, nasze życie dalej będzie się toczyć według tego samego schematu. Będą się w nim pojawiać tak samo puste osoby, aż uświadomimy sobie, że już naprawdę nie jesteśmy w stanie wytrzymać więcej.

Tylko Ty możesz wypełnić ogarniającą Cię pustkę

Jakie jest rozwiązanie? Jak możesz uniknąć pustych ludzi, którzy zewsząd pojawiają się w Twoim życiu? Przede wszystkim wylecz rany emocjonalne. Być może sięgają one Twojego dzieciństwa. Może właśnie stąd pochodzą Twoje demony przeszłości, które próbujesz zagłuszyć próżnym towarzystwem.

Aby to zrobić, musisz przestać poszukiwać źródła szczęścia na zewnątrz. Naucz się nie zależeć od innych ze swoim samopoczuciem.

Ile razy czułeś się źle, bo ktoś nie odpisał na Twoją wiadomość w trybie natychmiastowym? Ileż to razy wydawało Ci się, że całe Twoje życie się kończy, bo odchodzi osoba, której przysięgałeś dozgonną miłość?

Boisz się pozwolić odejść – i to właśnie z powodu pustki, która wypełnia Cię od środka i z którą tak trudno Ci zostać sam na sam. Wszystko jednak, co dzieje się wokół Ciebie wskazuje na jedną i tą samą kwestię – rozwiązanie tkwi w Tobie, Ty nim jesteś.

Kobieta i ptak/ Puste osoby dołują

Cały czas, jaki poświęcasz innym, troskę, ciepło i zaangażowanie skieruj po prostu w swoim własnym kierunku.

Jest to coś, do czego z całą pewnością nie jesteś przyzwyczajona i na początku poczujesz się z tym dziwnie. Nie możesz jednak czekać na to, że inni dadzą Ci to, czego potrzebujesz. Jeżeli będziesz postępować w taki sposób, jedyne co Cię czeka to ciągłe poczucie rozczarowania.

Droga nie jest łatwa, ale prędzej czy później tak czy inaczej przyjdzie Ci stawić czoła pustce, która w Tobie mieszka. Wypełnij się szczęściem, daj sobie miłość i nie czekaj aż inni Cię nią obdarzą. To tak jak z leczeniem ran. Musisz zrobić to samodzielnie, bo nikt nie jest w stanie wyzdrowieć za Ciebie.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Musisz kochać siebie zanim ktoś Cię pokocha

Zacznij od siebie, napełnij się szczęściem

Zanim zaczniesz myśleć o innych, zacznij od myślenia o sobie. Postaw na siebie w każdym znaczeniu. Daj sobie priorytet, nie poświęcaj dla dobra innych wszystkiego tego, co kochasz i co jest dla Ciebie ważne.

Nadszedł czas pomyśleć o sobie, ponieważ jeżeli tego nie zrobisz, nadal będziesz zależeć od innych. To z kolei na dłuższą metę tylko powiększy pustkę, jaką odczuwasz w swoim wnętrzu.

Naga kobieta siedzi pochylona

Na początku nie będzie łatwo, będzie Cię to kosztować wiele wysiłku i poświęcenia. Ale wiedz, że na pewno się uda. Społeczeństwo nauczyło nas, że trzeba poświęcać wszystko dla innych, a jeżeli tak nie robisz, jesteś egoistą. To nieprawda. Nie pozwól się zmanipulować.

Teraz, kiedy już wiesz, że Twoją własną pustkę musisz wypełnić samodzielnie, pokochaj siebie. Rozpieszczaj się, dbaj o siebie i troszcz się o swoje potrzeby.

Nie ma nikogo więcej, jesteś tylko Ty.

Nie odmawiaj sobie całego dobra, które ofiarujesz innym. Zasługujesz na nie bardziej niż ktokolwiek inny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lemos, M. A., Londoño, N. H., & Zapata, J. A. (2007). Distorsiones cognitivas en personas con dependencia emocional. Informes Psicológicos. https://doi.org/10.1093/jaarel/52.2.411-a
  • Chiclana, C. (2017). Qué esconden las personas tóxicas. El Confidencial Digital.
  • Cornelio-Nieto, J. O. (2009). Autismo infantil y neuronas en espejo. Revista de Neurologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.