Pulpety z bakłażana – pyszne wegetariańskie danie
Soczyste pulpety z bakłażana to świetny przepis dla każdego, kto chce, by jego posiłki były zdrowe i odżywcze. Zawierają one w swym składzie znacznie więcej warzyw niż mąki, a także doskonale pasują do mnóstwa różnych potraw, na przykład do makaronu z sosem pomidorowym.
Już po krótkim smażeniu na niewielkiej ilości tłuszczu pulpety z bakłażana stają się apetycznie chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku. Często warzywa te same w sobie nam nie smakują, dlatego warto wypróbować je w postaci kompletnego dania. Przekonaj się sam, że efekt przerośnie Twoje oczekiwania!
W ostatnich latach coraz więcej osób przechodzi na dietę roślinną. Niektórzy robią to konsekwentnie, całkowicie rezygnując ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, a inni z kolei starają się stopniowo włączać do swojego jadłospisu zdrowe zamienniki tłuszczu zwierzęcego, zachowując przy tym zdrowy i zbilansowany plan żywieniowy.
Jeśli nie jesteś miłośnikiem typowych wegańskich produktów bazowych, takich jak tofu czy seitan, bakłażany z powodzeniem zastąpią „mięsną” teksturę posiłków. Eksperymentuj z przyprawami i odkryj swoją ulubioną postać bakłażanów. Ponieważ generalnie są one łagodne w smaku, stanowią idealną bazę pod najróżniejsze dania.
Pulpety z bakłażana w dwóch klasycznych odsłonach
Wielką zaletą bakłażanów jest to, że znakomicie komponują się one z innymi dodatkami. Zgodnie z oryginalnym włoskim przepisem stanowią one jarski zamiennik popularnych mięsnych klopsików dodawanych do spaghetti i makaronów z sosem pomidorowym.
Dowiedz się dziś z nami jak przygotować soczyste pulpety z bakłażanem. Warzywa te są bardzo mięsiste, więc wystarczy kilka sztuk, by wyczarować z nich pyszne klopsiki. Z tej samej masy możesz również przygotować bakłażanowe kotlety na wegetariańskie, domowej roboty burgery.
W połączeniu z aromatycznymi przyprawami, zamienią się one w bardzo wykwintne danie.
1. Pulpety z bakłażana i szpinaku
Składniki
- 1 średniej wielkości jajko
- 1 gałązka pietruszki
- 3 ząbki czosnku
- 1 mała cebula
- 3 sporej wielkości bakłażany
- 1/3 szklanki liści szpinaku (10 g)
- 3 łyżki stołowe bułki tartej (45 g)
- Przyprawy: sól i pieprz
- Oliwa z oliwek
- Opcjonalnie: oregano lub bazylia
Sposób przygotowania
- W pierwszej kolejności rozgrzej piekarnik do 200 °C.
- Kolejny krok to obranie ząbków czosnku i posiekanie ich na drobne kawałki lub przepuszczenie przez praskę.
- Pokrój bakłażany na niewielkie kwadraciki, a następnie umieść je w kielichu blendera i zmiksuj na gładką masę. Powinien powstać delikatny bakłażanowy krem.
- W międzyczasie rozgrzej odrobinę oliwy z oliwek na patelni, na średnim ogniu.
- Posiekaj cebulę najdrobniej jak tylko potrafisz. Wrzuć ją na rozgrzaną oliwę i smaż przez chwilę. Kiedy się zeszkli, dodaj do niej posiekany lub przeciśnięty przez wyciskacz czosnek oraz szczyptę pieprzu.
- Kiedy czosnek przybierze złocistą barwę, dodaj umyte liście szpinaku i zmiksowane bakłażany.
- Dopraw całość do smaku i smaż jeszcze przez około 10 minut, co chwilę mieszając.
- Po upływie 10 minut, zdejmij patelnię z ognia i odstaw na chwilę do ostudzenia.
- W międzyczasie rozbij jajko i zmieszaj je z drobno posiekaną pietruszką. Następnie dodaj mieszankę do studzącej się masy.
- Na koniec całość jeszcze raz zmiksuj. Z bakłażanowej masy uformuj dłońmi niewielkie pulpety. Obtocz je w bułce tartej i odłóż na wyłożoną papierem do pieczenia blachę.
- Zapiekaj pulpety z bakłażana przez około 10-15 minut. Jeśli wolisz, możesz je usmażyć na patelni – będą wtedy bardziej chrupiące i … kaloryczne.
2. Aromatyczne pulpety z bakłażana w sosie pomidorowym
Składniki
- Gałązka świeżej pietruszki
- Oliwa z oliwek
- 1 główka czosnku
- Świeże liście bazylii
- 2 łyżki stołowe cukru (30 g)
- 4 lub 5 bakłażanów (600 g)
- 1 średniej wielkości jajko
- Opcjonalnie: ½ szklanki wody (125 ml)
- 1 kubek suchego chleba (150 g)
- Przyprawy: sól, czarny pieprz, zmielony kmin rzymski
- Duża puszka pomidorów (w całości, bez skórek) (800 g)
Sposób przygotowania
- Pierwszym krokiem w przyrządzaniu aromatycznych pulpetów z bakłażana jest skropienie patelni oliwą z oliwek i podgrzanie jej na średnim ogniu.
- W międzyczasie obierz ząbki czosnku, a następnie posiekaj je najdrobniej, jak tylko potrafisz. Posiekaj także pietruszkę.
- Połam suchy chleb na drobne kawałki i zalej wodą, aby szybko zmiękł.
- Teraz czas na bakłażany! W pierwszej kolejności dobrze je umyj i pokrój w kostkę (razem ze skórką). Następnie podsmaż je na patelni. Kiedy zmiękną i się zarumienią, umieść je w kielichu blendera razem z namoczonym chlebem, czosnkiem, pietruszką, odrobiną oliwy z oliwek i wodą. Zmiksuj całość na gładki krem. Jeśli konsystencja masy bakłażanowej jest zbyt gęsta, dodaj trochę wody i ponownie zmiksuj.
- Gotowy krem przykryj ścierką i odstaw na około 20 minut. Nie wkładaj go do lodówki, powinien ostygnąć do temperatury pokojowej.
- W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 200 °C.
- Jajko wbij do małej miski i rozkłóć go widelcem, dodaj szczyptę soli i pieprzu. Następnie dodaj je do bakłażanowego kremu i całość dobrze wymieszaj.
- Z powstałej masy formuj rękoma niewielki pulpety (rozmiar według własnych upodobań). Pamiętaj, że im będą one większe i grubsze, tym więcej czasu będą potrzebowały na ugotowanie się.
- Zanim zaczniesz je układać na blaszce, dokładnie natłuść ją masłem albo oliwą. Dzięki temu zapobiegniesz ich przywieraniu do powierzchni blachy.
- Zapiekaj pulpety z bakłażana przez około 20 minut.
- Teraz, kiedy pulpety są w piekarniku, zajmij się przygotowaniem sosu. W tym celu zmiksuj pomidory z puszki (razem z sokiem) ze szczyptą soli i dwiema łyżkami cukru. Na koniec dodaj liście bazylii.
- Gotowe pulpety z bakłażana polej sosem pomidorowym. Gotowe!
Przeczytaj koniecznie artykuł: Lekki i pyszny hummus na bazie ciecierzycy – palce lizać!
Na zakończenie
Pulpety z bakłażana wyśmienicie smakują również z dodatkiem mozzarelli lub koziego sera. Tę wersję z pewnością pokochają wielbiciele serów.
Jeśli chcesz nadać masie na pulpety gęstszą konsystencję, możesz dodać do niej trochę ziaren komosy ryżowej, kaszy jaglanej albo ryżu. Eksperymentuj śmiało i odkryj własną, idealna wersję pulpecików z bakłażana.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rozano, V., Quiróz, C., Acosta, J., Pimentel, L., & Quiñones, E. (2004). Hortalizas, las llaves de la energía. Revista Digital Universitaria. https://doi.org/ISSN: 1067-6079
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). SOLANUM MELONGENA. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Solanum_melongena].
- Wikipedia, la enciclopedia libre. (Consulta 2018). SPINACIA OLERACEA. Online [https://es.wikipedia.org/wiki/Spinacia_oleracea].