Pudry brązujące - czym są i dlaczego ich używać?

Odpowiednia aplikacja pudru brązującego może podkreślić piękno naszej cery. Podpowiadamy, jak stosować ten produkt i jakie są jego zalety.
Pudry brązujące - czym są i dlaczego ich używać?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2023

Zdrowa, gładka i równomiernie opalona skóra jest tym, czego pragnie każda z nas, zwłaszcza gdy nadchodzą miesiące letnie. Aby osiągnąć ten efekt, czasami nadmiernie eksponujemy się na promienie UV lub sesje w solarium. Oprócz opalenizny przynosi to również negatywne skutki. Istnieją jednak bezpieczniejsze opcje na osiągnięcie estetycznej opalenizny. Jedną z alternatyw są pudry brązujące.

Ten produkt jest w stanie przyciemnić odcień skóry, dzięki czemu będzie ona wyglądać na opaloną. Pudry brązujące nakłada się na twarz, ramiona i klatkę piersiową w celu uzyskania efektu opalenizny. Subtelnie nałożony kosmetyk daje naturalny efekt. Jak stosować pudry brązujące? Jakie są najczęstsze błędy podczas ich nakładania? Koniecznie przeczytaj ten artykuł – wszystko tu wyjaśnimy!

Pudry brązujące – czym są?

Pudry brązujące to produkty kosmetyczne, których zadaniem jest naśladowanie naturalnej opalenizny skóry. Z tego powodu najczęściej stosuje się je w miesiącach letnich, kiedy ekspozycja na słońce jest częstsza, a my mamy ochotę pochwalić się opaloną skórą. Warto jednak wiedzieć, że pudry brązujące można stosować o każdej porze roku.

Z biegiem czasu w świecie trendów mody zmieniało się stosowanie kremów i pudrów do opalania. Obecnie stosuje się bardziej subtelne aplikacje, aby uzyskać naturalny efekt, a nie przesadny pomarańczowy odcień.

Istnieją również techniki stosowane w celu podkreślenia lub zmniejszenia niektórych rysów twarzy. Na przykład, aby udoskonalić nos, podkreślić kości policzkowe lub uwydatnić kontur ust.

Pudry brązujące z pewnością mogą przyczynić się do podkreślenia naturalnego piękna skóry. Najlepsza część? Cel ten osiąga się bez konieczności stosowania agresywnych metod, takich jak solarium.

Pudry brązujące.
Pudry brązujące nadają opalony wygląd bez wystawiania skóry na działanie słońca czy solarium.

Dlaczego warto ich używać?

Wiele osób na różne sposoby próbuje uzyskać efekt pięknej, opalonej skóry. Czasami decydują się one na nadmierną ekspozycję na słońce i unikają podstawowej pielęgnacji, takiej jak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Innym razem rozwiązaniem jest korzystanie z solarium, które jest kwestionowane pod kątem negatywnego wpływu na zdrowie skóry.

Badanie opublikowane w Costa Rican Journal of Public Health wskazuje na bezpośredni związek lamp z solarium z rakiem skóry. Wskazuje również, że ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta o 75%, jeśli osoby, które je stosują, mają mniej niż 30 lat.

Z drugiej strony pudry brązujące niosą ze sobą mniejsze ryzyko, jeśli opalenizna to efekt, którego szukasz. Nie oznacza to jednak, że należy nadużywać ich stosowania. Najważniejszym składnikiem aktywnym w tych produktach jest zwykle dihydroksyaceton lub „DHA”, który zabarwia skórę na ciemniejszy odcień.

Chociaż uważa się, że jest on środkiem nieszkodliwym dla skóry, nadmierne jego stosowanie może powodować podrażnienia lub alergie. Osoby o wrażliwej skórze powinny szczególnie uważać, aby nie doprowadzić do reakcji alergicznej na te produkty.

Z drugiej strony często myli się stosowanie produktów do opalania z filtrami przeciwsłonecznymi. Jednak należy pamiętać, że produkty do opalania nie pełnią funkcji ochrony przed promieniowaniem UV.

Pudry brązujące – metody aplikacji

Pudry brązujące są przeznaczone przede wszystkim do twarzy, ale można je nakładać również na ramiona i klatkę piersiową, ponieważ te obszary są często odkryte i widoczne. W ten sposób można uzyskać równomierną opaleniznę górnych obszarów ciała.

Istnieje wiele sposobów ich zastosowania; w zasadzie podstawową zasadą jest stworzenie efektu ogólnej opalenizny. Jednak umieszczając puder w określonych strategicznych punktach, można zaakcentować lub zniwelować pewne rysy twarzy.

Rodzaje pędzli

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że do nałożenia i równomiernego rozprowadzenia pudru potrzebny jest duży pędzel. Zaleca się stosowanie pędzla o stożkowatym kształcie i odpowiedniej puszystości, która sprzyja aplikacji.

Ważne jest, aby nie nakładać dużej ilości produktu, ponieważ zawsze łatwiej jest poprawić brakujące obszary, nakładając go nieco więcej, niż usunąć nadmiar pigmentu.

Wybór odpowiedniego odcienia

Na rynku dostępnych jest wiele opcji dla każdego rodzaju skóry. Ogólnie należy wziąć pod uwagę, że celem produktu jest stworzenie wrażenia naturalnej opalenizny, a nie sztucznego blasku. Kierując się tym założeniem, zaleca się zakup odcienia o dwa tony ciemniejszego niż kolor skóry.

  • Jasna skóra. Do tego rodzaju cery najlepiej pasują pudry w odcieniach moreli lub złota.
  • Ciemna skóra. W takim przypadku odpowiednie są pudry brązowe.
  • Żółtawa skóra. W przypadku żółtawej skóry zaleca się wypróbowanie jasnobrązowych i ochrowych pudrów brązujących.
  • Różowa skóra. Do tego odcienia pasuje gama brązów, choć kolory powinny być stonowane.
  • Pudry satynowe. Dają naturalny efekt i ukrywają zmarszczki.
  • Pudry o matowym wykończeniu. Nie należy ich aplikować na suchą skórę, gdyż potęgują efekt.

Podstawowe kroki podczas aplikacji pudru brązującego

Prawidłowe rozprowadzenie tego produktu uzyskuje się poprzez uformowanie na twarzy pewnego rodzaju „trójki”. Zacznij od boku czoła, nad skroniami i blisko linii włosów. Następnie zejdź do kości policzkowych, tworząc łuk. Chodzi o to, aby sięgać kilka centymetrów od nosa.

Od tego miejsca wróć do szczęki, ponownie rysując krzywą. W tym przypadku wskazane jest nałożenie na palec nieco większej ilości produktu. Kiedy skończysz, utworzysz projekt wyimaginowanej „3”. Chociaż jest to skuteczna technika w przypadku większości kształtów twarzy, najlepiej sprawdza się w przypadku tych owalnych.

Pudry brązujące – najczęściej popełniane błędy

Istnieje szereg praktyk, których należy unikać, aby uzyskać tak pożądaną naturalną opaleniznę.

  • Unikaj nakładania pudru na całą twarz. Najlepiej zastosować technikę „3” lub jeden z jej wariantów.
  • Uważaj na nadmiar. Nałożenie zbyt dużej ilości produktu może generować efekt odwrotny do zamierzonego, tworząc wrażenie sztucznego połysku.
  • Sucha skóra. W przypadku tego rodzaju skóry wskazane jest unikanie pudrów, a zamiast tego wybieranie innych rodzajów bronzerów, takich jak kremy.
  • Przesadny połysk. Jeśli dodamy za dużo blasku, cząsteczki stworzą odbicie promieni słonecznych, które nie jest estetyczne.

Jak osiągnąć pożądany efekt stosując ten kosmetyk

Oprócz stworzenia efektu naturalnej opalenizny pudry te są w stanie formować kształt i rysy twarzy. Celem jest podkreślenie głębi w określonych obszarach twarzy, aby zatuszować inne jej części. Oto kilka przykładów:

  • Aby skrócić pociągłą twarz, produkt należy nałożyć na czoło i podbródek.
  • W ten sam sposób można podkreślić kości policzkowe, nakładając puder pod samym wybrzuszeniem kości. Jeśli niektóre części są przyciemnione, inne będą podświetlone.
  • Aby udoskonalić linię nosa, puder nakłada się na jego boki.
  • Jeśli chodzi o pogłębienie spojrzenia, kosmetyki nakłada się na powieki tak jak cienie.
Kobieta robi makijaż
Podczas używania pudru brązującego ważna jest technika. W przeciwnym razie efekt końcowy może wyglądać nieestetycznie.

Pudry brązujące – alternatywne sposoby aplikacji

Poza techniką „3” inne sposoby aplikacji pozwalają na tworzenie odmiennych efektów. Na przykład, aby uzyskać delikatną opaleniznę, która doda elegancji, pudry brązujące należy nakładać na najbardziej wystające partie twarzy – na kości policzkowe, brodę i nos.

Z drugiej strony bardziej nieformalny efekt uzyskuje się przy aplikacji ogólnej w połączeniu z produktem matującym. Alternatywnie można zastosować technikę „W”, która zapewnia bardziej jednolite rozłożenie produktu na skórze twarzy. Polega ona na wykonywaniu ruchów tworzących małe wersje tej litery na twarzy, przechodząc przez czoło, kości policzkowe i podbródek. Następnie lekkimi okrągłymi pociągnięciami uzyskuje się efekt naturalnej opalenizny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DURO MOTA, E. CAMPILLOS PÁEZ, M. T. y CAUSÍN SERRANO, S. (2003). El sol y los filtros solares. MEDIFAM: revista de medicina familiar y comunitaria. Vol. 13 – Núm. 3– 13: 159-165. https://scielo.isciii.es/pdf/medif/v13n3/hablemos1.pdf
  • Garone, M., Howard, J., & Fabrikant, J. (2015). A review of common tanning methods. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 8(2), 43–47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345932/
  • Garzona Navas, Laura, & Garzona Navas, Gloriana. (2017). Uso de cámaras de bronceado y cáncer de piel. Revista Costarricense de Salud Pública, 26(1), 22-29. Retrieved February 27, 2023, from http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1409-14292017000100022&lng=en&tlng=es
  • Merino Moína, M., (2005). Prevención del cáncer de piel y consejo de protección solar. Pediatría Atención Primaria, VII(26),55-77. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=366638655006
  • Mother To Baby | Fact Sheets [Internet]. (2021). Brentwood (TN): Organization of Teratology Information Specialists (OTIS); 1994-. Autobronceadores, Pastillas Bronceadoras, Salones de Bronceado. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582953/
  • Schmidt CW. UV radiation and skin cancer: the science behind age restrictions for tanning beds. Environ Health Perspect. 2012 Aug;120(8):a308-13. doi: 10.1289/ehp.120-a308. PMID: 22854243; PMCID: PMC3440095.
  • Villegas Álvarez E. D, Castillo Menéndez M. D, Sabatés Martínez M, Curbelo Alonso M, , Ramos Viera N.  Radiación ultravioleta. Fotoenvejecimiento cutáneo. MediSur [Internet]. 2005;3(1):14-33. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=180020172002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.