Czy stosowanie samoopalacza w ciąży jest bezpieczne?

Stosowanie samoopalacza w ciąży jest bezpieczne, o ile ma odpowiedni skład. Ważne jest, aby dobrze przyjrzeć się etykietom tych produktów i skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.
Czy stosowanie samoopalacza w ciąży jest bezpieczne?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia, 2023

W czasie ciąży pojawia się wiele pytań dotyczących produktów kosmetycznych, które należy lub można stosować. Jedna z najczęstszych obaw dotyczy samoopalania w ciąży, ponieważ istnieją różne opinie w tej kwestii. Czy więc stosowanie samoopalacza w ciąży jest bezpieczne?

Bezpieczeństwo tego typu produktów było często kwestionowane. Między innymi uważa się, że może osłabiać tworzenie się witaminy D indukowanej przez światło słoneczne. Konieczna jest zatem ocena zasadności jego stosowania.

Trzeba powiedzieć, że brakuje wystarczających badań na ten temat.

Niemniej jednak dostępne dane pozwalają określić, kiedy stosowanie samoopalaczy w ciąży jest dozwolone, a kiedy wiąże się z ryzykiem. Omówimy te kwestie poniżej.

Skóra w ciąży

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że skóra przechodzi duże zmiany w czasie ciąży. Procesy hormonalne powodują, że skóra właściwa ulega przeobrażeniom i staje się znacznie bardziej wrażliwa na wszelką agresję ze strony środowiska zewnętrznego.

Należy więc bardzo uważać z kosmetykami, ponieważ podrażniają lub przyczyniają się do powstawania wyprysków. Z tego samego powodu należy zachować szczególną ostrożność podczas ekspozycji na słońce.

Coś podobnego dzieje się z produktami samoopalającymi w czasie ciąży. Jeśli nie wybierzesz właściwego lub użyjesz go za dużo, może spowodować uszkodzenie. Należy wziąć pod uwagę, że nie zaleca się niektórych produktów kosmetycznych, gdy kobieta jest w ciąży.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Picie alkoholu w czasie ciąży może zmienić kształt mózgów niemowląt

W zasadzie stosowanie samoopalacza w czasie ciąży samo w sobie nie ma nic złego. Nie ma naukowych dowodów na to, że tego typu produkty wyrządzają jakąkolwiek szkodę matce lub dziecku. W każdym przypadku wskazane jest jednak, aby omówić to z lekarzem.

Produktów samoopalających nie należy mylić z balsamami do opalania. Te pierwsze zapewniają powierzchowną zmianę, nadając skórze bardziej pomarańczowy odcień. Bronzery natomiast wzmacniają działanie słońca, dzięki czemu skóra szybciej ciemnieje.

Powinno być również bardzo jasne, że samoopalacze same w sobie nie zapewniają ochrony przed słońcem, chyba że etykieta wyraźnie na to wskazuje. Najważniejsze jest sprawdzenie składu produktu i wybieranie tylko tych, które nie stwarzają żadnego zagrożenia, zgodnie z informacją na opakowaniu.

opalone nogi
Opalanie za pomocą produktów do opalania i samoopalanie za pomocą substancji pigmentujących skórę to różne procesy.

Stosowanie samoopalacza w ciąży: kluczową kwestią jest kompozycja

Jeszcze jakiś czas temu różne produkty kosmetyczne, w tym samoopalacze i barwniki, miały często bardzo agresywny skład. Ponadto sposób testowania tych przedmiotów nie zawsze był wiarygodny. Dziś to się zmieniło.

Większość samoopalaczy składa się prawie wyłącznie z dihydroksyacetonu. Jest to składnik pozyskiwany z trzciny cukrowej. Jego działanie polega na przyciemnieniu powierzchni skóry w kontakcie z proteinami.

Nie wnika w głębokie warstwy skóry.

Produkty te nie stymulują produkcji melaniny, która odpowiada za naturalne opalanie. Farbują tylko najbardziej zewnętrzną część skóry. Dopóki produkt jest na bazie dihydroksyacetonu, stosowanie samoopalacza jest bezpieczne stosować w czasie ciąży

Dzięki wyżej wymienionym właściwościom nie ma ryzyka przedostania się chemikaliów do krwiobiegu matki i wpływu na dziecko. Również prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych jest bardzo niskie. W każdym przypadku zawsze należy przeczytać etykietę produktu, aby zweryfikować skład.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Odżywianie podczas ciąży mnogiej: główne kwestie do rozważenia

Składniki, których należy unikać

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) od 30 lat wskazuje, że stosowanie samoopalacza w czasie ciąży jest bezpieczne. Najlepiej jednak szukać produktów, które są oznaczone jako odpowiednie dla kobiet ciężarnych.

Samoopalacze często zawierają inne elementy, takie jak karotenoidy, tokoferole, witaminę C i aminokwasy. Wszystkie one są bezpieczne. Jednak ginekolodzy zalecają, aby nie stosować tych produktów, jeśli zawierają którykolwiek z następujących elementów:

  • Jod
  • Hormony
  • Witamina A i jej pochodne, takie jak kwas retinowy

Elementy te mogą powodować problemy u płodu. Potrzeba dużej ilości tych składników, aby wygenerować znaczące ryzyko, ale zawsze lepiej jest zachować ostrożność.

Balsamy samoopalające w czasie ciąży
Kremy bezpieczne dla kobiet w ciąży, niezależnie od ich przeznaczenia, muszą posiadać na etykiecie certyfikat potwierdzający ich bezpieczeństwo w tym stanie.

Jak powinno wyglądać stosowanie samoopalacza w czasie ciąży?

Aby używać samoopalacza w ciąży, trzeba też wiedzieć, jak go nakładać. Wskazane jest, aby nie stosować go przed 12. tygodniem ciąży. Od tego momentu narządy dziecka są już uformowane i jest to bezpieczniejsze.

Podobnie wskazane jest stosowanie kremów lub chusteczek samoopalających. Nie zaleca się używania produktów w postaci aerozolu, ponieważ aplikacja może prowadzić do aspiracji niektórych cząstek.

Podobnie, nie należy ich stosować na obszary z błonami śluzowymi, takie jak nos, usta i okolice oczu. Brak danych na temat ryzyka takiego postępowania, ale sugeruje się ostrożność, ponieważ wchłanianie jest różne w tych obszarach.

Dostępne informacje pozwalają stwierdzić, że stosowanie samoopalacza w ciąży jest bezpieczne.

W rzeczywistości jest to bardziej niezawodna opcja niż bezpośrednie opalanie, ponieważ zarówno promienie UV, jak i ciepło mogą powodować problemy dla kobiety w ciąży. Aby jednak uniknąć ryzyka, najlepiej stosować tego typu produkty po pierwszym trymestrze ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lobo, B. V., & Lobo, A. J. V. (2002). Piel y embarazo. MedUNAB, 5(14), 83-99.
  • Ibáñez González, A. (2014). Efectos de los productos cosméticos en el desarrollo embrionario.
  • Clémenceau, J. P. (2016). Bella esperando el bebé. Parkstone International.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.