Przywrotnik: czy pomaga złagodzić objawy menstruacji?

Przywrotnik był stosowany w medycynie tradycyjnej jako środek wspomagający w walce z objawami menstruacji. Czy rzeczywiście działa? Czy jest bezpieczny?
Przywrotnik: czy pomaga złagodzić objawy menstruacji?

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego, 2023

Przywrotnik, o nazwie naukowej Alchemilla vulgaris, jest rośliną fanerogamiczną należącą do rodziny Rosaceae. Ma rozmiar od 10 do 40 centymetrów (4 do 16 cali), ze zdrewniałym kłączem i wyprostowaną łodygą z gałęziami, na której widać zaokrąglone liście i małe kwiaty w żółtawo-zielonych odcieniach. Dowiedz się, czy może być przydatny w leczeniu objawów menstruacji.

Chociaż pochodzi z Europy, jego uprawa rozciąga się na niektóre regiony Azji i Ameryki Północnej. W medycynie naturalnej słynie ze swojego potencjału leczenia dolegliwości związanych ze zdrowiem kobiet. W szczególności stosuje się go przy objawach menstruacji i menopauzy.

Według projektu iNaturalist Kalifornijskiej Akademii Nauk i National Geographic Society, przywrotnik jest przydatny w przypadku bolesnego miesiączkowania i białych upławach (leukorrhea). Ma również właściwości ściągające. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Powiemy Ci, co nauka mówi o jego zastosowaniach przy menstruacji.

Przywrotnik: czy może łagodzić objawy menstruacyjne?

Tradycyjnie przywrotnik był stosowany jako suplement poprawiający zdrowie reprodukcyjne i hormonalne kobiet. Jak donoszą badania udostępnione w czasopiśmie naukowym RSC Advances, ma historię jako adiuwant w takich stanach jak:

Nie oznacza to, że istnieje całkowita pewność co do jego korzyści. Należy zauważyć, że badania wciąż trwają i nadal nie ma wystarczających dowodów klinicznych, aby udowodnić jego skuteczność.

Na razie nie należy go traktować jako leczenia pierwszego wyboru.
Alchemilla na objawy menstruacyjne.
Alchemilla vulgaris.

Kolejny przydatny artykuł dla Ciebie: 5 sposobów na uregulowanie okresu

Przede wszystkim warto zauważyć, że badania były w stanie potwierdzić obfitą zawartość związków fenolowych w przywrotniku. Analiza fitochemiczna i badanie in vitro rośliny – ujawnione w South African Journal of Botany – wykazały, że metanolowe ekstrakty z części nadziemnych i korzeni Alchemilla vulgaris zawierają garbniki galusowe i elagowe.

Substancje te w szczególności zapewniają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i ściągające, co może sprzyjać łagodzeniu niektórych dolegliwości i chorób. Jeśli chodzi o menstruację, dowody sugerują, że może on łagodzić bolesne miesiączkowanie (ból menstruacyjny).

W szczególności hipoteza jest taka, że pomaga regulować produkcję prostaglandyn, których wzrost jest związany ze stanem zapalnym i bólem występującym w czasie miesiączki. Jednak naukowcy podkreślają potrzebę dalszych badań in vitro i na ludziach w celu potwierdzenia tych właściwości.

Tymczasem popularna literatura wspomina, że właściwości ściągające rośliny są przydatne w kontrolowaniu ciężkich krwawień miesiączkowych (krwotok miesiączkowy). The Journal of the Canadian Chiropractic Association umieszcza tę roślinę na liście korzystnych suplementów przeciwko temu zaburzeniu.

Mimo to nie przeprowadzono żadnych konkretnych badań oceniających takie zastosowanie. Potrzeba więcej dowodów naukowych, aby ocenić skuteczność jego stosowania w tym celu.

W przypadku innych zastosowań dowody są również niewystarczające

Biorąc pod uwagę obfitą zawartość flawonoidów i garbników, przywrotnik wiąże się z innymi korzyściami zdrowotnymi. Jednak dowody naukowe są obecnie niewystarczające. Zastosowanie te obejmują następujące stany:

Przeciwwskazania i możliwe interakcje przywrotnika

Suplementy z przywrotnika są prawdopodobnie bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. Oczywiście należy stosować się do zaleceń producenta co do dawkowania. Przekroczenie zalecanej dawki może prowadzić do uszkodzenia wątroby.

Ponadto, ze względu na brak dowodów, odradza się jego stosowanie w następujących przypadkach:

  • Małe dzieci
  • Ciąża i laktacja
  • Pacjenci z chorobami nerek lub wątroby
Profil bezpieczeństwa przywrotnika dla skóry nie jest znany. Zaleca się ostrożność podczas stosowania miejscowego.

Roślina może prowadzić do interakcji, gdy jest przyjmowana jednocześnie z niektórymi lekami. Obfita zawartość garbników w przywrotniku może zmniejszać skuteczność leków przyjmowanych doustnie.

W przypadku leczenia farmakologicznego, przed zażyciem suplementów konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Nie zaleca się przyjmowania go w połączeniu z lekami na cukrzycę i ciśnienie krwi.

Kilka tabletek.
Interakcja przywrotnika z różnymi lekami ogranicza jego zastosowanie u pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Jak przygotować napar z przywrotnika?

W sklepach ze zdrową żywnością można kupić suplementy z przywrotnika w różnych postaciach, takie jak torebki herbaty, tabletki i nalewki do użytku zewnętrznego. Każdy ma swoje własne zalecenia, ustalone przez producenta.

Jedną z najczęstszych form stosowania jest napar. Aby go zrobić, weź torebkę herbaty lub użyj 1 łyżki stołowej (15 gramów) suszonej rośliny. Wystarczy zalać ziele gorącą wodą i odstawić na 10 minut. Następnie odcedź i spożyj.

W przypadku miesiączki sugeruje się rozpoczęcie stosowania na dwa dni przed wystąpieniem krwawienia.

Przeczytaj więcej tutaj: Naturalne środki leczące skurcze menstruacyjne

Czy przywrotnik pomaga na objawy menstruacyjne?

Związki fenolowe zawarte w  przywrotniku zostały powiązane z pozytywnym wpływem na zdrowie hormonalne i reprodukcyjne kobiet. Chociaż dowody są niewystarczające, mówi się, że działa przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwskurczowo. Dlatego może pomóc uspokoić bolesne miesiączkowanie.

Może pomóc w przypadkach krwotoku miesiączkowego, ale nie ma na to rozstrzygających dowodów. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie stanowi leczenia pierwszego rzutu. Jeśli występują przedłużające się zaburzenia miesiączkowe, najlepiej skonsultować się z ginekologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alchemilla vulgaris. (n.d.). iNaturalist. California Academy of Sciences.  National Geographic Society. Available in https://ecuador.inaturalist.org/taxa/56054-Alchemilla-vulgaris
  • Tadic, Vanja & Krgović, Nemanja & Žugić, Ana. (2020). Lady’s mantle (Alchemilla vulgaris L., Rosaceae): A review of traditional uses, phytochemical profile, and biological properties. Lekovite sirovine. 66-74. 10.5937/leksir2040066T.
  • Boroja, T., Mihailović, V., Katanić, J., Pan, S.-P., Nikles, S., Imbimbo, P., Monti, D. M., Stanković, N., Stanković, M. S., & Bauer, R. (2018). The biological activities of roots and aerial parts of Alchemilla vulgaris L. In South African Journal of Botany (Vol. 116, pp. 175–184). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.sajb.2018.03.007
  • Livdans-Forret AB, Harvey PJ, Larkin-Thier SM. Menorrhagia: a synopsis of management focusing on herbal and nutritional supplements, and chiropractic. J Can Chiropr Assoc. 2007 Dec;51(4):235-46. PMID: 18060009; PMCID: PMC2077876.
  • Tasić-Kostov M, Arsić I, Pavlović D, Stojanović S, Najman S, Naumović S, Tadić V. Towards a modern approach to traditional use: in vitro and in vivo evaluation of Alchemilla vulgaris L. gel wound healing potential. J Ethnopharmacol. 2019 Jun 28;238:111789. doi: 10.1016/j.jep.2019.03.016. Epub 2019 Mar 21. PMID: 30904703.
  • Takır S, Altun IH, Sezgi B, Süzgeç-Selçuk S, Mat A, Uydeş-Doǧan BS. Vasorelaxant and blood pressure lowering effects of alchemilla vulgaris: A comparative study of methanol and aqueous extracts. Pharmacogn Mag. 2015 Jan-Mar;11(41):163-9. doi: 10.4103/0973-1296.149733. PMID: 25709228; PMCID: PMC4329619.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.