Przywiązanie do dziecka - co robić, jeśli go nie czuję po porodzie?

Uczucie do noworodka to więź, którą budujesz, gdy wchodzisz z nim w interakcje i poznajecie się nawzajem. Jeśli nadal tego nie czujesz, nie przejmuj się, tutaj odkryjesz wskazówki, jak poprawić ten stan.
Przywiązanie do dziecka - co robić, jeśli go nie czuję po porodzie?

Napisany przez Ana Núñez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Mówiąc o przywiązaniu między matką a dzieckiem, mamy na myśli intensywną więź emocjonalną, jaka się między nimi rozwinie. Czasami jednak przywiązanie do dziecka nie pojawia się wcześnie i automatycznie po porodzie. To normalne więc, że zastanawiasz się, dlaczego nie czujesz się przywiązana do swojego noworodka.

Nie musisz mieć z tego powodu poczucia winy, zwłaszcza, jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą lub jeśli nie przeszłaś ciąży w sposób idealny. Jest bardzo prawdopodobne, że po porodzie byłaś zmęczona, tak jak po wielogodzinnych ćwiczeniach.

Oprócz zachodzących dużych zmian hormonalnych, organizm jest wyczerpany wysiłkiem fizycznym, a umysł przechodzi podobny stan ze względu na stres.

Jednocześnie czujesz niepewność, jaką niesie ze sobą poród, i oszołomienie wszystkim nowym, co oznacza macierzyństwo. Więc nie rozpaczaj ani nie czuj się jak zła matka, jeśli instynkt macierzyński i przywiązanie do dziecka nie pojawiły się tak szybko, jak sobie wyobrażałeś.

Bądź cierpliwa i pewna, że to nadejdzie. Tymczasem czytaj dalej ten artykuł, aby poznać kilka wskazówek, które wzmocnią twoją więź z dzieckiem.

Oczekiwania przed porodem

W czasie ciąży i gdy zbliża się ostatni trymestr, często pojawia się wiele wyobrażeń tego, jak będzie wyglądał poród. Podczas konsultacji uzupełniających położna na pewno przedstawi ci różne możliwe scenariusze.

W ciągu ostatnich kilku tygodni będziesz już nawet wiedziała, czy możesz spróbować porodu w sposób naturalny, czy też musisz zaplanować cesarskie cięcie.

Cała ta panorama, która zaczyna się rysować, budzi w tobie wielkie oczekiwania. Prawdopodobnie wyobrażasz sobie, że po porodzie staniesz się bohaterką romantycznej sceny w roli zakochanej matki, tak popularyzowanej w kulturze na dużym i małym ekranie. A nie matki, która jest wyczerpana i pełna wątpliwości.

Tym oczekiwaniom towarzyszą ponadto wszystkie komentarze i rady, które często będziesz otrzymywać od znajomych i rodziny, czy ci się to podoba, czy nie. To sytuacja, w której niektóre kobiety czują się przytłoczone.

A do tego dochodzi jeszcze fakt, że nie we wszystkich przypadkach dzieci przychodzą na świat w optymalnych warunkach. Cóż, to wszystko pokazuje, że czasem istnieją powody, dla których przywiązanie do dziecka nie pojawia się automatycznie ani romantycznie.

Może Cię również zainteresować: Najczęstsze noworodkowe choroby układu oddechowego

Jak buduje się przywiązanie do dziecka, czyli więź matka-dziecko?

Są osoby, które twierdzą, że związek między matką a dzieckiem zaczyna się, gdy tylko kobieta uświadamia sobie, że wewnątrz formuje się nowa istota. Mimo to musisz wiedzieć, że jak w każdej relacji międzyludzkiej, ta więź buduje się stopniowo.

Nie ma przepisu ani podręcznika, który w pełni wyjaśniałby, jak być matką lub jak powstaje więź matka-dziecko. Wszystko wskazuje na to, że jest to uczucie, które u każdej kobiety pojawia się w sposób autentyczny i niepowtarzalny, na różne sposoby i w określonym czasie.

U niektórych matek przywiązanie do dziecka zaczyna się objawiać od wiadomości o poczęciu, u innych od porodu. Są też takie, które poczują przywiązanie po trudnych i wyczerpujących pierwszych tygodniach i takie, które potrzebują jeszcze dłuższego okresu.

Tak czy inaczej, będzie dobrze. Wasza więź dostosuje się do Twojego rytmu relacji z dzieckiem.

Matka z dzieckiem
Więź i przywiązanie matka-dziecko nie są takie same we wszystkich relacjach, ponieważ każda osoba jest wyjątkowa i zarządza swoim czasem. Z czasem przywiązanie będzie się uzupełniać.

Wskazówki, jak poprawić przywiązanie do dziecka

Jak już powiedzieliśmy, nie ma przewodnika dla matki i dziecka, aby połączyć ich uczucia od momentu nawiązania kontaktu. Potwierdzono jednak pewne zasoby, które można wdrożyć podczas gdy ta więź będzie się wzmacniać w sposób naturalny.

1. Nawiązuj kontakt fizyczny

Często trzymaj dziecko przytulone na klatce piersiowej, jeśli chcesz pod ubraniem, nawiązując kontakt skóra do skóry. Nazywa się to metodą kangura.

Ta metoda wyjątkowo dobrze działa na wcześniaków, ponieważ pozwala im regulować temperaturę. Trzymanie maleństwa tak blisko, odczuwanie jego oddechu i zapachu to przyjemne doznania, które pomagają stymulować przywiązanie do dziecka.

2. Patrz mu w oczy

Wykorzystuj czas karmienia piersią, aby patrzeć dziecku prosto w oczy. Na początku nie skupi się na tobie, ale ty tak i zaczniesz szukać podobieństw.

Ten kontakt wzrokowy będzie dodatkowym bodźcem uczuciowym podczas karmienia i przebywania z dzieckiem. Później można dodać do tego jakąś konkretną piosenkę, aby kojarzyła się z tym wyjątkowym momentem.

3. Śpijcie razem

Wspólne spanie, gdy zamierzasz karmić piersią, tworzy klimat intymności, który sprzyja budowaniu więzi między wami, jakiej oboje potrzebujecie. Możesz również kłaść dziecko do spania w tym samym pokoju, jeśli uważasz, że to cię uspokaja.

Możesz skorzystać z okazji, aby je pogłaskać i zrobić delikatny masaż. Udokumentowano, że to stymuluje rozwój noworodków i wzmacnia relacje między matka a dzieckiem.

Odkryj również te ciekawe informacje: Jak bawić się z niemowlakiem? Poznaj podstawy!

4. Odpoczywaj

Pojawienie się noworodka w domu oznacza duże wymagania związane z opieką nad nim, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie próbuj samotnie zajmować się całą opieką nad dzieckiem, ponieważ możesz się bardzo zmęczyć.

Kiedy tylko taka możliwość znajdzie się w Twoim zasięgu, na przykład jeśli ktoś z rodziny zaoferuje Ci pomoc, nie odrzucaj jej. Odpowiednia dawka odpoczynku pozwoli Ci spędzać chwile z dzieckiem w lepszym nastroju i w lepszym usposobieniu do pieszczot i zabaw.

5. Rozmawiaj o swoich emocjach

Jeśli „nie czujesz przywiązania do swojego dziecka” i to ci przeszkadza i zajmuje znaczną część twoich myśli, możesz najlepiej znaleźć kogoś, z kim możesz porozmawiać. Osobę, do której masz całkowite zaufanie, że możesz opowiedzieć, co się z tobą dzieje, bez ryzyka osądzania.

Może się okazać, że porozmawiasz z przyjaciółką, która powie ci, że przeszła przez to samo. Ważną rzeczą w tym przypadku jest to, że możesz wyrzucić z siebie to, co czujesz. Nie musisz już sobie tego wyrzucać i dusić w sobie. Takie zachowanie mogłoby wywołać smutek lub niepokój trwający o wiele dłużej.

6. Odkryj siebie jako matka, a wkrótce poczujesz przywiązanie do dziecka

Może wyrzucasz sobie fakt, że po przytuleniu syna lub córki i przyniesieniu maleństwa do domu nie pojawiło się u ciebie przywiązanie do dziecka, o którym wszyscy ci mówili. Ten model idealnego i harmonijnego macierzyństwa od pierwszego spojrzenia na noworodka określa się jako  społeczną konstrukcję wczesnego przywiązania, która jednak nie zawsze ma miejsce.

Ważne, żeby to wiedzieć, prawda? Nie jesteś sama i nie jesteś jedyną, która przeżywa takie macierzyńskie doświadczenia. Dlatego nie obwiniaj się i przygotuj się na odkrywanie siebie jako matki ze wszystkimi niedoskonałościami i stanami, które społeczeństwo ma tendencję ukrywać.

Francuska filozofka Simone de Beauvoir stwierdziła w 1949 roku, że „macierzyństwo jest naturalne, bo naturalizowała je kultura patriarchalna”.

Zmęczona matka
Idee na temat macierzyństwa, które mają pochodzenie kulturowe, nie powinny powodować stresu. Są to konstrukcje społeczne, a nie zasady życia.

7. Daj sobie czas

Macierzyństwo jest stanem, ale każda kobieta przeżywa go na swój własny sposób. Zwracaj uwagę na to, jak TY go doświadczasz, z nikim się nie porównuj i spokojnie czekaj, jeśli nie czujesz się komfortowo.

Nadejdzie czas, kiedy poczujesz się dobrze ze sobą i swoim dzieckiem. Przywiązanie do dziecka nie musi pojawić się od razu i nie czyni cię to lepszą ani gorszą matką.

Żyj z dnia na dzień, bądź niezależna. Nikt oprócz was dwojga nie będzie uczestniczył w tym przeżycia. Jeśli jednak niepokoi cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej, możesz poszukać materiałów dostępnych w bibliotekach internetowych lub papierowych. Szukaj rad, jak tworzyć dobre więzi z dzieckiem.

Jeśli nie pojawia się u ciebie przywiązanie do dziecka, skorzystaj z konsultacji

Jeżeli z upływem tygodni i pomimo prób nadal zastanawiasz się, co zrobić, jeśli nie czujesz przywiązania do swojego dziecka, warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy. Zwłaszcza jeśli ten stan emocjonalny jest nieprzyjemny i obwiniasz się za to.

Zdarza się to częściej niż myślisz. Niektóre badania powiązały ten stan z depresją poporodową, dlatego zaleca się wczesne zajęcie się tą sytuacją. Zanim się na to zdecydujesz, możesz też spróbować ćwiczenia introspekcji, aby sprawdzić w pamięci, czy może istnieć jakiś element wyzwalający.

Na koniec pamiętaj: bądź dobrej myśli. To kwestia czasu i uświadomienia sobie, że przezywasz swoje własne niepowtarzalne doświadczenie. Później z wielką satysfakcją zobaczysz, jak potężna więź, którą zbudowałaś z dzieckiem będzie wciąż rosła i wzmacniała się przez lata.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.