Przyrost wagi - które leki mogą go powodować?
Skarżysz się na przyrost wagi i nie umiesz znaleźć jego przyczyny? Być może nieświadomie zażywasz leki, które wywołują ten efekt uboczny. Niektóre leki mogą powodować przyrost wagi i dotyczy to większej grupy medykamentów, niż myślisz.
Nawet jeśli podejrzewasz swoje lekarstwa o powodowanie tycia, w żadnym wypadku nie przestawaj ich brać bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Zwłaszcza, że istnieją sposoby radzenia sobie z tym efektem ubocznym bez ryzyka dla zdrowia.
Twoje zdrowie jest ważniejsze, niż rozmiar, który nosisz.
W takim przypadku najlepiej wykonywać ćwiczenia sercowo-naczyniowe (potocznie zwane ćwiczeniami kardio) i stosować zbilansowaną dietę. Możesz nawet udać się do specjalisty ds. Żywienia, który opracuje dietę dopasowaną do Twojej sytuacji.
To naprawdę dobry pomysł, ponieważ dzięki temu wdrożysz się w sposób odżywiania, który pomoże Ci uchronić się przed innymi problemami zdrowotnymi. A teraz sprawdźmy, które leki powodują największy przyrost wagi.
Które leki mogą spowodować przyrost wagi?
1. Leki antyhistaminowe
Każdy, kto ma alergię, na pewno o nich słyszał. Służą do neutralizowania działania histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcje alergiczne. Ludzie, którzy cierpią z powodu alergii, mogą być zmuszeni brać je przez cały czas.
Leki działają, alergicy są im wdzięczni. Niestety sporo osób twierdzi, że po zażywaniu ich przez kilka miesięcy zaczynają przybierać na wadze. Dzieje się tak, ponieważ histamina zmniejsza apetyt. Przyjmowane leki te neutralizują ten efekt, więc znacznie trudniej jest Ci zaspokoić głód.
Dlatego w tym przypadku najlepiej spożywać pokarmy, na długo zaspokoją głód, ale przy tym zawierają niewiele kalorii. Do takich cudownych produktów zaliczają się zielone warzywa liściaste i owoce o niskiej zawartości cukru.
Przeczytaj również: Zwalczysz alergię przy pomocy 3 preparatów leczniczych
2. Antydepresanty
Nie wszystkie antydepresanty działają w ten sam sposób, ale te, o które najbardziej powinnaś się martwić, to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, takie jak Prozac. Dlaczego to się dzieje? Leki te mogą powodować otyłość, ponieważ czujesz, że masz mało energii.
Kiedy odczuwasz spadek energetyczny, mózg prosi nas o zrobienie czegoś, aby temu przeciwdziałać. Dlatego często zaczynamy sięgać po węglowodany i produkty zawierające dużo glukozy. Jeśli trudno jest Ci się przy tym zmusić do regularnej aktywności fizycznej przez dłuższy czas, przyrost wagi jest niemal pewny.
W konsekwencji musisz wykazać się ogromem silnej woli, żeby kontrolować swoje zachcianki i regularnie uprawiać sport.
3. Leki na nadciśnienie
Jest to sytuacja bardzo podobna do tej opisanej powyżej. Sposób działania tej kuracji polega na zmniejszeniu ciśnienia, z jakim serce pompuje krew, ponieważ wysokie ciśnienie krwi jest złe zarówno dla mięśni, jak i innych narządów wewnętrznych.
Dlatego leki na nadciśnienie mogą także spowolnić różne funkcje organizmu, dla których działania krew jest niezbędna. Jedną z takich funkcji może być Twój metabolizm. Niektórzy lekarze przepisują leki moczopędne w celu ograniczenia tego skutku ubocznego.
Mimo wszystko dobrze jest również wzbogacić naszą dietę o pokarmy poprawiające trawienie.
4. Kortykosteroidy
To jedne z najpotężniejszych istniejących środków przeciwzapalnych. Są przepisywane pacjentom z chorobami reumatycznymi, astmatycznymi, a nawet nowotworowymi i pomimo ich skuteczności mogą również powodować przyrost wagi.
Ten negatywny efekt uboczny może być bardzo znaczący.
Kortykosteroidy zwiększają apetyt i powodują retencję płynów. Dlatego przyjmując je nie tylko mamy problemy ze spożywaniem nadmiernej ilości kalorii, ale również pozbywaniu się z organizmu zalegających w nim toksyn.
Z tego powodu ważne jest wprowadzanie większej ilości płynów do naszej diety. Chociaż może się to wydawać sprzeczne, najlepszym sposobem walki z retencją jest pić więcej. Poza tym dzięki płynom możesz wypełnić żołądek, nie spożywając wysokokalorycznych pokarmów.
Zobacz także: Leki przeciwbólowe – jak je klasyfikujemy?
Przeciwdziałaj lekom, które powodują przyrost wagi
Jeśli tylko stan Twojego zdrowia na to pozwala, regularnie ćwicz. Jednym z najlepszych wyborów są spacery. Spokojny marsz to doskonały wybór dla każdego, ponieważ jest to ruch o niskiej intensywności. Mimo wpływ spacerów na utratę wagi jest niesamowity.
Chodzenie zapewnia wiele korzyści, a dodatkowo wiele miast ma przeznaczone do tego specjalne miejsca. Zwykle znajdują się również w najpiękniejszych częściach miasta: parkach, deptakach i innych obszarach zielonych.
Te obszary są idealnym środowiskiem do rozładowywania i łagodzenia stresu, oczywiście jeśli nie masz alergii. Jeśli cierpisz na zaburzenia emocjonalne lub inne choroby, aspekt emocjonalny w ich leczeniu jest naprawdę kluczowy.
Niektóre leki mogą powodować przyrost wagi, ale możemy temu przeciwdziałać. Ważne jest, aby wiedzieć, które z nich wywołują ten skutek uboczny, abyśmy mogli zwalczyć go na starcie. Chociaż nie zawsze możesz całkowicie kontrolować swoją wagę, dobra dieta i ćwiczenia kardio (jeśli to możliwe) pomogą zmniejszyć ten niepożądany efekt.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Fava, M. (2000). Weight gain and antidepressants. The Journal of clinical psychiatry, 61, 37-41.
-
Kulkarni, S. K., & Kaur, G. (2001). Pharmacodynamics of drug-induced weight gain. Drugs Today (Barc), 37(8), 559-571.
-
Richards, J., Gunson, B., Johnson, J., & Neuberger, J. (2005). Weight gain and obesity after liver transplantation. Transplant international, 18(4), 461-466.
-
Sharma, A. M., Pischon, T., Hardt, S., Kunz, I., & Luft, F. C. (2001). Hypothesis: β-adrenergic receptor blockers and weight gain: a systematic analysis. Hypertension, 37(2), 250-254.