Przykurcz Dupuytrena: przyczyny, objawy, leczenie

Przykurcz Dupuytrena to deformacja dłoni. Ogranicza ona ruchy palców i uniemożliwia ich całkowite wyciągnięcie. Dowiedz się więcej.
Przykurcz Dupuytrena: przyczyny, objawy, leczenie
Galo Flores

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Galo Flores.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przykurcz Dupuytrena to deformacja dłoni ograniczająca ruchy palców. Zaburzenie to obejmuje tkankę podskórną i z czasem postępuje. Zwykle pojawia się u mężczyzn po 45 roku życia.

U połowy pacjentów z tym problemem zaburzenie obejmuje tylko jedną dłoń, częściej prawą niż lewą. Przykurcz ogranicza ruchy palców i uniemożliwia ich całkowite wyciągnięcie, co utrudnia codzienne czynności.

Niektóre ruchy są bardziej ograniczone od innych – niemożliwe jest włożenie rąk do kieszeni, założenie rękawiczek czy machanie. Dowiedz się na czym polega przykurcz Dupuytrena.

Objawy

Przykurcz Dupuytrena zwykle postępuje bardzo powoli. Z czasem ogranicza ruchomość ręki. Zaczyna się od zgrubienia skóry na dłoni. Potem dłoń marszczy się i pojawiają się na niej wgłębienia. Może też wystąpić guzek.

Guzek ten pogrubia się aż zamieni się w wałeczek. Może być wrażliwy na dotyk, ale nie boli. Jego formowanie się wymusza na palcach zgięcie. Taka pozycja sprawia, że palce przypominają szpony.

Problem ten ogranicza ruchy palców.

Przykrucz Dupuytrena i jego objawy

Przyczyna tego problemu jest nieznana. Uważa się go za dziedziczny. Dotyka częściej mężczyzn. Nie ma jednak dowodów na to, że urazy dłoni powtarzają się w przyszłości. Nie da się też wykazać zależności pomiędzy przykurczem a konkretnymi czynnościami czy zawodami.

Czynniki ryzyka

Przykurcz Dupuytrena występuje ze zróżnicowaną częstotliwością zależnie od obciążenia genetycznego i charakterystyki danej osoby. Częściej miewają go alkoholicy i osoby z epilepsją.

Ta zmiana bardziej typowa jest na północy Europy niż w Afryce czy Azji. Do czynników ryzyka należą:

  • Wiek: powyżej 50 lat.
  • Płeć: od 7 do 10 razy częściej dotyka mężczyzn niż kobiety.
  • Przypadki w rodzinie: problem jest dziedziczny.
  • Cukrzycachroniczny deficyt kolagenu powodowany chorobą prowadzi do przykurczu.
  • Spożywanie tytoniu i alkoholu: palenie zwęża naczynia krwionośne, co zwiększa ryzyko wystąpienia problemu. Z kolei picie alkoholu generuje toksyczne metabolity i uszkodzenia wątroby.

Leczenie przykurczu Dupuytrena

Początkowa faza kuracji polega na obserwacji zmian i zapobieganiu ich postępowaniu. Zastrzyki z kortyzonu mogą ograniczyć wrażliwość, jeśli palce zaczęły się już wyginać. Kortyzon nie hamuje jednak rozwoju choroby.

Inną opcją leczenia są zastrzyki z kolagenazy. Dają one bowiem dobre rezultaty. Kolagenaza to enzym rozpuszczający kolagen, który to tworzy guzek na dłoni.

Substancja w nich stosowana wytwarzana jest przez bakterie Clostridium histolyticum. Po zastosowaniu enzymu, guzek mięknie i słabnie, co pozwala go rozbić i wyprostować palce.

W niektórych krajach europejskich stosuje się radioterapię. Technika ta daje dobre rezultaty, gdyż hamuje rozwój choroby i eliminuje konieczność stosowania zabiegu chirurgicznego. Stosuje się ją jednak rzadko.

Punkcja

Technika punkcji stosowana jest przez leczeniem chirurgicznym. Korzysta się przy niej z igły, która wprowadzana jest pod skórę. Celem jest rozbicie narastającej tkanki, która blokuje palce.

Zalety tej metody są takie, że nie wymaga ona robienia nacięcia i można zastosować ją do kilku palców jednocześnie. Po jej zastosowaniu konieczna bywa fizjoterapia. Niestety nie daje trwałych efektów.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne zarezerwowane jest dla najtrudniejszych przypadków, gdy dłoni nie da się już płasko położyć na stole. Konieczne jest także wtedy, gdy przykurcz obejmuje kilka palców.

Celem jest usunięcie zmienionej tkanki. Leczenie daje dobre rezultaty i jest skuteczniejsze niż zastrzyki czy punkcja.

W trudnych przypadkach eliminuje się całą zajętą chorobą tkankę, w tym skórę połączoną z guzkiem. Przeszczepia się wówczas kawałek skóry do zakrycia rany.

Po zabiegu chirurgicznym konieczna jest długa rehabilitacja.

Rady i profilaktyka

Osoby cierpiące na przykurczu Dupuytrena powinny wprowadzić następujące zmiany w swoim życiu:

  • Chronić dłonie rękawiczkami przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
  • Korzystać z ochraniaczy na uchwyty narzędzi.

Fizjoterapia pomaga łagodzić ból i zwiększa ruchomość. Stosuje się następujące techniki:

  • Terapia ciepłem.
  • Ultradźwięki.
  • Rozciąganie.

Przykurcz Dupuytrena to problem postępujący

Przykurcz Dupuytrena może w postępować w nieprzewidywalny sposób. Powoduje deformację ręki. Dlatego trzeba go obserwować i kontrolować.

Gdy konieczny jest zabieg chirurgiczny, uzupełnia się go fizjoterapią. Łagodzi to bowiem objawy i poprawia funkcjonowanie dłoni. Celem jest zatem zwiększenie ruchomości palców.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Feldman G, Rozen N, Rubin G. Dupuytren’s Contracture: Current Treatment Methods. Isr Med Assoc J. 2017 Oct;19(10):648-650. PMID: 29103246.
  • Esper, R. C., Rosillo, F. R., Castro, F., & Córdova, L. D. C. (2008). Enfermedad de Dupuytren. Médica Sur15(3), 196-199.
  • Walthall J, Anand P, Rehman UH. Dupuytren Contracture. 2020 Nov 2. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2021 Jan–. PMID: 30252330.
  • Layton T, Nanchahal J. Recent advances in the understanding of Dupuytren’s disease. F1000Res. 2019 Feb 28;8:F1000 Faculty Rev-231. doi: 10.12688/f1000research.17779.1. PMID: 30854193; PMCID: PMC6396840.
  • Abdelrahman I, Elmasry M, Steinvall I, Turesson C, Sjöberg F, Hansson T. Needle Fasciotomy or Collagenase Injection in the Treatment of Dupuytren’s Contracture: A Retrospective Study. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020 Jan 21;8(1)
  • Lanting, Rosanne, et al. “A systematic review and meta-analysis on the prevalence of Dupuytren disease in the general population of Western countries.” Plastic and reconstructive surgery 133.3 (2014): 593-603.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.