Epilepsja - czym jest ta choroba i jak z nią żyć?

Epilepsja, czyli padaczka to patologia wymagająca wiedzy z wielu dziedzin. Tutaj przedstawiamy serię wskazówek, które każdy pacjent z padaczką powinien znać, aby poprawić jakość swojego życia.
Epilepsja - czym jest ta choroba i jak z nią żyć?

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2021

Epilepsja to neurologiczne zaburzenie ośrodkowego układu nerwowego, w którym aktywność mózgu staje się nieprawidłowa, powodując napady drgawek, nietypowe zachowania lub utratę przytomności, jak wskazuje Klinika Mayo.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epilepsja dotyka około 50 milionów ludzi na całym świecie. Czyni ją to jednym z najpowszechniejszych schorzeń neurologicznych na świecie. Niestety 70% chorych nie otrzymuje potrzebnego leczenia ze względu na brak możliwości finansowej.

Życie z epilepsją może wydawać się prawdziwym wyzwaniem po postawieniu diagnozy. Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​przepisane przez lekarza leki zwykle działają bardzo pozytywnie w większości przypadków. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie nawyki na co dzień powinna wprowadzić chora na epilepsję, przeczytaj nasz artykuł.

Nawyki życiowe, które powinna prowadzić osoba, którą dotknęła epilepsja

Jak wskazuje Ośrodki do Spraw Prewencji i Kontroli Chorób, epilepsja to nie koniec świata ani koniec indywidualnego dobrostanu. Leki działają skutecznie u dwóch na trzech pacjentów, którzy cierpią na tę chorobę. A w niektórych przypadkach uwzględnia się również operację i inne metody jako możliwe opcje leczenia.

Hiszpańskojęzyczny portal Życie z padaczką (Vivir con epilepsia) i wiele innych źródeł podaje pewne wskazówki, jak poprawić jakość życia pacjentów w życiu codziennym. Poniżej krótko opiszemy niektóre z nich.

1. Uprawiaj regularnie ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia są niezbędne dla wszystkich ludzi, ponieważ sprzyjają prawidłowemu samopoczuciu fizycznemu, emocjonalnemu i fizjologicznemu. Według wspomnianego źródła, pewne badania sugerują, że sport może podnosić próg drgawkowy i zmniejszać liczbę wyładowań bioelektrycznych prowadzących do napadów.

Dzięki temu osoba chora może lepiej radzić sobie z kryzysami.

Kobieta z padaczką wykonuje aktywność fizyczną.
Sport może zmniejszyć ryzyko napadów padaczkowych, dlatego zaleca się jego regularne uprawianie.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj: Napady padaczkowe: jak postępować w takim przypadku

2. Epilepsja pozwala utrzymywać swoje życie towarzyskie przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności

Organizacje podnoszące świadomość na temat padaczki w żadnym wypadku nie odradzają pacjentowi opuszczania życia społecznego. Jesteśmy zwierzętami stadnymi i dlatego do prawidłowego rozwoju potrzebujemy towarzystwa innych ludzi. Mimo to musisz uważać na pewne czynniki:

  • Życie nocne nie jest całkowicie odradzane, ale należy bardzo uważać na lampy błyskowe i hałas panujący w niektórych lokalach.
  • Ogranicz używanie alkoholu i tytoniu. Spożycie alkoholu koreluje z niektórymi epizodami kryzysowymi, a choć tytoń nie, z oczywistych powodów zaleca się jednak ograniczenie obu nawyków.
  • Nie pozbawiaj się niezbędnych godzin snu. Wykazano, że brak snu i zaburzenia snu wywołują napady padaczkowe.

3. Epilepsja powoduje pewne zastrzeżenia, jeśli chodzi o jazdę samochodem

Kwestia ta budzi jednak pewne kontrowersje. Według niektórych źródeł, istnieją dokumenty, które szacują, że osoby utrzymujące pod kontrolą swoje napady padaczkowe, prezentują niskie ryzyko wypadku. Tymczasem inne badania potwierdzają, że zawsze istnieje nieodłączne ryzyko.

W krajach takich jak Hiszpania osobom cierpiącym na epilepsję zabrania się prowadzenia pojazdów, jeśli w ciągu ostatniego roku doszło do ataku. To ograniczenie wprowadzono zarówno dla ich bezpieczeństwa jak i dla wszystkich pozostałych.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub Generalną Dyrekcją Ruchu w swoim regionie, jeśli masz wątpliwości.

Jak uniknąć napadu, jeśli masz padaczkę

Istnieje szereg środków, których należy przestrzegać, aby uniknąć pojawienia się napadów u pacjentów z padaczką. Oto niektóre z nich:

  • Sumiennie przyjmuj leki bez pomijania ani jednej dawki i porozmawiaj z zaufanym lekarzem, jeśli czujesz się dziwnie lub masz jakiekolwiek pytania.
  • Dobrze się wysypiaj: portale takie jak Apiceepilepsia.org ostrzegają nas, że skrócenie godzin snu może sprzyjać pojawianiu się napadów. Postaraj się spać co najmniej 7–10 godzin dziennie.
  • Ogranicz spożycie napojów alkoholowych: alkohol pobudza neurony mózgu, zmienia normalne wzorce snu i może wchodzić w interakcje z lekami na padaczkę. To doskonała pożywka dla pojawienia się nowego kryzysu.
  • Nie używaj narkotyków: pobudzające narkotyki, takie jak kokaina, ecstasy lub amfetamina, mogą sprzyjać wystąpieniu napadów padaczkowych.
  • Unikaj prowadzenia życia, które jest zbyt stresujące: okresy stresu mogą prowadzić do braku snu lub zapominania przez pacjenta o lekach.

Jak można pomóc osobie podczas napadu padaczkowego?

Biblioteka Narodowa Medycyny Stanów Zjednoczonych podsumowuje podstawy działania w obliczu napadu padaczkowego w kilku istotnych punktach. W takiej sytuacji należy podjąć następujące kroki:

  1. Kiedy pojawia się napad, głównym celem jest ochrona pacjenta przed urazem. Dlatego osobę, która ma napad padaczkowy, należy położyć na podłodze, w bezpiecznym miejscu, wolnym od mebli i ostrych przedmiotów.
  2. Następnie należy ułożyć głowę na bezpiecznym podłożu.
  3. Rozluźnij ciasne ubranie, zwłaszcza wokół szyi.
  4. Obróć osobę na bok, na wypadek gdyby zaczęła wymiotować. Zapobiega to wtórnemu połykaniu wymiotów i ich przedostaniu się do płuc.
  5. Poszukaj medycznej bransoletki identyfikacyjnej z informacjami o pacjencie i numerem telefonu. Powinna go mieć przy sobie, jeśli w ostatnim czasie wystąpiły drgawki.
  6. Pozostań z pacjentem aż do przybycia pomocy. W tym czasie monitoruj jego parametry życiowe (tętno i częstość oddechów) tak bardzo, jak potrafisz

W żadnych okolicznościach nie należy unieruchamiać osoby. Ponadto nie należy wkładać jej przedmiotu do ust, aby nie przygryzła języka, nie wykonywać też wykonywać oddychania lub innych technik resuscytacyjnych. Po prostu zachowaj spokój, odpowiednio ułóż pacjenta, obserwuj i czekaj, aż nadejdzie pomoc.

Padaczka u młodego mężczyzny.
Napady padaczkowe wymagają spokoju od osoby znajdującej się w pobliżu, aby kontrolować objawy, obrócić pacjenta na bok i chronić przed obrażeniami

Może Cię zainteresować również ten temat: Padaczka i ciąża: wszystko, co musisz wiedzieć

Zmniejsz ryzyko w życiu codziennym

Jak widzieliśmy, epilepsja to choroba, która wymaga wielu rozważnych kroków w codziennym życiu pacjenta. Mimo to, postępując zgodnie z ustalonymi wytycznymi i przestrzegając odpowiedniego leczenia, osoba z padaczką może prowadzić prawie normalne życie bez poważnych zakłóceń.

Codzienne środki mające na celu uniknięcie napadów opierają się na dobrym wysypianiu się, unikaniu używania narkotyków i alkoholu oraz unikaniu wydarzeń, które wywołują zbyt intensywne lub stresujące emocje. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, zminimalizujesz ryzyko ataku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.