Przewlekła niewydolność nerek - objawy i diagnoza

Przewlekła niewydolność nerek prowadzi do nadciśnienia, zmęczenia, anemii i słabego apetytu. Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie są typowe objawy tej choroby i jak diagnozują ją lekarze.
Przewlekła niewydolność nerek - objawy i diagnoza
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2022

Przewlekła niewydolność nerek to stopniowy rozwijający proces, w trakcie którego te narządy przestają prawidłowo działać. Zapewne wiesz doskonale, jak bardzo są one niezbędne, jako że są odpowiedzialne za filtrowanie krwi i wydalanie z moczem substancji będących pozostałościami procesów metabolicznych.

Jakby tego było mało, nerki pełnią również funkcje hormonalne, elektrolitowe i metaboliczne. Tak więc, gdy choroba postępuje i nieodwracalnie traci się te funkcje, sytuacja staje się nie do pogodzenia z Twoim życiem, jeśli nie rozpoczniesz natychmiastowego leczenia.

Na początku stan ten zwykle przebiega bezobjawowo, więc postawienie diagnozy może być skomplikowane. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie typowe objawy ma przewlekła niewydolność nerek i jak lekarz może zdiagnozować tę chorobę.

Przewlekła niewydolność nerek – jakie są typowe objawy tej choroby?

Przewlekła niewydolność nerek objawia się na wiele sposobów. A dzieje się tak dlatego, że jak wskazaliśmy powyżej, nerki pełnią wiele istotnych funkcji w naszym organizmie.

Anoreksja jest jednym z najczęstszych objawów. W bardziej rozwiniętym stadium pojawiają się też nudności i wymioty. Według badań opublikowanych w Revista de Nefrología, objawy te są spowodowane zwiększonym poziomem mocznika we krwi. Niestety stan ten może utrzymywać się nawet po leczeniu, zwiększając ryzyko niedożywienia.

Ból nerek

Wysokie ciśnienie krwi, zmęczenie i kłopoty ze snem to inne częste objawy. Kiedy nerki przestają działać, występuje ogólne zatrzymywanie płynów w organizmie, co prowadzi do duszności, obrzęku nóg i bólu w klatce piersiowej.

Ogólnie rzecz biorąc brak apetytu, niedokrwistość i ból w dolnej części pleców to początkowe objawy wskazujące na możliwą niewydolność nerek.

Zaburzenia w równowadze elektrolitowej

Te zmiany zwykle pojawiają się, gdy nerki są już dość mocno uszkodzone. Najczęściej zaburzenia równowagi dotyczą elektrolitów takich jak sód i potas. Potas ma tendencję do wzrostu we krwi, co prowadzi między innymi do zaburzeń rytmu serca.

Sód jest niezbędna do regulacji poziomu wewnętrznej kwasowości organizmu. Zaawansowana przewlekła niewydolność nerek może na przykład powodować kwasicę metaboliczną.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Co to jest równowaga hydroelektrolityczna?

Objawy przewlekłej niewydolności nerek o charakterze sercowo-naczyniowym

Artykuł opublikowany w Anales de Cirugía Cardiaca y Vascular stwierdza, że ​​niewydolność nerek ma podobne czynniki ryzyka, co choroby układu krążenia. Są to zaawansowany wiek, palenie tytoniu i dyslipidemia.

Wysoki poziom mocznika we krwi powoduje przyspieszenie procesu miażdżycy. Polega to na tworzeniu się blaszek cholesterolu w naczyniach krwionośnych, które uniemożliwiają odpowiedni przepływ krwi. W związku z tym istnieje wtedy między innymi większe ryzyko choroby niedokrwiennej serca i niewydolności serca.

Nieprawidłowości hematologiczne

Niedokrwistość jest jednym z najwcześniejszych objawów tej choroby. W rzeczywistości to zaburzenie również pogarsza się wraz z rozwojem postępem przewlekłej niewydolności nerek. Jest ono spowodowane niedoborem erytropoetyny, substancji syntetyzowanej w nerkach, która stymuluje tworzenie czerwonych krwinek.

Zaburzenia kostno-mięśniowe spowodowane przewlekłą niewydolnością nerek

Osteodystrofia nerkowa odnosi się do wszystkich objawów kostnych wtórnych wobec choroby nerek. Deformacje niektórych kości, takich jak palce, jak również częstsze występowanie złamań są powszechnie spotykanym zjawiskiem. Ponadto u większości pacjentów z tym schorzeniem występuje ból tkanki kostnej.

Zmiany hormonalne

Przewlekła niewydolność nerek może wywoływać także zmiany natury seksualnej zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Według Clinica de la Universidad de Navarra kobiety mają tendencję do zaburzeń cykli menstruacyjnych, podczas gdy mężczyźni miewają zaburzenia erekcji i spadek liczby plemników.

Problemy skórne

Przewlekła niewydolność nerek prowadzi również do zmian skórnych. W rzeczywistości objawy te pojawiają się w wyniku leczenia hemodializą. Na przykład u osób chorych może wystąpić swędzenie, suchość, zmiany we włosach i inne podobne symptomy. Niedokrwistość powoduje również bladość skóry.

Hemodializa

Hemodializa może prowadzić do licznych powikłań, tak więc wiele powyższych objawów wynika bezpośrednio ze sposobów jej leczenia.

Przewlekła niewydolność nerek

Objawy pojawiają się, gdy choroba jest już dość mocno zaawansowana. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić serię badań w celu poprawnego zdiagnozowania wczesnych objawów niewydolności nerek.

Po pierwsze, lekarze mogą wykonać badanie krwi, które określi poziom kreatyniny i mocznika. Jest ono ważne z tego względu, że są to dwa podstawowe wskaźniki czynności nerek. Specjaliści mogą również zlecić wykonanie analizę moczu, aby określić ilościowo wydaloną objętość w ciągu całego dnia.

Diagnostyka może być uzupełnieniem badań obrazowych, takich jak USG lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Nerki mają tendencję do zmniejszania się, podobnie jak ilość wydalanego moczu. Lekarz może to zarejestrować za pomocą obrazowania.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ból w zapaleniu nerek: objawy, przyczyny i leczenie

Przewlekła niewydolność nerek to złożona choroba

Przewlekła niewydolność nerek to złożona choroba, którą należy leczyć możliwie najskuteczniej, w zależności od dostępnych zasobów. Zwykle hemodializa jest jedną z metod do wyboru, ale należy pamiętać, że wpływa ona negatywnie na wiele aspektów ciała.

Miej też na uwadze, że palenie papierosów zwiększa ryzyko związane z tą chorobą, a także podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych i nerek. Dlatego tak ważne jest, aby wziąć to pod uwagę.

Należy postępować zgodnie z zaleceniami nefrologa dotyczącymi opieki i leczenia. Dzieje się tak, ponieważ jakość Twojego życia zależy od tych wskazań, jak również od przestrzegania określonej diety i zmian w stylu życia.

Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten artykuł i że uznasz go za przydatny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Insuficiencia renal crónica: Síntomas, diagnóstico y tratamiento. CUN. (n.d.). Retrieved September 5, 2020, from https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/insuficiencia-renal-cronica
  • Insuficiencia renal crónica. (n.d.). Retrieved September 5, 2020, from http://www.scielo.org.pe/scielo.php?pid=s1018-130×2003000100001&script=sci_arttext
  • Cabo, H., Donatti, L., Allevatto, M., Ferro, M., Ledesma, C., Pastorale, P., … Woscoff, A. (1996). Manifestaciones cutáneas en pacientes dializados por insuficiencia renal crónica. Dermatol. Argent, 2(4), 307–311.
  • Puigvert Barcelona, F., -, C., & -e, H. H. (2004). Enrique Andrés Ribes Servicio de Nefrología. Anales de Cirugía Cardíaca y Vascular (Vol. 10).
  • La anorexia urémica. | Nefrología. (n.d.). Retrieved September 5, 2020, from https://www.revistanefrologia.com/es-la-anorexia-uremica–articulo-X0211699598010631
  • González, Verónica Benítez. “Enfermedad renal oculta en adultos con hipertensión arterial.” Revista Virtual de la Sociedad Paraguaya de Medicina Interna (2018): 36-41.
  • Cohen-Solal, M., and P. Ureña-Torres. “Fragilidad ósea e insuficiencia renal.” EMC-Aparato Locomotor 53.1 (2020): 1-9.
  • Vernaza Guerra, Cristina Paola. Variabilidad biológica intra-individual e inter-individual de calcio total, urea y creatinina en pacientes adultos con insuficiencia renal crónica pre-diálisis y post-diálisis. Quito-Ecuador. BS thesis. Quito: UCE, 2018.
  • de Mier, MV Pendón Ruiz, et al. “Protocolo diagnóstico de la insuficiencia renal crónica.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.79 (2019): 4702-4704.
  • Mojena-Roblejo, Maricelis, et al. “Complicaciones más frecuentes en pacientes con insuficiencia renal crónica terminal sometidos a hemodiálisis.” Revista Electrónica Dr. Zoilo E. Marinello Vidaurreta 43.3 (2018).
  • De Rosa, Graciela, Roberto Ocariz, and Florencia von Stecher. “Tabaquismo y glomeruloesclerosis.” Revista de Nefrología, Diálisis y Trasplante 36.4 (2016): 241-245.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.