Przepisy na zdrowe frytki

Frytki to niezwykle popularne i łatwe w przyrządzeniu danie. Niestety te dostępne w sklepach i fast foodach mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Z tego powodu polecamy Ci pożywne alternatywy.
Przepisy na zdrowe frytki
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Frytki, kto ich nie lubi? Niestety, w zależności od sposobu ich przygotowania, frytki mogą być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Zazwyczaj przygotowywane są na złej jakości oleju, który rzadko bywa wymieniany i jest wielokrotnie podgrzewany do bardzo wysokich temperatur.

Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z jedzenia frytek. W tym artykule wyjaśnimy jak można je przygotować w domu – na trzy różne sposoby. Frytki te będą zdrowsze od tradycyjnych i będzie można je jeść od czasu do czasu, bez zamartwiania się o zdrowie.

Frytki dostępne w sprzedaży

Pierwszym krokiem, aby frytki były zdrowsze jest ich samodzielne przygotowanie w domu. Jest to jedyny sposób na to, abyśmy byli pewni ich jakości oraz żeby mogły towarzyszyć innym naszym posiłkom, bez przysparzania nam zmartwień o nasze zdrowie. Jeżeli jemy poza domem i frytki dołączone są do posiłku, powinniśmy za wszelką cenę unikać ich spożywania.

Frytki dostępne w sprzedaży są szkodliwe z następujących powodów:

  • Smażone są na olejach złej jakości (nazywane olejami spożywczymi, które pochodzą głównie z przetworzonej soi lub inne oleje roślinne), które w wysokich temperaturach są przekształcane w tłuszcze trans (utwardzone tłuszcze roślinne) i są toksyczne dla naszego organizmu. Ponadto te same tłuszcze używane są wielokrotnie.
  • Mają bardzo wysoką zawartość tłuszczu ponieważ są smażone na głębokim ojelu.
  • Ziemniaki, z których powstają frytki, w rzeczywistości są mieszanką puree ziemniaczanego z innymi, szkodliwymi składnikami.
  • Zawierają dużo soli rafinowanej.

Wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia stanu naszego zdrowia:

  • Podwyższają poziomu cholesterolu i trójglicerydów.
  • Powodują nadwagę i cellulit.
  • Przeciążają wątrobę i nerki.
  • Podwyższają ciśnienie krwi i zatrzymują płyny w organizmie.
  • Powodują zgagę, która jest początkiem poważniejszych chorób.
opakowanie frytek

Podstawowe kroki do przygotowania zdrowych frytek

Aby przygotować zdrowe i dobre frytki, zawsze powinniśmy wykonywać następujące kroki:

  • Po pierwsze, powinniśmy zdobyć jak najlepszej jakości ziemniaki, najlepiej ekologiczne.
  • Używamy oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, tłoczonej na zimno.
  • Doprawiamy solą morską drobnoziarnistą.
  • Do smażenia używamy naczyń, które nie mają powłoki teflonowej, takich jak naczynia ceramiczne, szklane, żeliwne lub ze stali nierdzewnej.

1. Frytki mniej toksyczne

Kulinarna sztuczka, która przywędrowała do nas ze wschodu i pomaga w usunięciu większości toksyn, jakie wydzielają produkty podczas smażenia, polega na dodaniu do oleju podczas smażenia frytek, kilku śliwek umeboshi. Śliwki te mają wiele właściwości leczniczych i pochłaniają toksyczne związki bez zmieniania smaku potraw. Nie powinniśmy spożywać śliwek, które smażyły się z frytkami, ale możemy zjeść jedną świeżą śliwkę po spożyciu smażonego posiłku. Pomoże nam ona przeciwdziałać szkodliwym efektom spożywania smażonych potraw.

umeboshi

2. Frytki z piekarnika

Kroimy ziemniaki w paski, tak jak zwyczajowo przygotowujemy frytki i układamy je na blasze do pieczenia. Przed rozpoczęciem pieczenia, smarujemy je oliwą z oliwek, aby były chrupiące. W ten sposób możemy otrzymać frytki niemal identyczne do ich smażonego odpowiednika, ale dużo zdrowsze i z mniejszą ilością oleju.

3. Frytki najpierw gotowane, a później smażone

Inny sposób na to, aby ziemniaki nie pochłaniały dużej ilości tłuszczu jest ugotowanie już pokrojonych w paski. Wystarczy 10 minut gotowania. Sprawi to, że nie będą już takie twarde i dzięki temu nie będą chłonąć tyle oleju. Po gotowaniu dobrze je odcedzamy z wody, aby gorący olej nie pryskał i smażymy je do uzyskania miękkości, takiej jaką lubimy.

Sugestie dotyczące spożywania

Ziemniaki zawierają skrobię ziemniaczaną, więc dla lepszego trawienia zaleca się spożywanie ich w duecie z warzywami, sałatką lub owocami oraz z produktami bogatymi w białko (mięso, ryby, jajka, rośliny strączkowe). Jeżeli przygotujemy frytki w połączeniu z tymi produktami, efekty ze spożycia posiłku będą znacznie bardziej korzystne dla naszego zdrowia

Należy pamiętać, że nie zaleca się łączenia ziemniaków z innymi skrobiami lub mąkami, jak kanapki, pizza, makarony, itd. Znacznie utrudni to trawienie, przeciąży nas organizm oraz wytworzy nadmiar tłuszczu, który zgromadzi się w naszym organizmie.

frytki

Próbowałaś kiedyś smażonego jabłka?

Na koniec podpowiemy Ci jak przyrządzić dużo zdrowszą potrawę, która zaskoczy całą Twoją rodzinę. Aby ją przygotować, wystarczy pokroić jabłka w paski, tak jakbyśmy przygotowywali frytki i smażyć je w ten sam sposób; dodajemy również sól. Słodki smak i orzeźwiająca tekstura sprawią, że będzie to bardzo oryginalna i smaczna potrawa.

Zdjęcia dzięki uprzejmości avlxyz, stevebott, mismisimos i Leszek.keszcysnki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kostik, V., Memeti, S., & Bauer, B. (2013). FATTY ACID COMPOSITION OF EDIBLE OILS AND FATS. Hygienic Engineering and Design Original.
  • Bhardwaj, S., Passi, S. J., & Misra, A. (2011). Overview of trans fatty acids: Biochemistry and health effects. Diabetes and Metabolic Syndrome: Clinical Research and Reviews. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2012.03.002
  • Micha, R., & Mozaffarian, D. (2008). Trans fatty acids: Effects on cardiometabolic health and implications for policy. Prostaglandins Leukotrienes and Essential Fatty Acids. https://doi.org/10.1016/j.plefa.2008.09.008
  • Ginter, E., & Simko, V. (2016). New data on harmful effects of trans-fatty acids. Bratislava Medical Journal. https://doi.org/10.4149/BLL_2016_048

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.