Przemoc słowna - w jaki sposób możesz ją rozpoznać?

Słowa mają niesamowitą moc. Mogą cię podnieść lub zniszczyć, mogą cię uspokoić lub zranić. Wiele osób o tym zapomina. Niestety, mogą też wyjść poza negatywność i wejść na terytorium nadużyć.
Przemoc słowna - w jaki sposób możesz ją rozpoznać?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia, 2022

Czy uważasz, że możesz być ofiarą przemocy słownej? To prawda, że wspólne życie przynosi konflikty, które są naturalne i do pewnego stopnia pozytywne. Jednak przynosi również walki, które mogą być bolesne i negatywne. Przemoc słowna jest produktem ubocznym tych problemów.

Głównymi ofiarami są kobiety, choć zdarzają się też mężczyźni. Celem agresora jest zranienie tym, co mówi, zamiast sprawienia, by druga osoba poczuła się lepiej. Gdy te słowa wpłyną na myśli i przekonania ofiary, trudno jest zidentyfikować problem. Oto główne oznaki, które wskazują, że cierpisz z powodu problemu, jakim jest przemoc słowna.

Przemoc słowna – kiedy mamy z nią do czynienia

Słowa mają moc: mogą cię podnieść lub złamać, ukoić lub zranić. Dlatego, jak wyjaśnia książka Patricii Evans The Verbally Abusive Relationship: How to Recognize It and How to Response, ważne jest, aby nauczyć się ich używać. A przede wszystkim dostrzegać znaki, które mówią ci, że coś jest nie tak, że przemoc słowna stała się obecna w Twoich relacjach.

Mężczyzna krzyczy na partnerkę.

1. To nie tylko krzyk

Wiele osób uważa, że bycie ofiarą przemocy słownej oznacza, że twój partner zawsze na Ciebie krzyczy. Prawda jest taka, że jest to o wiele bardziej skomplikowane, wiąże się z tym wiele zachowań. To, co robią agresorzy, to manipulowanie ofiarą, aby zakwestionowała własne przekonania, pamięć lub zdrowie psychiczne.

Sprawca przemocy może używać gróźb, które powodują głębokie rany emocjonalne. Brak wygłaszania agresywnych zewnętrznie oświadczeń nie oznacza, że nie dochodzi do nadużyć.

W rzeczywistości sprawca może nawet zachowywać się w niezwykle tkliwy sposób, co tylko wzmacnia wpływ jego nadużyć. Osoba maltretowana będzie żyła w ciągłym strachu, że druga osoba straci panowanie nad sobą.

2. Bolesne porównania, obwinianie, zaborczość

Partner, który obraża Cię werbalnie, będzie nieustannie porównywał Cię do innych. Może to oznaczać porównywanie cię do piękniejszej przyjaciółki lub najbliższych przyjaciół, ale chodzi o to, że zawsze mówią, że jest ktoś lepszy od Ciebie.

Czasami może to robić w subtelny sposób. Po prostu może wskazać celebrytę jako przykład. Jednak główną cechą mechanizmu jest to, że sprawia, czujesz się tym gorszym egzemplarzem. Będzie Cię również winić za wszystko, nawet jeśli jest to coś, czego nie możesz kontrolować. Będzie krytykować Twoją pracę, pensję, sposób ubierania się, budowę ciała… I nieustannie z przesadą wypominać Ci każdą wadę.

Może również powiedzieć coś negatywnego o Twoim kręgu przyjaciół, zwłaszcza jeśli jest w nim ktoś przeciwnej płci. Może nienawidzić tego, że odbierasz telefony od kolegi i że prowadzisz aktywne życie towarzyskie.

3. Przemoc słowna – nie wiesz, że jesteś ofiarą, ale czujesz się źle

Przemoc słowna. Pokłócona para

Wszyscy myślą, że łatwo jest stwierdzić, kiedy padło się ofiarą przemocy słownej. Jednak jedną z jej głównych oznak u osób, które miały z nią do czynienia w dzieciństwie, jest to, że nie zawsze zdają sobie sprawę, że stały się jej ofiarami w późniejszym życiu.

W takim przypadku sprawca może Ci dokuczać lub opowiadać żarty, które sprawiają, że czujesz się źle lub mniej wartościowy. Na przykład obraźliwy komentarz z szerokim uśmiechem. Niby żart, ale w rzeczywistości atak na Twoją wartość, kompetencje lub umiejętności. Nie ma znaczenia, że wydają się słodkie na pierwszy rzut oka. Musisz naprawdę zadać sobie pytanie, jak te „niewinne” komentarze sprawiają, że się czujesz.

4. Ryzykujesz, że nie przerwiesz cyklu nadużyć

Możesz nadal być ofiarą, zmienić się w oprawcę lub jedno i drugie. Zasadniczo trudno jest przełamać schemat nadużyć. Jeśli nie rozpoznasz poważnego problemu i nie zwrócisz się o pomoc, zmiana tych wzorców zachowań będzie prawie niemożliwa.

Według artykułu opublikowanego w US National Library of Medicine, wychowanie w środowisku, w którym rodzice nie są w stanie kontrolować swoich emocji, może spowodować, że dziecko stanie się agresywne. Dzieje się tak dlatego, że ta osoba nie nauczyła się, jak radzić sobie ze swoimi uczuciami.

Z drugiej strony, jeśli udało ci się zakończyć związek, w którym cierpiałeś z powodu tego rodzaju agresji, istnieje również możliwość, że będziesz tym, który znęca się nad swoim kolejnym partnerem. Staraj się więc być ostrożny i jak najszybciej rozwiązać problem, korzystając z profesjonalnej pomocy.

5. Poczucie własnej wartości zanika w pobliżu agresora

Ważne jest, aby na każdym etapie związku zadawać sobie pytanie: „Jak się czuję? Pomoże Ci to zrozumieć, czy osoba, z którą jesteś, naprawdę Cię uszczęśliwia i wzmacnia Twoją pewność siebie.

Jeśli cierpisz z powodu przemocy słownej, poczucie własnej wartości jest pierwszą rzeczą, która ucierpi. Im dłużej będziesz cierpieć z powodu tych komentarzy, tym łatwiej będzie Ci uwierzyć w obelgi i krytykę, którą obrzuca Cię partner. Możesz zacząć się zastanawiać, dlaczego za każdym razem, gdy jesteś w towarzystwie tej osoby, czujesz strach, smutek lub zdenerwowanie.

6. Normalizacja negatywnych emocji i komunikatów

Kobieta siedzi na podłodze i płacze.

Faktem jest, że każdy ma swoje wady i problemy. Poza tym kłótnie i sprzeczne opinie są naturalne wśród par.

To, co nie jest normalne i na co nie powinieneś pozwalać, to następujące czynniki:

  • Partner sprawia, że czujesz się gorszy. To prawda, że są sytuacje lub ludzie, którzy są ponad Tobą. Nie powinieneś jednak tracić z oczu różnicy między pokorą a negatywnymi wiadomościami.
  • Wywołuje u Ciebie negatywne emocje, takie jak smutek czy depresja. Jeśli czujesz się źle, a widok tej osoby generuje więcej negatywnych emocji niż pozytywnych, ważne jest, abyś nauczył się dystansować.

Przemoc słowna – czy jesteś ofiarą?

Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą przemocy słownej, ważne jest, aby nie ignorować oznak, które ujawniliśmy, i starać się jak najszybciej poprosić o pomoc. Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej będziesz w stanie zatrzymać sytuację i zmienić kurs na zdrowszy.

Zalecamy również skorzystanie ze specjalistycznej pomocy, jaką oferuje terapeuta lub psycholog. Zapewni Ci to narzędzia potrzebne do pójścia naprzód i pomoże w wyjaśnieniu obaw, a także w pracy nad negatywnymi myślami i emocjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.