Przebarwienia na twarzy - 5 wywołujących je czynników

Przebarwienia i plamy na twarzy są wynikiem nadprodukcji melaniny. Mowa tu o składniku chemicznym, decydującym o kolorze ludzkiej skóry. Bywa, że dochodzi do kulminacji melaniny w jednym punkcie, co wywołuje zmiany w kolorze.
Przebarwienia na twarzy - 5 wywołujących je czynników

Napisany przez Óscar Dorado

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Spowodowane może być to działaniem słońca, bądź brakiem równowagi hormonalnej. Przebarwienia na twarzy nie są naglącym problemem, jednak często, jako wada estetyczna wpływają na nasze poczucie wartości. 

Podczas gdy nieregularna pigmentacja jest zazwyczaj wywołana procesem starzenia się skóry, to przebarwienia mogą pojawić się nawet w okresie dojrzewania. Dochodzi do nich niezależnie od rodzaju skóry.

Przebarwienia i zaburzenia pigmentacji na twarzy są powszechne. Mimo iż nie niosą ze sobą poważnych konsekwencji, poza wadami estetycznymi – warto poznać ich charakterystykę i czynniki, które sterują danym procesem. Przede wszystkim pamiętaj jednak, że nie należy się nadmiernie zamartwiać, jeśli zauważysz owe plamy na swojej twarzy.

Przebarwienia na twarzy – poznaj 5 czynników, które je wywołują

Oto niektóre, wybrane czynniki przyczyniające się występowaniu przebarwień i plam naskórnych. Zwróć uwagę na przedstawione poniżej przyczyny. Dzięki temu dowiesz się jak zapobiegać przebarwieniom i zredukujesz powstałe już plamy.

1. Hormony a przebarwienia na twarzy

To właśnie zmiany hormonalne stanowią najczęstszą przyczynę występowania przebarwień na twarzy.

Co więcej, niektóre leki antykoncepcyjne i hormonalne, które zmieniają równowagę hormonów mogą wywoływać brązowe plamy, tuż po ekspozycji na światło słoneczne. Należy pamiętać, że aktywność hormonalna może prowadzić do melanodermy, tj. formy nieregularnej pigmentacji, które dotyka niektóre kobiety w ciąży.

Pamiętaj, że jeśli zauważysz pierwsze zmiany i zaburzenia pigmentacji na skórze – skontaktuj się z dermatologiem. To najważniejszy do podjęcia krok, który powinien zostać wcielony w życie odpowiednio szybko. Zależy nam bowiem na przeprowadzeniu wartościowej analizy i odpowiednich badań. Zrozumienie skali, przyczyn i postępowania procesu, ma kluczowe znaczenie w terapii i zwalczeniu przebarwień.

2. Ekspozycja na słońce

Innym istotnie wpływającym na stan naszej skóry czynnikiem jest nadmierna ekspozycja na słońce. Światło słoneczne powoduje nieregularną produkcję melaniny.

przebarwienia na twarzy a słońce

Stąd nadmierne wystawianie się na promienie słoneczne odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu się wszelkich przebarwień skórnych i plam na twarzy. 

Zaleca się więc codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, bądź przynajmniej kremu na dzień o wysokim wskaźniku ochronnym, szczególnie jeśli lubujesz się w słonecznych krainach i gorącym klimacie. O ochronie skóry należy pamiętać jednak nawet zimą.

3. Trądzik a przebarwienia na twarzy

W tym przypadku łączą się ze sobą dwa czynniki – ekspozycja na słońce i trądzik. Wystawianie na promienie słoneczne podrażnionej skóry, ogarniętej zmianami trądzikowymi może w konsekwencji prowadzić do przebarwień. Bardzo często na skórze naszej twarzy słońce i trądzik pozostawiają ciemny brązowy ślad.

Przede wszystkim pamiętaj też o niedotykaniu punktów zapalnych na twarzy. Ślady na skórze trądzikowej wywołane są również bezpośrednim kontaktem z bakteriami. Wszelkie wyduszanie i ingerowanie w zmiany przyniesie wyłącznie negatywne skutki. Zalecamy konsultację z dermatologiem, w celu ustalenia odpowiedniej antytrądzikowej kuracji.

4. Źle zbilansowana dieta

Odpowiednia, zrównoważona dieta jest kluczowa dla we wszystkich aspektach naszego życia. Co istotne, zła dieta w połączeniu z deficytem niektórych składników odżywczych: może wywoływać przebarwienia i plamy na skórze twarzy.

Nie ignoruj tej części swojej codzienności. Zalecamy więc przeprowadzenie niewielkich zmian w diecie, które obejmą zdrową żywność. Jeśli to dieta stanowiła przyczynę problemu, wraz z odpowiednimi zmianami zauważysz poprawę kondycji skóry.

5. Sztuczne światło i przebarwienia na twarzy

Na sam koniec warto pamiętać, że sztuczne światło także może prowadzić do przebarwień i plam na twarzy. Dochodzi do tego w mniejszym stopniu, niż w przypadku promieni słonecznych. Wciąż jednak warto wziąć pod uwagę ten czynnik, aby uniknąć przyszłych zmartwień i estetycznych nieregularności.

Każdy rodzaj światła zwiększa wytwarzanie melaniny. Dlatego też konieczne jest zabezpieczanie twarzy podkładami przeciwsłonecznymi, czy kremami – przez cały dzień. Mowa tu także o miejscach z oświetleniem sztucznego pochodzenia.

Przebarwienia na twarzy – zabiegi redukujące wady estetyczne

Kuracja i redukcja brązowych przebarwień skóry nie jest obowiązkowa i niezbędna. Nie mają one bowiem konsekwencji zdrowotnych, zazwyczaj stanowią po prostu problem estetyczny.

przebarwienia na twarzy

Jeśli pragniesz jednak zmniejszyć widoczne zaburzenia pigmentu skóry, istnieją na to pewne naturalne składniki. Mogą być stosowane zarówno jako środki zapobiegawcze jak i lecznicze, chociażby w postaci maski. Poniżej znajdziesz listę przydatnych produktów:

Dlaczego seler? Odkryto w nim już 86 cennych składników. Zawiera witaminy A, E, C i naturalną witaminę B , razem z kwasem foliowym. Ponadto warzywo to posiada dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy.

Poniżej znajdziesz listę innych przydatnych produktów:

  • Biała glinka
  • Olejek eteryczny z nasion selera
  • Aloes
  • Owies
  • Ananas
  • Pietruszka
  • Cebula
  • Olejek arganowy

Uwaga: Unikaj wystawiania się na działanie słońca po zastosowaniu masek i okładów z wymienionych produktów. Mogłoby to doprowadzić do pogorszenia stanu skóry i nasilenia przebarwień.

Podsumowanie

Z kolei aby zmniejszyć przebarwienia na twarzy przy pomocy komercyjnych wyrobów, powinniśmy skierować uwagę na kremy, zmniejszające poziom produkcji melaniny i zapobiegające nieregularnej pigmentacji.

Innym rozwiązaniem (choć zaznaczamy, że nie jest ono konieczne) byłoby wykorzystanie najnowszych technologii. Jedną z nich jest zabieg laserowy. Istnieje szereg możliwości wykorzystania go w celu usunięcia męczących przebarwień.

Na sam koniec pamiętaj, że jeśli zauważysz pierwsze, niepokojące Cię zmiany w pigmencie skóry twarzy, udaj się do dermatologa. Przeprowadź analizy i potrzebne badania. Nie zostawiaj swojego zdrowia losowi, bez należytej kontroli.

Poznanie skali problemu i przyczyn ma kluczowe znaczenie w wybieraniu najskuteczniejszej terapii. Oczywiście pozwoli to też zapobiegać nowym przebarwieniom w przyszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.