Pryszcze na głowie - skąd się biorą?

Pryszcze na głowie - skąd się biorą?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Pryszcze na głowie mają różne przyczyny. Zwykle są prostym objawem trądziku. Czasami jednak okazują się też objawem innego, bardziej skomplikowanego problemu i wymagają specjalistycznego leczenia.

Pryszcze na głowie są zwykle przejawem trądziku. Chociaż częściej pojawiają się w innych obszarach ciała, takich jak twarz czy plecy, nie muszą być one powodem do niepokoju. Skóra głowy też nie jest tu wyjątkiem.

Chociaż z estetycznego punktu widzenia trądzik na twarzy powoduje więcej problemów, z medycznego punktu widzenia pryszcze na głowie mogą być bardziej problematyczne. Dzieje się tak, ponieważ zwykle pojawia się jako krosty, które są bardzo irytujące i czasami prowadzą do wypadania włosów.

Czasami pryszcze na głowie są bolesne, kłujące lub swędzące. W takich przypadkach najlepiej udać się do dermatologa w celu dokładniejszej oceny problemu. Jednak ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj trądziku można leczyć za pomocą domowych środków.

Pryszcze na głowie – przyczyny

Naturalne środki

Pryszcze na głowie mają zwykle te same przyczyny, co każdy inny rodzaj trądziku. W większości przypadków wynikają one z czterech głównych czynników:

 • Zmiany hormonalne. Mogą być spowodowane przemianami, które zachodzą w okresie dojrzewania, ciąży, miesiączki lub jakimś stanem chorobowym, który je wywołuje.
 • Dziedziczność i genetyka. Bardzo często tego typu pryszcze pojawiają się, gdy występują też u innych osób w rodzinie.
 • Problemy związane z adaptacją klimatyczną. Bardzo często zmiany klimatyczne, zwłaszcza ekstremalne, prowadzą do wyprysków na głowie.
 • Reakcje alergiczne. Pojawiają się po spożyciu niektórych leków lub żywności, lub w odpowiedzi na niektóre rodzaje chemikaliów.

Inną częstą przyczyną są złe praktyki higieniczne, takie jak niewystarczające lub nadmierne mycie włosów. Może to być również spowodowane użyciem nieodpowiednich akcesoriów do pielęgnacji włosów. Podobnie osłabienie lub choroby typu immunologicznego czasami objawiają się w ten sam sposób.

Rodzaje pryszczów na głowie

Pryszcz

Nie wszystkie pryszcze na głowie są takie same i dlatego nie należy ich traktować tak samo. Oto główne typy:

 • Czerwone pryszcze. Jest to jeden z rodzajów pryszczów na głowie, który wymaga konsultacji lekarskiej. Zwykle mówią o reakcji alergicznej na stosowanie niektórych szamponów lub chemikaliów na skórze głowy.
 • Pryszcze z ropą. Są oznaką infekcji spowodowanej obecnością pasożytów, grzybów lub wirusów na skórze głowy. Zwykle swędzą i powstają dlatego, że mieszki włosowe są zablokowane z powodu nadmiaru sebum.
 • Pryszcze łojowe. Odpowiadają pryszczom, które są wypełnione tłuszczem. Mają wygląd żółtawej grudki i czasami są bolesne. Jeśli nie są odpowiednio leczone, mogą prowadzić do infekcji. Prawie zawsze są one spowodowane złą higieną.
 • Sucha pryszcze. W dotyku przypominają strup. Są spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry i można je leczyć za pomocą dodatkowego nawilżania skóry.
 • Pryszcze z wodą. Są wynikiem chorób takich jak zapalenie skóry czy ospa wietrzna. Mogą być również przejawem reakcji alergicznej.

Może Cię zainteresować: Pryszcze: jak im skutecznie zapobiegać?

Inne interesujące dane

Pryszcze na głowie często pojawiają się z powodu swędzącego łupieżu. Ciągłe drapanie powoduje powstawanie pryszczów. W innych przypadkach występuje grzybica woszczynowa, bardzo agresywny grzyb zakaźny, który powoduje wypryski i ostatecznie prowadzi do wypadania włosów.

Czasami pryszcze na głowie mają żółtawą wydzielinę i nieprzyjemny zapach. Zwykle pojawiają się u osób uczulonych na gluten. W innych przypadkach pryszcze krwawią w wyniku zbyt energicznego drapania, ale zwykle nie jest to powodem do niepokoju.

Chociaż w zasadzie pryszcze na głowie nie stanowią poważnego problemu, jest to stan, który może się skomplikować. Najlepiej postarać się jak najszybciej go rozwiązać. Jeśli wygląd lub dyskomfort, jaki powoduje są poważne, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Martínez, J. Á. P. (2003). El acné. Revista de la Facultad de Medicina UNAM, 46(4), 138-142.
 • Graham, G. F., & Tuchayi, S. M. (2016). Acne. In Dermatological Cryosurgery and Cryotherapy. https://doi.org/10.1007/978-1-4471-6765-5_62
 • Páez, RN, Andreoli, ML, Guardati, MV e Iribas, JL. (2019). FOLICULITIS DECALVANTE Y DESECANTE. PRESENTACIÓN DE CUATRO CASOS CLÍNICOS. Revista Argentina de Dermatología , 100 (1), 26-42. http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1851-300X2019000100026&lng=es&tlng=es.
 • Pérez, J. M. P., & De Hoyos López, M. C. (2012). Acné. Pediatria Integral.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.