Proste ćwiczenia fizyczne na złagodzenie bólu nerwu kulszowego

Opisane przez nas dzisiaj ćwiczenia fizyczne są wręcz idealne na potrzeby leczenia bólu nerwu kulszowego, ponieważ ciągły odpoczynek nie jest dobry dla tego schorzenia. Wypróbuj je!
Proste ćwiczenia fizyczne na złagodzenie bólu nerwu kulszowego
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Może się to wydawać z pozoru paradoksalne, ale tak naprawdę lekkie ćwiczenia fizyczne są najlepszą terapią poprawiającą jakość życia, jeśli cierpisz na ból nerwu kulszowego, zwany potocznie rwą kulszową.

Jeśli ból jest intensywny, warto poświęcić czas na odpoczynek. Jednak trwałe pozostawanie w bezruchu może w wielu wypadkach pogorszyć ten stan. Nie możesz zapominać, że ruch to życie, a ćwiczenia fizyczne są także ważne dla kondycji dysków Twojego kręgosłupa.

Prosty ruch i ćwiczenia fizyczne, które zapewniają odpowiednią harmonię wszystkich elementów kręgosłupa, pomagają także w dostarczaniu płynów i składników odżywczych do wszystkich tych delikatnych struktur.

W ten sposób zwalczasz nacisk na nerw kulszowy i zmniejszasz stan zapalny w biodrach oraz plecach. Pamiętaj, że czasami naszym największym wrogiem jest „strach przed bólem” i powszechne rozumowanie w postaci „lepiej nie ruszać się, gdy boli”.

Jednak te proste ćwiczenia przyniosą Ci ulgę, lepszą mobilność i lepszą jakość życia. Poświęć chwilę na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

1. Pozycja motyla to świetne ćwiczenia fizyczne pozwalające leczyć ból nerwu kulszowego

Opisane przez nas dzisiaj ćwiczenia fizyczne są wręcz idealne na potrzeby leczenia bólu nerwu kulszowego, ponieważ ciągły odpoczynek nie jest dobry dla tego schorzenia. Wypróbuj je!
Jak powiedzieliśmy na początku, ten rodzaj ćwiczeń może być bardzo pomocny, jeśli cierpisz na ból biodra, pleców lub nerwu kulszowego, który nie jednak jest silny.

Pozycja motyla

Kiedy odczuwany przez Ciebie ból jest słaby lub umiarkowany, możesz wykonać tę rutynę opartą o rozciąganie i przyjmowanie odpowiedniej pozycji, aby poprawić swoją siłę i zdrowie kości, nerwów i stawów.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Rwa kulszowa – joga lekarstwem?

Jak przyjąć „pozycję motyla”?

  • Usiądź na ziemi na dywanie z szeroko rozłożonymi i zgiętymi w kolanach nogami.
  • Pamiętaj, aby rozpocząć ćwiczenie siedząc z idealnie wyprostowanymi plecami.
  • Spróbuj złączyć ze sobą podeszwy stóp.
  • Trzymaj się za kostki, kiedy wykonujesz tę czynność.
  • Jeśli nie możesz osiągnąć tej pozycji, nie martw się. Będziesz coraz bliżej sukcesu z dnia na dzień, ale najlepiej będzie postępować powoli do przodu.
  • Później możesz zacząć pochylać się do przodu, aż poczujesz lekki nacisk na biodra.
  • Utrzymaj tę pozycję przez 5 sekund, zrelaksuj się i powtórz.

2. Pozycja ptaka

To ćwiczenie jest jednym z najlepszych w łagodzeniu bólu nerwu kulszowego, pleców lub bioder. W trakcie jego wykonywania wprawisz w ruch wszystkie te bolące obszary. Dlatego też bardzo ważne jest, aby być konsekwentnym i wykonywać to ćwiczenie przez 5 lub 10 minut każdego dnia.

Pozycja ptaka

Jak przyjąć „pozycję ptaka”?

  • Uklęknij czworakach na podłodze, najlepiej na dywanie.
  • Twoje ręce powinny być bardzo mocno przyciśnięte do podłoża.
  • Następnie przesuń prawe kolano za lewą rękę i lekko unieś drugą nogę. Aby to osiągnąć, będziesz musiał nieco przechylić swoje biodra.
  • Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund.
  • Odpocznij chwilę i powtórz to samo z drugą nogą. Czyli lewe kolano powinno znaleźć się za prawą ręką.

3. Ćwiczenia fizyczne na krześle

Kontynuujemy naszą rutynę terapeutyczną poprzez proste ćwiczenie fizyczne, które możesz wykonać o dowolnej porze dnia. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby uzyskać rzeczywiste korzyści dla pleców i bioder oraz złagodzić ból nerwu kulszowego.

Ćwiczenia fizyczne na krześle

Jak wykonać ćwiczenia przy użyciu krzesła?

  • Na początek wybierz sobie solidne krzesło.
  • Usiądź nieco z przodu, prawie przy krawędzi siedziska tego krzesła.
  • Umieść prawą nogę na lewej nodze, tak aby Twoja kostka prawie spoczywała na kolanie.
  • Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund oddychając głęboko, a następnie pochyl się do przodu z wyprostowanymi plecami.
  • Powtórz to samo ćwiczenie zamieniając nogi rolami.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rwa kulszowa – 8 sprawdzonych sposobów!

Ćwiczenia fizyczne na łóżku lub sofie

Jak widzieliśmy do tej pory, ćwiczenia fizyczne z opisanej przez nas serii można łatwo wykonać w domowym zaciszu. Najważniejsze jest, aby pamiętać o czymś istotnym: ta rutyna służy nie tylko łagodzeniu bólu, ale, co ważniejsze, zapobieganiu dalszym problemom.

Pozycja na sofie

Pamiętaj, że każdego dnia potrzebujemy na tę aktywność około 35 minut. Musisz uprawiać te ćwiczenia fizyczne w sposób spokojny i bez doprowadzania do odczuwania bólu. Zawsze jednak staraj się uzyskać napięcie, elastyczność i opór, dzięki którym osiągniesz doskonałe rezultaty.

Jak poprawnie ćwiczyć na sofie, aby zadbać o plecy i biodra?

  • Połóż się na sofie na plecach
  • Zegnij prawe kolano i unieś je do klatki piersiowej.
  • Jeśli nie możesz dotrzeć do tego obszaru, sięgnij tak blisko, jak to możliwe, bez odczuwania bólu. Każdego dnia będzie to nieco łatwiejsze.
  • Powtórz ten ruch 10 razy, trzymając ręce za kolanem.
  • Po zakończeniu ćwiczenia powtórz to samo z drugą nogą.

Podsumowując, opisane przez nas dzisiaj cztery ćwiczenia fizyczne są proste i bardzo korzystne. Pamiętaj jednak, aby zawsze skonsultować się z dobrym fizjoterapeutą. Szczególnie jeśli ból powodowany przez rwę kulszową jest bardzo silny lub ma charakter przewlekły.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.