Problemy z tarczycą - 6 niepokojących objawów
Zdiagnozowanie tego czy występują u nas problemy z tarczycą jest dość wymagające i niełatwe. Istnieje bowiem kilka objawów, które mogą dotyczyć też innych schorzeń i dolegliwości. Czym jest tarczyca? Jest to gruczoł, który normalizuje metabolizm człowieka. Jest więc zaangażowana w wiele funkcji naszego organizmu.
Dlatego ważne jest, aby przy pierwszych oznakach potencjalnych problemów z tarczycą – udać się do endokrynologa. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie niezbędnego leczenia, spersonalizowanego do każdej osoby i charakterystyki jej stanu zdrowia.
Skąd wiemy, że dane objawy pasują właśnie do schorzeń związanych z tarczycą i złą gospodarką hormonalną? Zagłębimy się w te tematykę i niezbędne informacje.
Problemy z tarczycą – jak je rozpoznać na czas?
Poniżej znajdziemy niektóre z częstych objawów, które towarzyszą nieprawidłowościom w funkcjonowaniu tarczycy. Podajemy je według informacji Instytutu Zdrowia Kobiet przy Departamencie Zdrowia i Usług Społecznych USA.
- Nadczynność tarczycy występuje wtedy, kiedy gruczoł wydziela zbyt dużą ilość hormonów: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3).
- Niedobór hormonów tarczycy powoduje jej niedoczynność.
1. Nagły wzrost lub utrata masy ciała
Tarczyca kontroluje prędkość z jaką rozwija się Twój metabolizm. To znaczy, sposób w jaki ciało pracuje, aby uzyskać energię z jedzenia, które spożywasz.
Tarczyca wykonuje swoją pracę poprzez wydzielanie hormonów.
Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, przyrost wagi będzie znaczny, ponieważ nie będziesz produkować wystarczającej ilości hormonów do normalnego funkcjonowania. Odwrotnie jest w przypadku nadczynności tarczycy, gdzie występuje nagła utrata wagi spowodowana nadmierną produkcją hormonów.
Może zainteresuje Cię:
2. Uczucie zmęczenia i wahania nastroju
Problemy z tarczycą mogą wpływać na nasze samopoczucie. Oddziałują też na poziom energii. W przypadku niedoczynności tarczycy, zmęczenie będzie bardziej zauważalne. Wszystko wywołane jest potrzebą nieustannego snu. Nawet jeśli odpoczywasz kilka godzin dłużej, wciąż możesz czuć się wyczerpany.
W przeciwieństwie do sytuacji, gdy pojawia się u nas nadczynność tarczycy. Osoby dotknięte tą chorobą cierpią z powodu ogromnej drażliwości. Mogą mieć problemy ze snem i odczuwać generalny niepokój.
3. Spuchnięty obszar w okolicy szyi
Jednym z najbardziej oczywistych objawów do zidentyfikowania, jeśli masz problem z tarczycą, jest obrzęk w okolicy szyi. To dlatego, że tarczyca zwiększa rozmiar powodując dyskomfort w gardle, ból a nawet dysfonię.
Należy zwrócić szczególną uwagę na ten symptom, bowiem może on oznaczać obecność ryzykownej dla naszego zdrowia patologii.
4. Zmiany w biciu serca a problemy z tarczycą
Tarczyca oprócz regulacji prędkości spalania kalorii w organizmie, kontroluje również bicie serca. W zależności od rodzaju choroby, niedoczynności tarczycy lub jej nadczynności – rytm serca będzie miał tendencję do zmian.
W tym przypadku może wystąpić tachykardia lub spowolnione bicie serca niż przewiduje to określona norma. Oznacza to, że wiele domniemanych problemów z sercem może być związanych właśnie z tymi mniej oczywistymi dysfunkcjami. Sugerują to badani przeprowadzone przez zespół z Clínica Las Condes (Chile).
Subkliniczna niedoczynność tarczycy to najłagodniejsza forma choroby, która daje bardzo skąpe, trudne do zauważenia objawy.
5. Zaparcia a problemy z tarczycą
W przypadku niedoczynności tarczycy, gdzie wydzielanie hormonów jest zbyt niskie, funkcje narządowe organizmu stają się zazwyczaj wolniejsze. Przykładem jest wadliwe działanie układu pokarmowego.
Będzie to miało wpływ na proces trawienia, powodując problemy z wypróżnieniami i słabym wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia.
Przeczytaj też:
6. Dyskomfort odczuwalny w innych częściach ciała
Pacjenci z niedoczynnością tarczycy cierpią też z powodu zmniejszonego nawilżenia skóry.
Inne objawy oprócz suchości, które są bardziej widoczne u osób walczących z problemami z tarczycą: to pojawienie się suchej i chropowatej skóry, kruchych paznokci i nagłe wypadanie włosów.
Niektóre mniej widoczne objawy mogą też obejmować zaburzenia miesiączkowania u kobiet, nadmierne uczucie gorąca lub zimna oraz dyskomfort mięśni i stawów.
Podsumowanie
Tarczyca jest niewielkim gruczołem w kształcie motyla, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Tarczyca, właściwie gruczoł tarczowy, położona jest u dołu szyi przed tchawicą.
Hormony, które produkuje tarczyca regulują wszystko – od apetytu i poziomu energii do wewnętrznego termostatu organizmu.
Szybka reakcja już przy pierwszych objawach
Powyższa symptomatologia może świadczyć o problemach z tarczycą. Dlatego warto udać się do endokrynologa, kiedy zauważysz u siebie te potencjalne objawy, aby uzyskać dokładną diagnozę hipotetycznego problemu.
Pamiętaj, nie polegaj wyłącznie na prostej auto-diagnostyce, która może zwiększyć dolegliwości i przysporzyć problemów ze zdrowiem.
Zaleca się, zwłaszcza u kobiet, przeprowadzenie badania hormonalnego i badanie tarczycy u lekarza specjalisty co najmniej raz na 4 lata, w celu wczesnego rozpoznania ewentualnych nieprawidłowości.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Office on Women’s Health. https://espanol.womenshealth.gov/a-z-topics/thyroid-disease
- Soto, Juan Ramón., Verbeke, Sandra. (2015).DISFUNCIÓN TIROIDEA Y CORAZÓN. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0716864015000395