Problemy z płynem owodniowym: wszystko, co powinnaś wiedzieć
Problemy z płynem owodniowym mogą się pojawić w 3 formach:
- Za dużo płynu.
- Za mało płynu.
- Infekcja płynu owodniowego
Problemy czasami dotyczą matki, czasami płodu, a czasami ich obojga. Mogą wystąpić w różnych okresach ciąży i zwykle są wykrywane podczas oceny klinicznej lub w USG.
Problemy z płynem owodniowym
1. Za dużo płynu owodniowego
Zbyt dużo płynu owodniowego nazywa się wielowodziem. Szacuje się, że występuje w 1 na 100 ciąż. W większości przypadków problem ten jest łagodny i pojawia się w drugiej połowie ciąży.
W ponad połowie przypadków przyczyna jest niejasna. Natomiast w innych przyczyna może się wiązać z jednym lub więcej następujących czynników:
- Ciąża mnoga
- Cukrzyca u ciężarnej kobiety
- Anemia u płodu
- Wady wrodzone
- Infekcje u płodu
Objawy
W niektórych przypadkach zwiększona ilość płynu płodowego nie powoduje żadnych objawów. Jeżeli nadwyżka jest znaczna, może generować następujące znaki:
- Szybki wzrost macicy
- Wczesne skurcze
- Rozstrój żołądka (u matki)
- Duszność lub problemy z oddychaniem u matki
Komplikacje
Chociaż większość przypadków nadmiaru płynu owodniowego można leczyć bez problemów, czasami pojawiają się powikłania o różnym stopniu nasilenia:
- Przedwczesny poród
- Przedwczesne pęknięcie błon
- Poważne problemy z oddychaniem u matki
- Ciężkie krwawienie z pochwy po porodzie
- Atonia macicy: macica rozciąga się i nie może powrócić do swojego pierwotnego kształtu
- Oderwanie łożyska: występuje tylko po przedwczesnym pęknięciu błon
- Wypadnięcie pępowiny: występuje, gdy pępowina wyjdzie z pochwy, zanim zrobi to dziecko
Przeczytaj więcej: Łożysko tylne lub przednie: co to znaczy w ciąży?
2. Za mało płynu owodniowego
Zbyt mało płynu owodniowego to natomiast małowodzie. Szacuje się, że ta nieprawidłowość dotyczy mniej niż 10% kobiet w ciąży, ale tylko 5% wszystkich przypadków jest diagnozowanych.
Ten stan występuje najczęściej w trzecim trymestrze, chociaż może również wystąpić w dowolnym momencie. Jeśli pojawia się we wczesnym okresie ciąży, często prowadzi do poważniejszych konsekwencji.
Nie zawsze można ustalić przyczynę niskiego płynu owodniowego. Jednak zwykle wiąże się z jednym z następujących czynników:
- Śmierć płodu
- Ciąża mnoga
- Zmiany w łożysku: takie jak przedwczesne pęknięcie błon
- Choroby matki: cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, odwodnienie, toczeń
- Nieprawidłowości płodu: wady wrodzone, zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego, infekcje.
- Ciąża po terminie: gdy ciąża jest przedłużona poza przewidywany termin porodu.
Objawy
Niedobór płynu owodniowego rzadko powoduje zauważalne objawy. W każdym razie rozmiar macicy jest zwykle mniejszy niż oczekiwany dla wieku ciążowego. Ponadto matka może odczuwać zmniejszenie ruchów płodu.
Możesz być także zainteresowana: Strategie radzenia sobie ze stresem podczas ciąży
Komplikacje
Niedobór płynu owodniowego może również powodować problemy, takie jak:
- Cięcie cesarskie: w niektórych przypadkach płód nie toleruje porodu drogą pochwową.
- Stagnacja wzrostu: z możliwością śmierci płodu.
- Kompresja płodu: powoduje deformacje kończyn, recesję podbródka i spłaszczony nos.
- Zespół Pottera: występuje, gdy występują wady rozwojowe, a płuca płodu nie dojrzewają tak, jak powinny.
3. Infekcja wewnątrzowodniowa
Innym potencjalnym problemem związanym z płynem owodniowym jest zapalenie błon płodowych lub zakażenie wewnątrzowodniowe. Może to wystąpić w samym płynie lub w połączeniu z podobnym stanem w łożysku.
Główną przyczyną infekcji wewnątrzowodniowej jest obecność patogenów w drogach rodnych matki. Te mikroorganizmy mogą wznieść się do macicy. Zazwyczaj organizm zapobiega tego typu infekcjom, ale istnieją pewne warunki, które temu sprzyjają:
- Zbyt częste dotykanie pochwy podczas porodu
- Przedwczesne pęknięcie błon
- Płyn owodniowy smółki
- Długotrwały poród
Objawy
Nie ma charakterystycznych objawów infekcji wewnątrzowodniowej. Jednak często występują gorączka, ból brzucha i ropna wydzielina z pochwy. Również tętno matki i płodu jest bardzo szybkie.
Komplikacje
Ten problem z płynem owodniowym może prowadzić do powikłań, takich jak:
- Śmierć płodu
- Wstrząs septyczny
- Atonia macicy
- Przedwczesny poród
- Konwulsje płodu
- Bakteremia u matki
- Porażenie mózgowe u dziecka
- Przedwczesne odwarstwienie łożyska
- Zespół ostrej niewydolności oddechowej u matki
Diagnoza
Problemy z płynem owodniowym często nie powodują żadnych objawów. Czasami jedynym objawem jest to, że macica jest za duża lub za mała. W przypadku infekcji wewnątrzowodniowej występuje również gorączka. Bardzo często zdarza się, że te problemy są przypadkowo wykrywane podczas USG. Badanie może określić ilość obecnego płynu owodniowego.
Inne testy są zwykle wykonywane później, aby określić konkretną przyczynę. Najczęściej wykonuje się badania krwi a także amniopunkcję.
Leczenie problemów z płynem owodniowym
Leczenie problemów z płynem owodniowym opiera się na regularnym wykonywaniu USG w celu monitorowania postępów. Prowadzi się również regularne monitorowanie tętna płodu. Jeśli jest zbyt dużo płynu owodniowego, zwykle można go kontrolować, chyba że nadmiar jest ekstremalny. Jeśli do tego dojdzie, płyn jest pobierany igłą przez brzuch matki.
W przypadku zbyt małej ilości płynu poród można zaplanować na 36 lub 37 tydzień. Natomiast w przypadku infekcji zwykle przeprowadza się leczenie antybiotykami. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na objawy, takie jak rozmiar brzucha, trudności z oddychaniem matki i częstotliwość ruchów dziecka.
Niezbędne jest również przestrzeganie wszystkich wizyt kontrolnych w czasie ciąży, a także zaleconych przez lekarza badań USG.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zapata, L. (1997). Diagnóstico y manejo de hidramnios. Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología, 48(2), 133-134.
- Amador de Varona, C. I., Rodríguez Fernández, J. M., Mari Pichardo, A., & Valdés Dacal, S. (2013). Oligohidramnios: medidor de salud fetal. Revista Archivo Médico de Camagüey, 17(6), 121-128.
- Madar, H., Brun, S., Coatleven, F., Chabanier, P., Gomer, H., Nithart, A., … & Sentilhes, L. (2016). Fisiología y regulación del líquido amniótico. EMC-Ginecología-Obstetricia, 52(4), 1-10.