Prawidłowa postawa ciała - 8 porad
Nie chodzi tylko o to, że wyglądamy mało atrakcyjnie i bolą nas plecy. Nieodpowiednia postawa ciała może nam przysporzyć innych, naprawdę poważnych dolegliwości. Istnieje wiele przyczyn: nadwaga, niedostateczne umięśnienie, czy też długie siedzenie w złej pozycji. Wszystkie to można poprawić! Odrobina silnej woli i prawidłowa postawa ciała gwarantowana!
Prawidłowa postawa ciała – 8 porad
Postawa stabilna – to ta, która utrzymuje nasze ciało w odpowiedniej linii i przy minimalnym wydatku energetycznym. Żeby ją osiągnąć, należy utrzymać kręgosłup bez żadnych skrzywień bocznych.
Nie należy też zapominać o krzywiznach w górnej części pleców (tych, które potocznie nazywamy “garbem”), ani w tej dolnej.
Wiele z czynności, które wykonujemy na co dzień doprowadzają do tego, że nasza postawa nie należy do tych najbardziej prawidłowych.
Przy okazji, mogą nam towarzyszyć bóle i inne dolegliwości. Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze, czy nieodpowiednia pozycja podczas spania, sprawiają, że cierpi na tym postawa naszego ciała i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Na szczęście, istnieją sposoby, które są bardzo skuteczne. Dzięki nim postawa naszego ciała zacznie się poprawiać, a z biegiem czasu przestanie być dla nas problemem. To najlepszy prezent, który możesz sobie zrobić!
Postawa Twojego ciała w lustrze
To naprawdę użyteczne: stanąć przed dużym lustrem i obserwować samą siebie podczas, gdy pracuje się nad prawidłową postawą. Zaczynamy od odpowiedniego rozmieszczenia ciężaru ciała na obie stopy.
Potem kierujemy nasze barki do tyłu tak, żeby były odpowiednio zniwelowane.
Będziesz wiedziała, kiedy Twoja postawa będzie odpowiednia, jeżeli wyobrazisz sobie linię prostą, wiodącą zza ucha, poprzez bark, za biodrem, kolanem i przez kostkę.
Zobacz także: Jak pozbyć się wad postawy?
Opieranie się o ścianę
Innym bardzo skutecznym sposobem na odpowiednią pozycję ciała jest opieranie pleców i pośladków o ścianę. Aby sprawdzić, czy aktualna postawa jest prawidłowa, wystarczy, że przesuniesz dłoń między biodrami a ścianą.
Jeżeli Twoja dłoń się nie mieści, jest uciśnięta, lub przeciwnie – przestrzeń jest zbyt duża, postawa Twojego ciała jest nieodpowiednia.
Podczas siedzenia
Sprawdź, czy masz wyprostowane plecy, barki skierowane do tyłu i stopy płasko na podłodze. Pamiętaj, żeby nie krzyżować nóg przez zbyt długi czas – działa to niekorzystnie na krążenie krwi, powoduje, że nogi puchną i pojawiają się żylaki.
Podczas stania
Biust powinien być uniesiony i brzuch w lekkim napięciu, jako że to właśnie mięśnie brzucha są odpowiedzialne za utrzymanie stabilności. Ciężar ciała należy rozłożyć na obie nogi, a kolana lekko ugiąć.
Podczas marszu
Głowę należy unieść, a szyję wyprostować.
Powinno się unikać ciągłego patrzenia na ziemię, ponieważ może powodować bóle kręgów szyjnych. Zawsze najpierw stawiamy piętę, a dopiero potem resztę stopy.
Przeczytaj również: Codzienny spacer – korzyści są bezcenne!
Podczas spania
Najlepszą pozycją do spania jest położenie się na boku, z lekko skulonymi nogami. W ten sposób mamy odpowiednio ułożony kręgosłup i unikamy problemów z oddychaniem, takich jak chrapanie.
Siadanie na skraju krzesła
Prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia, zwłaszcza gdy jesteśmy na rozmowie kwalifikacyjnej, to – według tego co mówią eksperci – usytuowanie ciała na skraju krzesła. W ten sposób plecy będą wyprostowane i nie zaokrąglają się tak jak podczas opierania.
Aby zachować równowagę, jedną stopę wkładamy pod krzesło, a drugą kierujemy do przodu.
Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia są bardzo ważne. Dzięki nim rozciągamy mięśnie i utrzymujemy je w idealnym stanie. Te, z kolei, są niezbędne przy prawidłowej postawie ciała. Zaleca się spacery, bieganie, pływanie lub rozciąganie, zawsze biorąc pod uwagę zachowanie odpowiedniej postawy.
Z innej strony, te osoby, które spędzają wiele godzin na siedząco, powinny co jakiś czas wstać, odpocząć i rozciągnąć mięśnie. To samo tyczy się tych osób, które pracują na stojąco.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Deliagina, T. G., Zelenin, P. V., Beloozerova, I. N., & Orlovsky, G. N. (2007). Nervous mechanisms controlling body posture. Physiology and Behavior. http://doi.org/10.1016/j.physbeh.2007.05.023
- Winter, D. A. (1995). Human balance and posture control during standing and walking. Gait and Posture. http://doi.org/10.1016/0966-6362(96)82849-9