Poznaj wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg

Poznaj wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele badań wykazało, że organizm znajduje się w optymalnym stanie, gdy mózg czerpie korzyści z dużej ilości ćwiczeń. Pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg sprawia, że ten najważniejszy organ w naszym ciele funkcjonuje we właściwy sposób i nie dochodzi to spadku jego wydolności.

Poza tym trening wpływa doskonale na nasze umiejętności poznawcze.

Regularna aktywność fizyczna to kluczowy czynnik, który wywiera wpływ na dobre samopoczucie każdego człowieka. Dzieje się tak ze względu na korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg. Dobry stan psychologiczny i fizyczny jednostki zależy w dużej mierze od zdrowia mózgu.

Dlatego też zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej jest bardzo ważne, jeśli chcesz poprawić jakość swojego życia.

Istnieje wiele dowodów, które udowadniają, że ćwiczenia fizyczne wywierają pozytywny wpływ na mózg. Badania sugerują, że regularne treningi spowalniają procesy starzenia się i mogą zapobiegać rozwojowi takich poważnych chorób jak Alzheimer. Oprócz tego w znacznym stopniu poprawiają nasz nastrój i jakość życia.

Już w czasach starożytnych podkreślano korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg. W II w. przed naszą erą poeta Juwenalis stworzył nawet słynne łacińskie przysłowie “Mens sana in corpore sano” (w zdrowym ciele zdrowy duch). W dzisiejszych czasach dzięki odkryciom nauki wiemy, że miał rację.

Wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg: niezliczone korzyści

Ogólnie rzecz biorąc, ćwiczenia wpływają pozytywnie na nasz mózg ponieważ organ ten polega w dużej mierze na działaniu naszego układu krążenia. On z kolei pracuje o wiele lepiej kiedy jesteś regularnie aktywna fizycznie. Zdrowie układu krążenia przekłada się bezpośrednio na zdrowie mózgu.

Tata niosący syna na plecach
Ćwiczenia wpływają korzystnie na osoby w każdym wieku i możesz uprawiać je z innymi.

Sporo badań udowodniło związek, jaki zachodzi między częstą aktywnością fizyczną a spadkiem ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Poza tym badacze udowodnili również, że aktywność fizyczna poprawia różne funkcje poznawcze i przynosi wiele korzyści psychologicznych.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Western Sydney i Uniwersytetu w Manchester opublikowała badania na ten temat w magazynie NeuroImage. Ich wyniki wskazują na to, że w niektórych obszarach mózgu po ukończeniu 40. roku życia odnotowuje się spadki wynoszące nawet 5% na dziesięć lat. U osób, które ćwiczą, ten współczynnik może spaść nawet do zera.

Korzyści natury fizjologicznej i kognitywnej

Jedna z głównych zalet związanych z ćwiczeniami fizycznymi to fakt, że pomagają generować większe ilości neuronów. Przez dłuższy czas wierzono, że mózg nie jest w stanie wytwarzać nowych komórek. Jednak dziś wiemy już, że wcale tak nie jest. Ten proces nazywa się “neurogenezą”.

Jeden z obszarów mózgu, który bierze udział w neurogenezie, to hipokamp. Eksperyment przeprowadzony na grupie 737 osób, któremu przewodniczył dr Joseph Firth, udowodnił, że regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych zwiększa rozmiar lewego obszaru hipokampu. Tym samym ćwiczenia fizyczne wspierają tworzenie nowych neuronów.

Oprócz tego naukowcy odkryli, że ćwiczenia fizyczne:

  • Dbają o dobry stan substancji szarej. Jest ona odpowiedzialna za przekazywanie danych i lotność umysłu, ale z biegiem lat staje się coraz słabsza. Jednak badania wykazały, że u osób, które ćwiczą, jest bardziej gęsta i kompletna, bez względu na ich wiek.
  • Poprawiają działania wykonawcze. Dzięki nim ludzie są w stanie wykonywać zadania i rozwiązywać skomplikowane problemy.
  • Poprawiają koncentrację. Kilka badań wykazało, że osoby, które regularnie ćwiczą, mają mniej problemów z koncentracją.
  • Zwiększają lotność umysłu. Aktywność fizyczna zwiększa umiejętność przechodzenia z jednego zadania do drugiego z dużą łatwością.
  • Poprawiają pamięć długoterminową. Jedno z badań wykazało, że osoby, które ćwiczą przed uczeniem się tekstu na pamięć, pamiętają go lepiej niż osoby, które nie były aktywne fizycznie.
  • Spowalniają starzenie się mózgu. Istnieją badania, które udowadniają, że osoby ćwiczące regularnie mają większy obszar hipokampu o 1 do 2% po ukończeniu 30 roku życia.

Zalety psychologiczne i emocjonalne ćwiczeń fizycznych

Jakby tego było mało, inne badania udowadniają, że aktywność fizyczna wiąże się z wieloma zaletami psychologicznymi i emocjonalnymi. Zdrowie mentalne to jedna z najważniejszych części składowych właściwego funkcjonowania mózgu, a ćwiczenia fizyczne pomagają je utrzymać.

Medytująca kobieta - wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg
Ćwiczenia fizyczne wywierają wpływ na Twoje emocje. Dzieje się tak ponieważ aktywność fizyczna zalewa mózgu substancjami, które wywołują uczucie satysfakcji.

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia naszego mózgu ponieważ:

  • Chroni przed ryzykiem rozwoju depresji i zmniejsza jej natężenie. Aktywność fizyczna działa jak naturalny antydepresant ponieważ wywiera wpływ na produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika, który odgrywa kluczową rolę w dobrym samopoczuciu i pozytywnym nastroju.
  • Zmniejsza stres i lęk. Podczas ćwiczeń organizm uwalnia do krwiobiegu endorfiny (dokładniej dopaminę i norepinefrynę). To właśnie one pomagają zmniejszyć nerwowość i irytację, wspierając jednocześnie równowagę emocjonalną.
  • I w końcu zwiększa poczucie własnej wartości danej jednostki i jej kreatywność. Aktywność fizyczna wywiera również wpływ na naszą motywację i poziom żywotności. Wszystkie te działania sprawiają, że jesteśmy bardziej kreatywni i pełni inicjatywy. Oprócz tego regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć objawy odstawienia, które pojawiają się, gdy próbujemy zerwać z nałogiem.

W takim razie na co jeszcze czekasz? Zacznij się ruszać! Twój mózg z pewnością Ci za to podziękuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.