Poznaj produkty spożywcze łagodzące szumy w uszach!

 Jeżeli chcesz zredukować te nieprzyjemne szumy w uszach, spróbuj do swojej diety dodać żurawinę. Ponadto może Ci ona pomóc również obniżyć ciśnienie krwi!
Poznaj produkty spożywcze łagodzące szumy w uszach!

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2021

Szumy w uszach zdaniem Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii (oryg. American Academy of Otolaryngology) są bardzo powszechnie spotykanym schorzeniem u ludzi. To intensywne dzwonienie lub nieustanny szum może stać się naprawdę irytującym problemem.

Szumy w uszach mogą pojawiać się i znikać. Mogą również występować tylko w jednym uchu lub w obu. Znamy wiele różnorodnych powodów tego zjawiska, lecz bez wątpienia jednym z najczęstszym jest bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi.

Na początek musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że szumy w uszach nie oznaczają od razu jakiejś poważnej choroby. To jedynie objaw tego, iż istnieje jakiś problem ze zdrowiem, na jaki powinieneś zwrócić swoją uwagę.

Czasami Twoje ucho wewnętrzne może borykać się z jakąś dolegliwością lub stanem zapalnym. Innym razem powodem może być zbyt długie narażenie na wysokie dźwięki o silnym natężeniu.

Bez względu na przyczyny wywołujące szumy w uszach, istnieje kilka technik, które pomagają złagodzić i zredukować ten problem. Niezależnie od jego powodu. Jeżeli jest nim bruksizm, być może będziesz potrzebować wkładkę doustną zakładaną na noc.

Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli masz dodatkowo problem ze słuchem, Twój laryngolog będzie w stanie zaproponować Ci najlepsze metody leczenia.

Pomijając wszelkie inne aspekty, Twoja standardowa dieta również może być bardzo skuteczna w przypadku tych problemów. Produkty spożywcze, które zmniejszają ciśnienie krwi oraz działają przeciwzapalnie mogą być także niezwykle skuteczne.

W dalszej części naszego artykułu zaprezentujemy Ci kilka porad, które powinieneś mieć zawsze na uwadze.

Produkty spożywcze, które mogą pomóc Ci zlikwidować szumy w uszach

Istnieje kilka skutecznych sposobów na zredukowanie szumów w uszach. Niektórym osobom ulgę przynosi znalezienie ustronnego miejsca, podczas gdy inni starają się panować nad poziomem swojego stresu. Takie postępowanie mogą jednocześnie zredukować inne problemy wywołane przez bruksizm.

Najlepiej będzie jednak znaleźć takie rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada. Zamieszczone przez nas poniżej wskazówki dotyczące zmian w diecie okażą się przydatne każdemu, kto cierpi na szumy w uszach.

Wynika to z tego, że poprawiają one krążenie, redukują stan zapalny, obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz po prostu działają odprężająco. Oto proponowane przez nas naturalne sposoby na szumy w uszach!

Ananas

Ananas jest owocem o najlepszych przeciwzapalnych właściwościach, jaki możesz znaleźć na rynku. A to dlatego, że zawiera niesamowity enzym. Jest nim bromelina.

Kawałki ananasa

Bromelina jest tak skuteczna, że obecnie jest stosowana także do leczenia schorzeń związanych z zapaleniem ścięgien, a także ze zwichnięciami, urazami mięśni, bolącym gardłem oraz problemami z uszami.

Jeżeli szumy w uszach stają się Twoim codziennym wrogiem, nie zwlekaj już ani chwili dłużej. Po prostu codziennie zjadaj kawałek świeżego ananasa!

Cebula i czosnek na szumy w uszach

Zarówno czosnek,jak i cebula pomagają zmniejszyć stany zapalne. Dobrym pomysłem jest dodawanie obu tych składników w postaci surowej do sałatek oraz innych dań. Nawet w niewielkich ilościach.

Ponadto ich właściwości antygrzybicze oraz antybakteryjne pomagają wzmocnić Twój układ odpornościowy.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak wyhodować czosnek w domu?

Żurawina

Jeżeli chcesz zredukować te nieprzyjemne szumy w uszach, spróbuj do swojej diety dodać żurawinę. Ponadto może Ci ona pomóc również obniżyć ciśnienie krwi! Jeżeli przestrzegasz stosowania diety o niskiej zawartości sodu, zredukuje Twoje ciśnienie krwi, a wraz z tym intensywność szumu w Twoich uszach również ulegnie obniżeniu.

Sok z żurawiny

Jeśli w Twoim rejonie dostępna jest świeża żurawina, Twoje zdrowie zdecydowanie na tym skorzysta. Te małe oraz niezwykle smaczne owoce zawierają spore ilości składników odżywczych i przeciwutleniaczy. A jednocześnie nie zawierają sodu oraz są pełne potasu, wapna i magnezu.

Wszystkie powyższe składniki pomagają zmniejszyć stan zapalny, a także uśmierzają ból oraz dbają o kondycję Twojego serca. Picie soku ze świeżej żurawiny pomoże Ci również walczyć z napadami lęku oraz stanami ogólnego podenerwowania.

Kiełki pszenicy

Kiełki pszenicy możesz znaleźć w sklepach z żywnością ekologiczną lub na specjalnych działach w supermarketach. Jednym z ich najlepszych składników jest witamina F.

Witamina F to po prostu kwas linolowy, który pozwala organizmowi uzyskać równowagę wielu procesów fizjologicznych. Reguluje on na przykład działanie Twojej wątroby oraz tempo wchłaniania tłuszczów i cukrów, jednocześnie obniżając ciśnienie krwi.

Ponadto kiełki pszenicy zawierają spore ilości witaminy B, która poprawia Twoje przewodnictwo nerwowe. Ta fantastyczna grupa składników odżywczych pomaga regulować Twój system nerwowy oraz wydajność neuroprzekaźników zmniejszających stany niepokoju.

Staraj się ogólnie rzecz biorąc dodawać łyżkę kiełków pszenicy do swoich jogurtów i koktajli.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dieta przy anemii: 10 pokarmów, które należy spożywać

Rumianek

Wypij szklankę naparu z rumianku na godzinę przed udaniem się na nocny wypoczynek. Zobaczysz od razu jak bardzo poprawi się jakość Twojego snu.

Powszechną udręką osób chorujących na szumy w uszach jest to, że nasilają się one w nocy. A to oznacza, że poza kontrolą swojej diety oraz przestrzeganiem zaleceń lekarza, postaraj się więcej czasu poświęcać na zajęcia, które Cię relaksują. To pozwoli Ci zmniejszyć ten problem.

Napar z rumianku na szumy w uszach

Zafunduj sobie gorącą kąpiel, uprawiaj jogę, wykonuj delikatne ćwiczenia rozciągające itp. T wszystko może okazać się sporą pomocą w przypadku Twojego problemu. Najlepiej robić te czynności około na dwie godziny przed snem.

Następnie, po zjedzeniu lekkostrawnej kolacji, wypij napar z rumianku. Spośród wszystkich napojów, które możesz wybrać, aby uśmierzyć szumy w uszach, ten jest bez wątpienia najlepszy.

Podsumowując, jeżeli cierpisz na szumy w uszach, najpierw udaj się do lekarza. Zastosuj się do jego zaleceń oraz rób wszystko, by prowadzić zdrowszy tryb życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Piñeiro, E. (2009). La bromelina de la piña, nuevo complemento dietético. Fundación Erosky, 2.
  • Roberts, L. E., Eggermont, J. J., Caspary, D. M., Shore, S. E., Melcher, J. R., & Kaltenbach, J. A. (2010). Ringing Ears: The Neuroscience of Tinnitus. Journal of Neuroscience.
  • Langguth, B. (2011). A review of tinnitus symptoms beyond ‘ringing in the ears’: a call to action. Current Medical Research and Opinion.
  • Ramírez, C. (2016). Efectos Terapéuticos del Ajo (Allium Sativum). Salud y Administración3(8), 39–47.
  • Srivastava, J. K., Shankar, E., & Gupta, S. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (review). Molecular Medicine Reports.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.