Poznaj najlepsze olejki eteryczne na zimę
Olejki eteryczne mogą być bardzo pomocne na zimę. Substancje te mają pewne właściwości bioregulacyjne, a niektóre z nich mogą pomóc w pobudzeniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.
Zimą temperatury spadają, wieje wiatr i występują zmiany ciśnienia atmosferycznego oraz poziomu wilgotności. Te i inne czynniki pogarszają pewne warunki zdrowotne i generują dodatkowe ryzyko. W szczególności dotyczy to chorób układu oddechowego, alergii i stanów związanych z bólami reumatycznymi.
Podobnie nierzadko zdarza się, że podczas zimnych miesięcy i częstszego przebywania w pomieszczeniach nasilają się zaburzenia nastroju. Na szczęście istnieją również olejki eteryczne, które pomagają przywrócić równowagę emocjonalną. Ogólnie rzecz biorąc, aromaterapia jest doskonałym wyborem na tę porę roku.
Korzyści z olejków eterycznych
Olejki eteryczne są używane od tysięcy lat. W szczególności kultury wschodnie zawsze przywiązywały do nich wielką wagę. Odgrywają również bardzo ważną rolę w medycynie ajurwedyjskiej.
Substancje te to niezbędny element w aromaterapii. Uważa się, że poprzez stymulację receptorów węchowych, za pośrednictwem układu nerwowego, informacje docierają do układu limbicznego.
Ponadto niektóre olejki eteryczne pomagają eliminować mikroorganizmy. Dlatego są bardzo pomocne w zapobieganiu i zwalczaniu infekcji w okresie zimowym.
Olejki eteryczne na zimę
Ogólnie rzecz biorąc, na zimę najlepsze są słodkie, ciepłe i kwaśne olejki eteryczne. Zasadą jest to, że każdy wybiera taki, który najbardziej mu się podoba, ponieważ wzmacnia to ich efekt. Do najbardziej wskazanych na tę porę roku należą:
1. Goździkowy
Olejek goździkowy jest ciepły i orzeźwiający, ma też właściwości relaksujące. Polecany jest na łagodzenie odczuć bólowych oraz pobudzenie układu pokarmowego.
2. Cynamonowy
Cynamon ma działanie uspokajające i energetyzujące. Wspomaga dobre samopoczucie i może pomóc w walce z niektórymi infekcjami. Może również sprzyjać regulacji emocji.
3. Pomarańczowy olejek eteryczny
Olejek pomarańczowy jest jednym z najlepszych poprawiaczy nastroju. Jest słodki, ciepły i lekki. Doskonale nadaje się dla osób, które często odczuwają smutek o tej porze roku.
Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Olejek eteryczny z kocanki: możliwe korzyści i środki ostrożności podczas stosowania
4. Olejki eteryczne na zimę: imbirowy
Innym olejkiem eterycznym, który działa rozgrzewająco i pobudzająco, jest ekstrakt imbirowy. Ma silny właściwości tonizujące i przeciwzapalne. Pomaga również zwalczać problemy w układzie pokarmowym.
5. Oleje z mięty pieprzowej
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej nie tylko ożywia, ale także pomaga oczyścić kanały nosowe. Może również łagodzić bóle głowy i migreny. Ponadto pomaga zmniejszyć apetyt, dodaje energii i urozmaica wypiekane smakołyki.
6. Olejek eteryczny z drzewa sandałowego
Drzewo sandałowe ma bardzo przyjemny aromat i jest szczególnie wskazane do relaksu. To kolejny olejek eteryczny, który działa jako regulator emocji. To także naturalny środek grzybobójczy.
7. Oregano
Chociaż oregano częściej używa się jako przyprawę, robi się z niego również olejki eteryczne najbardziej cenione na zimę. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe.
8. Olejki eteryczne na zimę: drzewo herbaciane
To jeden z klasycznych olejków eterycznych i nie ma w tym nic dziwnego. Może pomóc złagodzić podrażnienia skóry, ale uważaj na jego skutki uboczne, które może spowodować na naskórku. Ponadto doskonale sprawdza się w leczeniu infekcji ucha, opryszczki. Usuwa również wszy.
9. Eukaliptus
Olejek eukaliptusowy działa również przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Często stosuje się go również jako środek wykrztuśny. Ponadto pomaga utrzymać czystość w otoczeniu.
10. Tymianek
Tymianek to naturalny antybiotyk. Pomaga także eliminować niektóre grzyby oraz pobudza układ nerwowy i odpornościowy. Może również przyspieszyć gojenie się ran.
11. Sosna
To kolejny klasyk, jeśli chodzi o olejki eteryczne, które można stosować przez cały rok, ale szczególnie polexa się go na zimę. Oczyszcza środowisko i promuje równowagę emocjonalną.
12. Olejek eteryczny z lawendy
To kolejny z olejków eterycznych, których nie może zabraknąć w domu. Lawenda zawsze była uważana za naturalny środek poprawiający nastrój. Idealnie nadaje się dla tych, którzy mają problemy z zasypianiem.
13. Bergamotka
Olejek eteryczny z bergamotki bardzo przydaje się do zwalczania infekcji ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwpasożytnicze i antyseptyczne. Ponadto, bergamotka może działać przeciwdepresyjnie i zmniejszać stres.
14. Rozmaryn
Rozmaryn w postaci olejku eterycznego stosuje się jako środek wykrztuśny i przeciwzapalny. Działa również na poprawę nastroju, pobudza pamięć i zwalcza zmęczenie psychiczne.
15. Olejki eteryczne na zimę: szałwia
Olejek eteryczny z szałwii poprawia nastrój. Jest wskazany dla tych, którzy wykazują oznaki smutku lub zniechęcenia. Pomaga również oczyścić środowisko.
16. Żółta cytryna
To jeden z uniwersalnych olejków eterycznych. Działa przeciwbólowo i ma właściwości przeciwzapalne. Pomaga również w leczeniu problemów z układem pokarmowym i ułatwia gojenie ran.
17. Ravintsara
Olejek eteryczny Ravintsara to doskonały wybór do umieszczenia w dyfuzorze zapachowym w miejscach o dużej przepustowości. Działa wykrztuśnie i może stymulować czynność płuc.
18. Kadzidło
Olej ten ma istotny wpływ na układ nerwowy. W szczególności może pomóc w radzeniu sobie ze stanami złości lub niepokoju. Podobno ma również działanie tonizujące, moczopędne i trawienne.
19. Daglezja
To jeden z najlepiej pachnących olejków eterycznych. Jest wskazany dla osób, które odczuwają niski poziom energii i cierpią na epizody silnego stresu.
20. Mirra
Mirra to olejek eteryczny, który jest często używany do zwalczania stanów niepokoju. Od wieków jest również stosowany do przywracania skórze świeżości i zwalczania podrażnień skóry.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Olejek eteryczny z bergamotki: korzyści i możliwe skutki uboczne
Zastosowania i środki ostrożności
Najczęstszym sposobem wykorzystania olejków eterycznych jest umieszczenie ich w dyfuzorze zapachowym, aby wdychać zapach, i w ten sposób korzystać z ich właściwości. Można je ze sobą łączyć. Idealnie będzie, jeśli każda osoba znalazła mieszankę, która najbardziej jej odpowiada.
Kilka kropli tych olejków możesz też wlać do wanny i cieszyć się ich zapachem podczas kąpieli. Podobnie często stosuje się je w łaźniach parowych.
Poleca się również olejki eteryczne do masaży. Można je nakładać na podeszwy stóp, klatkę piersiową, skronie, uszy lub w pobliżu nozdrzy.
Nie należy ich jednak połykać ani dopuszczać do bezpośredniego kontaktu z błonami śluzowymi organizmu. Jeśli w kontakcie ze skórą wystąpi jakiekolwiek podrażnienie, najlepiej natychmiast przerwać stosowanie.
Olejki eteryczne na zimę wymagają ostrożności przy ich stosowaniu
Chociaż olejki eteryczne rzadko powodują skutki uboczne lub problemy, najlepiej zawsze skonsultować się z lekarzem przed ich użyciem. Istnieją pewne warunki zdrowotne, które mogą stanowić przeciwwskazanie do ich stosowania.
Podobnie należy również zapoznać się z każdym produktem oraz jego możliwymi zastosowaniami i skutkami ubocznymi. Na przykład niektóre olejki eteryczne reagują pod wpływem światła słonecznego. Inne mogą powodować reakcje alergiczne. Chociaż olejki eteryczne to produkty naturalne, nie oznacza to, że są nieszkodliwe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Maraví Inga, G. G. (2012). Efecto antibacteriano y antifúngico del aceite esencial de Mentha piperita (menta), Origanum vulgare (orégano) y Cymbopogon citratus (hierba luisa) sobre Streptococcus mutans ATCC 25175, Lactobacillus acidophilus ATCC 10746 y Candida albicans ATCC 90028.
- Alzate, N. A. G. (2009). Evaluación preliminar de la actividad fungicida de los aceites esenciales de eucalipto (Eucalyptus tereticornis, Myrtaceae) y cáscara de naranja (Citrus sinensis, Rutaceae) sobre algunos hongos fi lamentosos. Revista Colombiana de Ciencia Animal, 1(4).
- BANDONI, A. L., Retta, D., LIRA, P. M. D. L., & van BAREN, C. M. (2009). ¿Son realmente útiles los aceites esenciales? Boletín Latinoamericano y del Caribe de Plantas Medicinales y Aromáticas, 8(5), 317-322.
- de Souza Prestes, Luciana, et al. “Evaluación de la actividad bactericida de aceites esenciales de hojas de guayabo, pitango y arazá.” Revista Cubana de Plantas Medicinales 16.4 (2011): 324-330.
- Santesteban Muruzábal, R., et al. “Efectos secundarios de la aplicación tópica de un aceite de esencial: dermatitis alérgica de contacto a aceite de árbol de té.” Anales del Sistema Sanitario de Navarra. Vol. 38. No. 1. 2015.
- Juliani, Hector, et al. “Searching for the real Ravensara (Ravensara aromatica Sonn.) essential oil.” Perfumer & flavorist 30 (2005): 60-65.