Olejek eteryczny z bergamotki: korzyści i możliwe skutki uboczne

Olejek eteryczny z bergamotki jest produktem naturalnym, stosowanym w celach leczniczych i kosmetycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej o jego zaletach? Tym razem opowiemy Ci o tym wszystko.
Olejek eteryczny z bergamotki: korzyści i możliwe skutki uboczne
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Olejek eteryczny z bergamotki pozyskiwany jest ze skórki bergamotki (Citrus bergamia). Charakteryzuje się szczególnym cytrusowym aromatem z nutami kwiatowymi. Często jest wykorzystywany w aromaterapii do celów leczniczych.

Ponadto ze względu na koncentrację składników odżywczych i przeciwutleniaczy uważany jest za sprzymierzeńca w pielęgnacji skóry.

Owoc, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Frontiers in Pharmacology, to hybryda gorzkiej pomarańczy i cytryny. Uzyskane z niego ekstrakty są wykorzystywane jako baza do przygotowania perfum, kosmetyków, żywności i słodyczy.

Olejek eteryczny z bergamotki należy jednak stosować ostrożnie, ponieważ nie jest pozbawiony skutków ubocznych. Co należy wiedzieć na ten temat? Opiszemy to poniżej.

Olejek eteryczny z bergamotki – zastosowania i właściwości

Ze względu na swój cytrusowy aromat i skład farmakologiczny olejek eteryczny z bergamotki jest stosowany w wielu produktach do pielęgnacji ciała. W szczególności można go znaleźć w wodach kolońskich, mydłach, kremach do ciała i kosmetykach.

Stosowany jest również jako środek aromatyzujący w przemyśle spożywczym lub jako dodatek do innych produktów.

Według informacji ujawnionych w „Flavour and Fragrance Journal”, olejek zawiera bioaktywne cząsteczki o potencjalnych korzyściach zdrowotnych. W szczególności zawiera on frakcję lotną, która wynosi od 93% do 96% całości, oraz frakcję nielotną, która wynosi 4% do 7% całości.

Jego główne związki to:

  • Limonen.
  • Linalol.
  • Octan linalilu.
  • Gamma-terpinen.
  • Beta-pinen.
  • Pigmenty.
  • Woski.
  • Kumaryny.
  • Psoraleny.

Jednak chociaż badania kliniczne nad tym produktem pozostają ograniczone, ustalono, że ma on właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Podobnie zaobserwowano działanie przeciwutleniające, przeciwbólowe i neuroprotekcyjne.

Olejek eteryczny z bergamotki – korzyści ze stosowania

W medycynie naturalnej olejek eteryczny z bergamotki jest stosowany jako dodatek do zmniejszania objawów stresu, niepokoju i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Przypisuje się mu również działanie wspomagające obniżanie cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi i właściwości przeciwbólowe. Co mówią dowody?

Cholesterol

Korzystny wpływ na nastrój

Eksperci od aromaterapii sugerują, że wdychanie olejków eterycznych może przekazywać sygnały do ​​układu limbicznego, regionu mózgu, który reguluje emocje. W konsekwencji wywołuje efekty fizjologiczne, które przekładają się na redukcję stresu, lęku i zaburzeń rytmu serca.

Badanie opublikowane przez Current Drug Targets wykazało, że aromaterapia bergamotką i innymi olejkami eterycznymi stymuluje uwalnianie serotoniny i dopaminy, lepiej znanych jako hormony dobrego samopoczucia. Dzięki temu sprzyja łagodzeniu objawów depresji i innych zaburzeń nastroju.

Olejek eteryczny z bergamotki a podwyższony cholesterol

Bergamotka zawiera związki przeciwutleniające, które są korzystne dla regulacji poziomu cholesterolu. W badaniach udostępnionych przez Phytomedicine ekstrakty roślinne wykazały działanie obniżające poziom lipidów przypisywane ich udziałowi flawonoidów.

Badania na zwierzętach w czasopiśmie Nutrients potwierdzają te właściwości i dodają, że polifenole roślinne wywierają działanie przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe. Na razie potrzeba więcej badań, aby wyjaśnić zachodzące wtedy wewnętrzne mechanizmy.

Środek na zatrucie pokarmowe

Jedna z substancji zawartych w olejku eterycznym z bergamotki, linalol, została przebadana pod kątem jej działania przeciwbakteryjnego. W szczególności zaobserwowano, że może hamować rozwój niektórych rodzajów bakterii powodujących zatrucia pokarmowe, takich jak Staphylococcus aureus i Escherichia coli.

W związku z tym badania w Journal of Applied Microbiology wykazały, że związki bergamotki mogą pomóc w niszczeniu różnych szczepów bakterii obecnych na skórze kurczaka i liściach kapusty. Były to następujące mikroorganizmy:

  • Staphylococcus aureus.
  • Listeria monocytogenes.
  • Bacillus cereus.
  • Escherichia coli O157.
  • Campylobacter jejuni.

Wciąż trwają badania nad zagadnieniem i uważa się, że w przyszłości może to być punkt wyjścia do leczenia tych infekcji. Na razie jednak nie powinna to być opcja leczenia pierwszego rzutu, a raczej opcja wspomagania kuracji naturalnie.

Ból i obrzęk

Dwa związki zawarte w olejku eterycznym z bergamotki, linalol i karwakrol, mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przeglądzie badań udostępnionym przez International Journal of Molecular Sciences składniki te poprawiły reakcję na ból i pomogły zmniejszyć stan zapalny. Ponadto zaobserwowano efekt przeciwdrgawkowy.

Praktycy aromaterapii często łączą ten olej z olejem nośnikowym (m.in. kokosowym, migdałowym lub oliwkowym), aby złagodzić objawy zapalenia stawów i dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. W tym celu zwykle stosuje się go jako środek do masażu.

Olejek eteryczny z bergamotki a kosmetyka i zdrowie skóry

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tego olejku eterycznego są pomocne w poprawie zdrowia skóry. Jego stosowanie (w połączeniu z olejem nośnikowym) zmniejsza występowanie trądziku, torbieli i zaskórników. Uważa się również, że pomaga łagodzić egzemę, grzybicę i łuszczycę.

Nieformalne dane wykazują, że bergamotka może zmiękczać włosy i pomóc kontrolować ich puszenie się. Mówi się nawet, że sprzyja łagodzeniu podrażnionej skóry głowy. W tym celu do szamponu, którego zwykle używasz, dodaje się około 6-8 kropli olejku. Możesz również połączyć 2 lub 3 krople z olejem nośnikowym do masażu.

Zagrożenia i możliwe skutki uboczne olejku z bergamotki

Czysty olejek eteryczny z bergamotki działa drażniąco na skórę. Dlatego nie należy go stosować bezpośrednio.

Zamiast tego łączy się go z wybranym olejem nośnikowym lub innym podobnym produktem. Osoby o wrażliwej skórze powinny zrobić mały test przed użyciem. Jeśli po 24 godzinach nie ma śladów reakcji, można go bez problemu stosować.

Jedna z substancji zawartych w tym produkcie, bergapten, jest fototoksyczna. Oznacza to, że zwiększa wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, co prowadzi do problemów, takich jak fotodermatoza. Dlatego po użyciu olejku należy dobrze spłukać skórę i nałożyć dużą ilość filtra przeciwsłonecznego.

Ze względów bezpieczeństwa olejek nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży, osoby z hipoglikemią lub pacjentów przyjmujących leki zwiększające wrażliwość na światło słoneczne (takie jak np. cyprofloksacyna). W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kobieta nakłada filtr przeciwsłoneczny

Jak stosować olejek eteryczny z bergamotki?

Istnieje kilka możliwości wykorzystania właściwości olejku z bergamotki. Pierwszy to dyfuzor zapachowy, idealny do sesji aromaterapeutycznych. Ten ostatni można zastąpić rozcieńczając olej we wrzącej wodzie (z której wdychane są opary).

Dobrze jest również zmieszać go z olejem nośnikowym, aby w przypadku dolegliwości nałożyć go poprzez masaż. Wreszcie można go znaleźć w suplementach do spożycia doustnego. Ważne jest, aby używać tylko tych, które są dopuszczone do spożycia przez ludzi i nie przyjmować olejku w czystej postaci.

O czym należy pamiętać jeśli chodzi o olejek?

Olejek eteryczny z bergamotki to produkt, który koncentruje związki farmakologiczne o pozytywnym wpływie na nasze zdrowie. Jednak potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić przypisywane korzyści, a także bezpieczne dawki i możliwe skutki uboczne.

Dlatego nie powinno to być leczenie pierwszego rzutu, a raczej część kuracji wspomagającej. Jeśli to możliwe, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem go jako suplementu lub produktu do pielęgnacji skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Navarra M, Mannucci C, Delbò M, Calapai G. Citrus bergamia essential oil: from basic research to clinical application. Front Pharmacol. 2015 Mar 2;6:36. doi: 10.3389/fphar.2015.00036. PMID: 25784877; PMCID: PMC4345801.
  • Zhang Y, Wu Y, Chen T, et al. Assessing the metabolic effects of aromatherapy in human volunteers. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:356381. doi:10.1155/2013/356381
  • Giglio RV, Patti AM, Nikolic D, Li Volti G, Al-Rasadi K, Katsiki N, Mikhailidis DP, Montalto G, Ivanova E, Orekhov AN, Rizzo M. The effect of bergamot on dyslipidemia. Phytomedicine. 2016 Oct 15;23(11):1175-81. doi: 10.1016/j.phymed.2015.12.005. Epub 2015 Dec 30. PMID: 26851838.
  • Parafati M, Lascala A, La Russa D, Mignogna C, Trimboli F, Morittu VM, Riillo C, Macirella R, Mollace V, Brunelli E, Janda E. Bergamot Polyphenols Boost Therapeutic Effects of the Diet on Non-Alcoholic Steatohepatitis (NASH) Induced by “Junk Food”: Evidence for Anti-Inflammatory Activity. Nutrients. 2018 Nov 1;10(11):1604. doi: 10.3390/nu10111604. PMID: 30388763; PMCID: PMC6267059.
  • Fisher K, Phillips CA. The effect of lemon, orange and bergamot essential oils and their components on the survival of Campylobacter jejuni, Escherichia coli O157, Listeria monocytogenes, Bacillus cereus and Staphylococcus aureus in vitro and in food systems. J Appl Microbiol. 2006 Dec;101(6):1232-40. doi: 10.1111/j.1365-2672.2006.03035.x. PMID: 17105553.
  • Lazarotto, M., Valério, A., Boligon, A., Tres, M., Scapinello, J., Magro, J.D., & Oliveira, J.V. (2018). Chemical Composition and Antibacterial Activity of Bergamot Peel Oil from Supercritical CO2 and Compressed Propane Extraction. The Open Food Science Journal, 10, 16-23.
  • Perna S, Spadaccini D, Botteri L, Girometta C, Riva A, Allegrini P, Petrangolini G, Infantino V, Rondanelli M. Efficacy of bergamot: From anti-inflammatory and anti-oxidative mechanisms to clinical applications as preventive agent for cardiovascular morbidity, skin diseases, and mood alterations. Food Sci Nutr. 2019 Jan 25;7(2):369-384. doi: 10.1002/fsn3.903. PMID: 30847114; PMCID: PMC6392855.
  • Clark SM, Wilkinson SM. Phototoxic contact dermatitis from 5-methoxypsoralen in aromatherapy oil. Contact Dermatitis. 1998 May;38(5):289-90. doi: 10.1111/j.1600-0536.1998.tb05752.x. PMID: 9667455.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.