Olejek eteryczny z bergamotki: korzyści i możliwe skutki uboczne
Olejek eteryczny z bergamotki pozyskiwany jest ze skórki bergamotki (Citrus bergamia). Charakteryzuje się szczególnym cytrusowym aromatem z nutami kwiatowymi. Często jest wykorzystywany w aromaterapii do celów leczniczych.
Ponadto ze względu na koncentrację składników odżywczych i przeciwutleniaczy uważany jest za sprzymierzeńca w pielęgnacji skóry.
Owoc, jak wyjaśniono w artykule opublikowanym w Frontiers in Pharmacology, to hybryda gorzkiej pomarańczy i cytryny. Uzyskane z niego ekstrakty są wykorzystywane jako baza do przygotowania perfum, kosmetyków, żywności i słodyczy.
Olejek eteryczny z bergamotki należy jednak stosować ostrożnie, ponieważ nie jest pozbawiony skutków ubocznych. Co należy wiedzieć na ten temat? Opiszemy to poniżej.
Olejek eteryczny z bergamotki – zastosowania i właściwości
Ze względu na swój cytrusowy aromat i skład farmakologiczny olejek eteryczny z bergamotki jest stosowany w wielu produktach do pielęgnacji ciała. W szczególności można go znaleźć w wodach kolońskich, mydłach, kremach do ciała i kosmetykach.
Stosowany jest również jako środek aromatyzujący w przemyśle spożywczym lub jako dodatek do innych produktów.
Według informacji ujawnionych w „Flavour and Fragrance Journal”, olejek zawiera bioaktywne cząsteczki o potencjalnych korzyściach zdrowotnych. W szczególności zawiera on frakcję lotną, która wynosi od 93% do 96% całości, oraz frakcję nielotną, która wynosi 4% do 7% całości.
Jego główne związki to:
- Limonen.
- Linalol.
- Octan linalilu.
- Gamma-terpinen.
- Beta-pinen.
- Pigmenty.
- Woski.
- Kumaryny.
- Psoraleny.
Jednak chociaż badania kliniczne nad tym produktem pozostają ograniczone, ustalono, że ma on właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne. Podobnie zaobserwowano działanie przeciwutleniające, przeciwbólowe i neuroprotekcyjne.
Może Cię zainteresować: Olejek copaiba: stosowanie, korzyści i przeciwwskazania
Olejek eteryczny z bergamotki – korzyści ze stosowania
W medycynie naturalnej olejek eteryczny z bergamotki jest stosowany jako dodatek do zmniejszania objawów stresu, niepokoju i innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Przypisuje się mu również działanie wspomagające obniżanie cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi i właściwości przeciwbólowe. Co mówią dowody?
Korzystny wpływ na nastrój
Eksperci od aromaterapii sugerują, że wdychanie olejków eterycznych może przekazywać sygnały do układu limbicznego, regionu mózgu, który reguluje emocje. W konsekwencji wywołuje efekty fizjologiczne, które przekładają się na redukcję stresu, lęku i zaburzeń rytmu serca.
Badanie opublikowane przez Current Drug Targets wykazało, że aromaterapia bergamotką i innymi olejkami eterycznymi stymuluje uwalnianie serotoniny i dopaminy, lepiej znanych jako hormony dobrego samopoczucia. Dzięki temu sprzyja łagodzeniu objawów depresji i innych zaburzeń nastroju.
Olejek eteryczny z bergamotki a podwyższony cholesterol
Bergamotka zawiera związki przeciwutleniające, które są korzystne dla regulacji poziomu cholesterolu. W badaniach udostępnionych przez Phytomedicine ekstrakty roślinne wykazały działanie obniżające poziom lipidów przypisywane ich udziałowi flawonoidów.
Badania na zwierzętach w czasopiśmie Nutrients potwierdzają te właściwości i dodają, że polifenole roślinne wywierają działanie przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe. Na razie potrzeba więcej badań, aby wyjaśnić zachodzące wtedy wewnętrzne mechanizmy.
Środek na zatrucie pokarmowe
Jedna z substancji zawartych w olejku eterycznym z bergamotki, linalol, została przebadana pod kątem jej działania przeciwbakteryjnego. W szczególności zaobserwowano, że może hamować rozwój niektórych rodzajów bakterii powodujących zatrucia pokarmowe, takich jak Staphylococcus aureus i Escherichia coli.
W związku z tym badania w Journal of Applied Microbiology wykazały, że związki bergamotki mogą pomóc w niszczeniu różnych szczepów bakterii obecnych na skórze kurczaka i liściach kapusty. Były to następujące mikroorganizmy:
- Staphylococcus aureus.
- Listeria monocytogenes.
- Bacillus cereus.
- Escherichia coli O157.
- Campylobacter jejuni.
Wciąż trwają badania nad zagadnieniem i uważa się, że w przyszłości może to być punkt wyjścia do leczenia tych infekcji. Na razie jednak nie powinna to być opcja leczenia pierwszego rzutu, a raczej opcja wspomagania kuracji naturalnie.
Ból i obrzęk
Dwa związki zawarte w olejku eterycznym z bergamotki, linalol i karwakrol, mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przeglądzie badań udostępnionym przez International Journal of Molecular Sciences składniki te poprawiły reakcję na ból i pomogły zmniejszyć stan zapalny. Ponadto zaobserwowano efekt przeciwdrgawkowy.
Praktycy aromaterapii często łączą ten olej z olejem nośnikowym (m.in. kokosowym, migdałowym lub oliwkowym), aby złagodzić objawy zapalenia stawów i dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. W tym celu zwykle stosuje się go jako środek do masażu.
Olejek eteryczny z bergamotki a kosmetyka i zdrowie skóry
Właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne tego olejku eterycznego są pomocne w poprawie zdrowia skóry. Jego stosowanie (w połączeniu z olejem nośnikowym) zmniejsza występowanie trądziku, torbieli i zaskórników. Uważa się również, że pomaga łagodzić egzemę, grzybicę i łuszczycę.
Nieformalne dane wykazują, że bergamotka może zmiękczać włosy i pomóc kontrolować ich puszenie się. Mówi się nawet, że sprzyja łagodzeniu podrażnionej skóry głowy. W tym celu do szamponu, którego zwykle używasz, dodaje się około 6-8 kropli olejku. Możesz również połączyć 2 lub 3 krople z olejem nośnikowym do masażu.
Zagrożenia i możliwe skutki uboczne olejku z bergamotki
Czysty olejek eteryczny z bergamotki działa drażniąco na skórę. Dlatego nie należy go stosować bezpośrednio.
Zamiast tego łączy się go z wybranym olejem nośnikowym lub innym podobnym produktem. Osoby o wrażliwej skórze powinny zrobić mały test przed użyciem. Jeśli po 24 godzinach nie ma śladów reakcji, można go bez problemu stosować.
Jedna z substancji zawartych w tym produkcie, bergapten, jest fototoksyczna. Oznacza to, że zwiększa wrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe, co prowadzi do problemów, takich jak fotodermatoza. Dlatego po użyciu olejku należy dobrze spłukać skórę i nałożyć dużą ilość filtra przeciwsłonecznego.
Ze względów bezpieczeństwa olejek nie powinien być stosowany przez dzieci, kobiety w ciąży, osoby z hipoglikemią lub pacjentów przyjmujących leki zwiększające wrażliwość na światło słoneczne (takie jak np. cyprofloksacyna). W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak stosować olejek eteryczny z bergamotki?
Istnieje kilka możliwości wykorzystania właściwości olejku z bergamotki. Pierwszy to dyfuzor zapachowy, idealny do sesji aromaterapeutycznych. Ten ostatni można zastąpić rozcieńczając olej we wrzącej wodzie (z której wdychane są opary).
Dobrze jest również zmieszać go z olejem nośnikowym, aby w przypadku dolegliwości nałożyć go poprzez masaż. Wreszcie można go znaleźć w suplementach do spożycia doustnego. Ważne jest, aby używać tylko tych, które są dopuszczone do spożycia przez ludzi i nie przyjmować olejku w czystej postaci.
O czym należy pamiętać jeśli chodzi o olejek?
Olejek eteryczny z bergamotki to produkt, który koncentruje związki farmakologiczne o pozytywnym wpływie na nasze zdrowie. Jednak potrzeba więcej dowodów, aby potwierdzić przypisywane korzyści, a także bezpieczne dawki i możliwe skutki uboczne.
Dlatego nie powinno to być leczenie pierwszego rzutu, a raczej część kuracji wspomagającej. Jeśli to możliwe, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem go jako suplementu lub produktu do pielęgnacji skóry.
To może Cię zainteresować ...