Poznaj korzyści oferowane przez sok z buraków!

Sok z buraków pomaga zwalczać działanie wolnych rodników powodujących przedwczesne starzenie się, a także poprawia sprawność fizyczną - jego picie jest więc szczególnie zalecane sportowcom.
Poznaj korzyści oferowane przez sok z buraków!

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2021

Pewnie nieraz dodawałeś sok z buraków do Twojej sałatki – zazwyczaj ugotowanych – i pewnie nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wspaniałe i odżywcze są te warzywa, na przykład gdy dodamy je do koktajlu.

W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka ciekawostek, jakimi cechuje się sok z buraków, o których na pewno nie miałeś pojęcia. Przygotuj się na prawdziwe zaskoczenie!

Co zawiera sok z buraków?

Podczas gotowania buraki (tak jak większość produktów) tracą część swoich najważniejszych składników odżywczych.

Gdy spożywasz je na surowo, na przykład robiąc z nich sok lub koktajl, wzbogacasz swój posiłek dodatkowo o:

 

  • witaminy A , B i C,
  • kwas foliowy,
  • przeciwutleniacze takie jak flawonoidy i karotenoidy,
  • aminokwasy,
  • minerały takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, sód,
  • wysoko przyswajalny błonnik,
  • wodę,
  • węglowodany,
  • naturalne, zdrowe cukry.

Jakie są główne korzyści picia soku z buraków?

Oto jak wiele zalet mają buraki oraz ich regularne spożywanie, np. w formie soków i koktajli:

Zmniejszają ryzyko chorób sercowych.

Ponieważ, buraki doskonale zwalczają zapalenia, ich spożywanie zalecane jest osobom cierpiącym na choroby serca oraz będącym w grupie ryzyka.

Zwalczają wolne rodniki.

Korzeń buraka zawiera betalainy i przeciwutleniacze, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników.

Sok z surowych buraków

Gromadzenie się zbyt wielu z tych związków w organizmie może powodować przedwczesne starzenie się komórek i prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym chorób nowotworowych.

Zapobiegają chorobom nowotworowym.

Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, sok z buraków może pomóc w walce ze wzrostem tkanek nowotworowych prowadzących do raka, dlatego dobrym pomysłem jest włączenie go do swojej diety, jako środka zapobiegawczego.

Liczne badania wykazały, że buraki mogą nawet zapobiegać powstawaniu nowotworów –  zwłaszcza nowotworów trzustki, piersi i prostaty.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zapobieganie nowotworom – czy owoce i warzywa mogą pomóc?

Zwiększają wydolność fizyczną.

Wielu sportowców pije ciemnoczerwony napój warzywny przed zawodami, ponieważ zwiększa to wydolność ich płuc. Badania wykazują, aż do 16% poprawy wydajności podczas spożywania soku z buraków przed treningiem, ćwiczeniami i zawodami.

Równoważą ciśnienie krwi.

Picie dwóch szklanek soku z buraków dziennie jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ pomaga obniżyć jego poziom.

Buraki i szklanka soku

Odpowiedzialna ze ten efekt jest wysoka zawartość azotanów.

Poprawiają trawienie.

Sok z buraków pomaga w trawieniu pewnych pokarmów, ograniczeniu uczucia ciężkości w żołądku i poprawieniu trawienia w ogóle. Ponadto, buraki są w stanie pobudzać apetyt u osób obłożnie chorych.

Poprawiają funkcjonowanie tarczycy.

Artretyzm jest związany z niskim poziomem jodu. Spożywanie żywności, która zawiera ów składnik mineralny może ograniczyć lub nawet wyeliminować ten problem. Boćwina (burak liściasty), burak cukrowy i czosnek są jednymi ze źródeł zawierających naturalny jod.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Fizjologia tarczycy – dowiedz się więcej!

Spowalniają proces starzenia.

Nie mówimy tu tylko o skórze, ale także o wewnętrznych narządach ciała. Sok buraczany przyczynia się do poprawy zdrowia mózgu, szybszej regeneracji obrażeń i spowolnieniu powstawania przedwczesnych zmarszczek.

Zapobiegają zapaleniom.

Korzenie buraka zawierają bardzo ważny składnik odżywczy zwany betainą, która pozwala niwelować stres i różnego rodzaju stany zapalne. Chronią również wewnętrzne organy przed chorobami i wspomagają regenerację po urazach i zabiegach chirurgicznych.

Leczą anemię.

Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego i żelaza.

Zapobiegają zatrzymywaniu płynów.

Sok z buraków zalecany jest osobom cierpiącym m.in. na obrzęk nóg i zatrzymywanie się wody w organizmie. Zaleca się ich spożywanie, ponieważ buraki zawierają duże ilości potasu i sodu oraz mające działanie moczopędne.

Koktajle buraczane polecane są osobom cierpiącym na:
artretyzm,
– hiperurykemię (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi),
– kamienie nerkowe (o ile nie powstały w wyniku nagromadzenia szczawianów wapnia),
– skąpomocz.

Sok z buraków zwiększa produkcję moczu, pomaga wyeliminować nadmiar płynów i szkodliwe wytwory przemiany materii, takie jak na przykład kwas moczowy.

Sprzyjają oczyszczaniu organizmu.

Sok z buraków stymuluje prawidłowe funkcjonowanie nerek, wątroby i jelit, a także szybciej i skuteczniej pomaga wydalać z organizmu toksyny.

Pomagają w utracie zbędnych kilogramów.

Buraki są zarówno niskokaloryczne jak i bardzo sycące. Możesz je zetrzeć na tarce i dodać do sałatki, aby zwiększyć zawartość błonnika w diecie i uniknąć zaparć lub nadwagi .

Wzmacniają zdrowie kobiet w ciąży i ich dzieci.

Wysoka zawartość kwasu foliowego jest bardzo korzystna dla zdrowia kobiet w ciąży i rozwoju płodu. Buraki zapewniają prawidłowy rozwój płodu w ciągu pierwszych kilku tygodni ciąży.

Świeże buraki

Po porodzie nadal należy je spożywać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zakażeń. Gdy dziecko rośnie, zaleca się jedzenie buraków w celu zapobiegania niedoborom witamin i promowania zdrowego rozwoju. 

Jak zrobić sok z buraków, marchewki i jabłek?

Teraz, gdy już wiesz jak wyjątkowymi i wspaniałymi warzywami są buraki, powinieneś nauczyć się jak przyrządzić z nich sok. Oto świetny przepis łączący buraki i dwa inne super-produkty!

Przez lata Chińczycy stosowali ten “magiczny napój”, by zapobiegać i leczyć różne dolegliwości. Jego główne właściwości to:

  • poprawa układu odpornościowego,
  • eliminowanie wolnych rodników,
  • spowalnianie wzrostu komórek rakowych,
  • oczyszczanie organizmu.

Składniki:

  • 1 burak.
  • 1 marchewka.
  • Jabłko.
  • 1 szklanka wody.
  • 1 cytryna (opcjonalnie).

Przygotowanie:

  • Umyj dokładnie wszystkie składniki, a następnie je obierz.
  • Pokrój wszystko na małe kawałki.
  • Wrzuć do blendera i dodaj wyciśnięty sok z cytryny (opcjonalnie).
  • Miksuj do momentu osiągnięcia jednolitej masy.
  • Dodaj kilka kostek lodu, jeśli chcesz by Twój napój był lekko schłodzony.
  • Postaraj się pić napój dwa razy dziennie: pierwszy raz rano, po przebudzeniu i na pusty żołądek, drugi raz w ciągu dnia, w formie przekąski.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wachowicz, I., & Czarniecka-Skubina, E. (2004). WPŁYW PROCESU KULINARNEGO NA WYBRANE MIERNIKI JAKOŚCI MARCHWI I BURAKÓW. ŻYWNOŚĆ.
  • Kosson, R., Elkner, K., & Szafirowska, A. (2011). Jakość buraków ćwikłowych świeżych i Przetworzonych Pochodzących z Uprawy Ekologicznej i Konwencjonalnej. Vegetable Crops Research Bulletin. https://doi.org/10.2478/v10032-011-0024-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.