Poznaj bezpieczne przybory kuchenne

Zarówno szkło, jak i ceramika, glina czy porcelana to bezpieczne materiały i z powodzeniem możesz używać przyborów kuchennych właśnie z nich wykonanych bez obaw, że toksyczne substancje przedostaną się do pożywienia.
Poznaj bezpieczne przybory kuchenne

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2016

W codziennym życiu, które toczy się w kuchni, towarzyszą nam przybory wykonane z różnych materiałów, z których pomocą smażymy, mieszamy, ogrzewamy czy też nakładamy nasze potrawy.

Teraz czas na pytanie, czy kiedykolwiek choć przez chwilę zastanawiałaś się, czy materiały, z których są wykonane Twoje przybory kuchenne, są bezpieczne dla zdrowia i bez obaw można je podgrzewać?

Otóż okazuje się, że wiele z nich zawiera substancje, które z łatwością mogą wchodzić w reakcję ze składnikami jedzenia, zmieniając nie tylko jego smak, ale i właściwości.

Jako przykład może posłużyć prosta patelnia aluminiowa. Badania dowodzą, że aby nie zagrażały one zdrowiu, a aluminium nie przenikało do jedzenia, powinny być wykonane z anodowego aluminium (jest to proces, podczas którego na powierzchni aluminium wytwarzana jest twardsza i odporniejsza na korozję warstwa tlenku).

Czy Twoje przybory kuchenne nie zagrażają Twojemu zdrowiu?

Niestety, wielu z nas wciąż używa naczyń, garnków i patelni wykochanych z czystego aluminium co nie jest wskazane. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i całej Twojej rodziny dziś w artykule dowiesz się jakie przybory najlepiej posłużą Ci do przygotowywania zdrowych posiłków i które obowiązkowo powinny się znaleźć w Twojej kuchni.

Niezastąpione tradycyjne naczynia z gliny

Gliniany czajnik

Jeżeli należysz do miłośników naparów i herbat do ich przygotowania zawsze lepiej jest zdecydować się na gliniane naczynia. W ten sposób wszystkie zdrowotne właściwości rośliny zostają zachowane, a Twój organizm z powodzeniem możesz z nich korzystać.

Staraj się unikać czajników aluminiowych, ponieważ jak już zostało wspomniane wcześniej, są one zagrożeniem dla naszego zdrowia. Natomiast gliniane przybory są wykorzystywane w kuchni już od wielu lat.

Może nie są one ostatnim krzykiem mody czy nowoczesnym i wyrafinowanym sposobem na ozdobienie wnętrza, jednak dla dobra Twojego zdrowia warto się na nie zdecydować, a oto kilka powodów dlaczego:

  • ich wykonanie opiera się o naturalne, nie zagrażające zdrowiu składniki, które są całkowicie biodegradowalne
  • są bardzo praktyczne i można umieszczać je w zmywarce do naczyń
  • utrzymują ciepło przez dłuższy czas

Przybory i naczynia ze szkła

Materiał również szeroko polecany. Jest to trwałe tworzywo nieuwalniające żadnych toksycznych substancji chemicznych ani metali podczas gotowania.

Jeżeli zmuszona jesteś do przechowywania żywności w lodówce, zawsze staraj się używać do tego szklanych pojemników zamiast tych plastikowych. Jest to dużo korzystniejsze dla Twojego zdrowia, ponieważ pojemniki wykonane z plastiku mogą przekazywać jedzeniu substancje toksyczne takie jak na przykład bisfenol A (BPA).

Przybory wykonane z emaliowanego żeliwa

Na pewno w Twoim gospodarstwie domowym znajduje się chociaż jedna patelnia wykonana z tego tworzywa. Przygotowywanie potraw w naczyniach wykonanych z emaliowanego żeliwa jest dużo bezpieczniejsze dla zdrowia niż w tych wykonanych z dodatkiem teflonu.

Patelnie teflonowe są wyłożone materiałem zawierającym polimery tworzyw sztucznych, które w momencie przygotowywania jedzenia pod wpływem wysokiej temperatury mogą uwalniać szkodliwe gazy i substancje rakotwórcze. Jest to bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia!

Dlatego lepiej zdecydować się na emaliowane naczynia żeliwne, do których podobnie jak do tych teflonowych, nic nie przywiera.

Emaliowane pojemniki porcelanowe

Garnki porcelanowe

Ideałem jest, jeżeli mają szklane wykończenie. Garnki, patelnie i przybory wykonane z tego materiału w ogóle nie reagują z pożywieniem nawet pod wpływem wysokich temperatur. Są bezpieczne dla naszego zdrowia, a oryginalny smak jedzenia zostaje całkowicie zachowany.

Warto w nie zainwestować, ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest bardzo trwały i odporny na wszelkie zadrapania i zarysowania. Ostrożni natomiast powinniśmy być z ekonomicznymi wersjami tych produktów, gdzie warstwa emalii jest na tyle cienka, że z czasem ulega zniszczeniu, a jej cząstki mogą przedostać się do jedzenia.

Przybory wykonane ze stali nierdzewnej

Można powiedzieć, że stal nierdzewna to jeden z najpopularniejszych materiałów, które można spotkać w kuchni. Jest ekonomiczna i daje pewność, że podczas gotowania i działania wysokich temperatur nie dojdzie do reakcji z pożywieniem.

Stal nierdzewna nie uwalnia żadnych substancji, a dodatkowo nie przywiera, jest lekka, wytrzymała i wygodna w użytku.

Sylikonowe przybory kuchenne

Silikonowe foremki

Ostatnio sylikonowe formy bardzo wkupiły się w łaski gospodyń domowych i nie tylko. Są praktyczne, łatwe w użyciu i umożliwiają przygotowanie całej masy estetycznych deserów i pięknych wypieków, ale czy na pewno są bezpieczne dla naszego zdrowia?

  • po pierwsze należy upewnić się, że sylikon, z jakiego zostały wykonane przybory, jest wysokiej jakości. Jeżeli tak jest, są one bezpieczne, higieniczne, jedzenie do nich nie przywiera i są bardzo wytrzymałe
  • używanie sylikonu w kuchni nie stwarza żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Dobrze znosi on wysokie temperatury bez oddziaływania przy tym na pożywienie. Ich użycie nie zagraża uwalnianiu toksycznych substancji chemicznych
  • kilka organizacji zajmujących się ochroną zdrowia wskazują sylikon jako jeden z najbezpieczniejszych materiałów do użytku kuchennego. Również dlatego powszechnie stosuje się go przy produkcji przyborów medycznych i niemowlęcych

Niebezpieczne materiały w kuchni

Folia a zdrowie
  • teflonowe patelnie tak jak opisaliśmy wcześniej. Przeprowadzone badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie “Investigación y Ciencia“,wykazały, że mają one działanie rakotwórcze, a fabryki, gdzie w produkcji wykorzystuje się teflon to jedne z tych, które najintensywniej zanieczyszczają środowisko
  • przybory wykonane z miedzi. Oczywiście naczynia wykonane właśnie z tego materiału pięknie ozdobią wnętrze, jednak lepiej zdecydować się na te ze stali nierdzewnej, które są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia
  • ostrożnie z naczyniami i przyborami wykonanymi z aluminium, jak i samą folią aluminiową. Choć są ekonomiczne głównym problemem tego tworzywa jest łatwość, z jaką związki chemiczne przedostają się do pożywienia szczególnie przy działaniu wysokich temperatur. Mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia!

Jeżeli zamierzasz przygotować coś w piekarniku, unikaj umieszczania w nim folii aluminiowej, a w momencie wybierania nowej patelni lepiej zdecydować się na tę wykonaną z emaliowanego żeliwa lub po prostu z żeliwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.