Poziom cholesterolu - jak go obniżyć za pomocą tych 5 środków

Poziom cholesterolu - jak go obniżyć za pomocą tych 5 środków
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

“Zły” cholesterol lub LDL może zostać obniżony w naturalny sposób. Co możesz zrobić, aby zmniejszyć poziom cholesterolu? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć!

Nie zawsze musisz zażywać leki, aby obniżyć poziom cholesterolu. Natura zapewnia wiele opcji, które podpowiadają jak to zrobić.

W poniższym artykule przyjrzymy się najbardziej popularnym naturalnym lekarstwom obniżającym poziom cholesterolu, dzięki czemu możesz wybrać ten, który najbardziej zwróci Twoja uwagę.

Cholesterol jest substancją, której potrzebuje Twoje ciało. Jednak zbyt dużo jego ilość jest szkodliwa dla zdrowia.

Zazwyczaj lekarze próbują kontrolować go za pomocą leków. Istnieje jednak wiele alternatyw, aby naturalnie obniżyć poziom złego cholesterolu. Większość z nich pochodzi z tradycyjnej medycyny ziołowej i może być dostosowana w przypadku każdej osoby.

Zwykle nie ma niebezpieczeństwa związanego z jednoczesnym przyjmowaniem leków i tradycyjnych ziół. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć przyszłych komplikacji.

Poziom cholesterolu – 5 naturalnych środków na jego obniżenie

  1. Czosnek

Ząbki czosnku.

Wykorzystanie czosnku jako naturalnego leku sięga starożytnych cywilizacji. W ostatnich latach odkryto, że niektóre substancje w nim zawarte mogą działać anty miażdżycowo. Obejmują one:

Innymi słowy, substancje te mają zdolność zapobiegania gromadzeniu się substancji tłuszczowych na ściankach tętnic. W rzeczywistości naukowcy odkryli, że osoby, które spożywają więcej czosnku ,maja niższy poziom cholesterolu.

Natomiast jego poziom wzrastał, gdy spożycie czosnku było niższe. Chociaż istnieją działania niepożądane, takie jak silny zapach lub dyskomfort trawienny u niektórych osób, stosowanie czosnku do obniżenia poziomu cholesterolu okazało się skuteczne.

  1. Napar z kolendry

Nasiona kolendry na wysoki poziom cholesterolu.

Nasiona kolendry są nie tylko pomocne w gotowaniu: mają również działanie lecznicze, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciw nadciśnieniowe. Ponadto te małe nasiona mają bardzo ważne właściwości hipolipidemiczne. Kilka badań wykazało, że nasiona kolendry zwiększają rozkład cholesterolu.

Jak przygotować taki napar?

Składniki:

  • 2 łyżeczki proszku z nasion kolendry (8 g).
  • 1 szklanka wody (250 ml).

Przygotowanie:

  • Najpierw wlej wodę i nasiona kolendry do pojemnika.
  • Następnie umieścić na ogniu i trzymaj tak długo aż się zagotuje.
  • Po ostygnięciu herbaty możesz ją odcedzić.
  • Pij herbatę raz lub dwa razy dziennie.
  1. Owies

Płatki owsiane.

Owies to zboże bogate w rozpuszczalny błonnik pokarmowy. Płatki owsiane zapewniają między innymi witaminę E, B, białko i kwas linolowy.

Według FDA, zboże to pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Wynika to z zawartości rozpuszczalnego błonnika, który zakłóca wchłanianie tłuszczów i cholesterolu, a także wychwytu zwrotnego kwasów żółciowych.

Istnieje wiele badań, które stwierdzają, że te efekty są spowodowane rodzajem rozpuszczalnego błonnika znanego jako beta-glukan.

  • Niezależnie od konkretnych substancji, FDA zaleca spożywanie od 10 do 25 gramów owsa lub pełnoziarnistych produktów zbożowych dziennie.
  • Możesz spożywać płatki owsiane na śniadanie, w postaci surowej lub gotowanej.

Zobaczysz, że obniży to Twój zły cholesterol. Jest również skuteczny w stabilizacji poziomu cukru we krwi. Pomaga także w prawidłowym trawieniu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Błonnik – czy jest go dużo w Twojej diecie?

  1. Migdały

Mleko migdałowe obniża poziom cholesterolu.

Migdały to rodzaj orzecha. Mogą obniżyć poziom złego cholesterolu, a także pomóc w ochronie i wzmocnieniu układu sercowo-naczyniowego.

Kilka badań wykazało, że jedzenie migdałów pozytywnie wpływa na lipidy i lipoproteiny. Wynika to z bogatej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także zawartości błonnika i fitosteroli. Zawierają także niewielką ilość nasyconych kwasów tłuszczowych.

Właściwości orzechów pomagają w regulowaniu syntezy cholesterolu i wytwarzaniu kwasów żółciowych.

Podsumowując, jedzenie migdałów zamiast przekąsek o dużej zawartości węglowodanów pomaga zapobiegać ryzyku wystąpienia problemów z sercem.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Krem migdałowy z winogronami i melonem

  1. Jagody

Borówki i jagody.

Jagody znane są ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Ta właściwość zapobiega utlenianiu złego cholesterolu.

Sok z jagód może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, a zwłaszcza cholesterolu LDL. Zwiększa również dobry cholesterol. Ponadto, wiele badań wykazało, że jagody są pomocne w zapobieganiu problemom sercowo-naczyniowym.

  • Zalecamy picie szklanki soku z jagód dziennie, aby podnieść poziom dobrego cholesterolu.
  • Ponadto nie zapominaj o ćwiczeniach fizycznych i utrzymywaniu zdrowego stylu życia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Banerjee, S. K., & Maulik, S. K. (2002). Effect of garlic on cardiovascular disorders: A review. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-1-1
  • Ramcharan, C. (1999). Culantro : A Much Utilized , Little Understood Herb. Perspectives on New Crops and New Uses.
  • Chu, Y. F., & Rui, H. L. (2005). Cranberries inhibit LDL oxidation and induce LDL receptor expression in hepatocytes. Life Sciences. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2005.04.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.