3 powody, dla których tyjesz na diecie roślinnej

Istnieje wiele powodów, dla których możesz przybierać na wadze, pomimo stosowania roślinnej diety. Co robić gdy tyjesz na diecie roślinnej?
3 powody, dla których tyjesz na diecie roślinnej

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2024

Czy masz do czynienia z sytuacją, w której tyjesz na diecie roślinnej? Niektórzy rozpoczynają ten rodzaj diety z myślą o utracie wagi, ale często przynosi to wręcz odwrotny skutek.

Zjawisko to ma swoje wytłumaczenie, o którym dzisiaj opowiemy. Dzięki wiedzy na ten temat zdołasz dostosować swoją dietę i osiągnąć obrane cele.

Zanim zaczniemy, musimy podkreślić, że nie udowodniono, że dieta roślinna jest lepsza dla zdrowia niż dieta zróżnicowana i elastyczna. W rzeczywistości należy ją uzupełniać, aby uniknąć niedoborów żywieniowych, które mogą wpływać na funkcjonowanie organizmu. Na przykład potrzebna jest dodatkowa witamina B12.

Dlaczego tyjesz na diecie roślinnej

Oto główne powody, dla których tyjesz na diecie roślinnej. Problem wynika z drobnych błędów, które potęgują problem. Powodem jest nie tylko jedzenie, które spożywasz, ale także nawyki związane ze stylem życia.

1. Spożywasz za dużo kalorii

Dieta roślinna może stworzyć hiperkaloryczne ramy, które sprzyjają przybieraniu na wadze i produkcji tłuszczu. Jeśli codziennie spożywasz więcej kalorii niż zużywasz, skończysz na gromadzeniu podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu warto zmienić bilans energetyczny.

Jedną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest to, że tego rodzaju diety zawierają dużo sosów, mających na celu poprawienie smaku potraw. Wykonane są one z lipidów, co sprawia, że mają wysoką zawartość kalorii.

Nie tylko sosy należy spożywać z umiarem, ale należy też unikać sosów przemysłowych. Mogą zawierać kwasy tłuszczowe trans, pierwiastki, które, jak wykazano, sprzyjają stanom zapalnym i rozwojowi patologii metabolicznych.

Sałatka. Gdy tyjesz na diecie roślinnej.
Dania wegańskie mogą być wysokokaloryczne, mimo że nie zawierają pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

2. Jesz dużo przetworzonej żywności

W diecie roślinnej często włącza się przetworzoną żywność, która działa jako substytut mięsa. Te jednak nie zawsze są dobrej jakości. Mogą zawierać cukry oraz szereg sztucznych dodatków, które negatywnie wpływają na mikrobiotę.

W rzeczywistości regularne spożywanie cukru prowadzi do insulinooporności, która jest jednym z etapów prowadzących do cukrzycy. Pokazują to badania opublikowane w czasopiśmie Critical Reviews in Clinical Laboratory Sciences . Kiedy ten stan się rozwija, znacznie trudniej jest schudnąć.

Jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniej podaży białka, lepiej jest łączyć różne rodzaje naturalnych i świeżych pokarmów roślinnych niż uciekać się do zamienników mięsa. Można znaleźć kilka dobrej jakości, ale trzeba uważnie czytać etykiety.

3. Nie trenujesz siłowo

Modyfikacja i optymalizacja diety jest bardzo korzystna, gdy celem jest osiągnięcie dobrego stanu zdrowia i poprawa składu ciała. Jednak to nie wystarczy.

Aby osiągnąć zauważalne rezultaty, szereg nawyków musi być utrzymywanych wraz z upływem czasu. Niezbędna jest rutyna ćwiczeń fizycznych.

W rzeczywistości należy skupić się na pracy nad siłą mięśni, ponieważ zwiększa to wydatek energetyczny w spoczynku. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Medicine and Science in Sports and Exercise.

Przez wiele lat spekulowano na temat możliwości zwiększenia treningu cardio w celu osiągnięcia efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Obecnie jednak obecny trend polega na nadaniu priorytetu treningowi siłowemu w połączeniu z pewnymi ćwiczeniami aerobowymi.

Kobieta na siłowni.
Jeśli nie trenujesz siłowo, trudno będzie osiągnąć cel odchudzania za pomocą samej diety.

Jeśli tyjesz na diecie roślinnej zacznij dbać o szczegóły

Istnieje wiele powodów, dla których przybierasz na wadze, pomimo stosowania diety roślinnej. Pamiętaj, że utrzymanie prawidłowego składu ciała ma kluczowe znaczenie.

Często sama dieta i ćwiczenia nie wystarczą. Problem może być bardziej złożony niż się wydaje. Na przykład zmiany w mikroflorze jelitowej wpływają na trawienie. Skonsultuj się z dietetykiem, jeśli masz jakiekolwiek pytania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • de Souza, R. J., Mente, A., Maroleanu, A., Cozma, A. I., Ha, V., Kishibe, T., Uleryk, E., Budylowski, P., Schünemann, H., Beyene, J., & Anand, S. S. (2015). Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta-analysis of observational studies. BMJ (Clinical research ed.)351, h3978. https://doi.org/10.1136/bmj.h3978
  • Softic, S., Stanhope, K. L., Boucher, J., Divanovic, S., Lanaspa, M. A., Johnson, R. J., & Kahn, C. R. (2020). Fructose and hepatic insulin resistance. Critical reviews in clinical laboratory sciences57(5), 308–322. https://doi.org/10.1080/10408363.2019.1711360
  • Hunter, G. R., Fisher, G., Neumeier, W. H., Carter, S. J., & Plaisance, E. P. (2015). Exercise Training and Energy Expenditure following Weight Loss. Medicine and science in sports and exercise47(9), 1950–1957. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000000622

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.