Pouteria sapota - zalety wynikające z jedzenia owocu
Pouteria sapota to owoc, który można wykorzystać w kuchni i który ma pozytywny wpływ na zdrowie. Zawiera dużą ilość składników odżywczych i związków przeciwutleniających, które modulują równowagę oksydacyjną i zapalną w naszych narządach wewnętrznych. Pomaga to zapobiegać rozwojowi kilku przewlekłych i złożonych patologii, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Istnieją dwa rodzaje sapoty: żółty i czerwony.
Warto zaznaczyć, że obecność w diecie pokarmów roślinnych jest zalecana przez wszystkich ekspertów żywieniowych. Produkty te wiążą się z opóźnieniem procesu starzenia i mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób związanych z wiekiem.
Pouteria sapota, inaczej mamey
Ogólnie rzecz biorąc, pestka mamey służy do przyrządzania napojów takich jak tejate, pozol czy atole. Jednak w niektórych miejscach robią z tego produktu rodzaj pasty, która służy do przyprawiania różnych potraw. Można ją również mieszać z pikantnym chili, dzięki czemu pikantne dania są wysoko cenione przez wielkie nazwiska w gastronomii. Oczywiście zwykle wymaga wcześniejszego przetworzenia lub ugotowania, aby sapota stała się jadalna.
W dzisiejszych czasach można znaleźć nawet lody zrobione z mamey. W Meksyku są dość powszechne i stają się coraz bardziej modne. Możesz użyć tego pierwiastka jako przyprawy, namoczyć go w wodzie, a nawet zmiażdżyć niewielką jego porcję, aby wzmocnić aromat.
Przeczytaj również: Nasiona papai – pestki pełne zdrowia
Właściwości jądra mamey
Sapota (zarówno żółtej, jak i czerwonej) to owoc wyróżniający się dużą zawartością żelaza i fosforu. Pierwszy z nich jest kluczem do utrwalenia optymalnego transportu tlenu przez krew. Gdy jego poziomy są niewystarczające, pojawia się anemia. Owoc ten dostarcza również witaminy A i C. Mówimy o związkach, które pomagają poprawić odpowiedź immunologiczną. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients.
Mamey jest źródłem przeciwutleniaczy. Według badań opublikowanych w Planta Medica wyróżniają się przede wszystkim jej kumaryny (w przypadku żółtej pestki mamey). Są w stanie neutralizować powstawanie wolnych rodników. Efekt ten związany jest z mniejszą zapadalnością na złożone choroby, np. na układ sercowo-naczyniowy.
W rzeczywistości, aby zapewnić wystarczającą ilość przeciwutleniaczy, zaleca się spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Są one źródłem fitochemikaliów, a także mikroelementów niezbędnych dla organizmu.
Sama pestka mamey wykazuje pewną aktywność przeciwwirusową i przeciwdrobnoustrojową, o czym świadczy artykuł opublikowany w BMC. Dzięki temu może być stosowane jako środek wspomagający zwalczanie infekcji i choróbm, takich jak takich jak denga.
Jak wykorzystać je w kuchni?
Przede wszystkim musisz usunąć miąższ z owocu, dobrze zeskrobując pestkę, aby usunąć wszelkie pozostałości. Należy pamiętać, że należy spożywać również sam miąższ, ponieważ ma on wiele wartości odżywczych i dobroczynnych właściwości.
Gdy nasiona są dobrze oczyszczone, pozostawia się je na co najmniej 1 dzień. Możesz wykorzystać jego aromat w procesie gotowania, a nawet dodać go do różnych napojów lub koktajli. Aby poprawić właściwości organoleptyczne, można je wcierać w kawałek chleba.
Pouteria sapota – właściwości pestek
Pestki sapaty to element, który można bez problemu włączyć do diety, z pewnym stopniem wcześniejszego przetworzenia. Jest źródłem kilku niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu pomoże w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia.
Na koniec pamiętaj, że istnieje wiele nasion i pestek różnych owoców, które można wykorzystać w kuchni. Innym przykładem są nasiona papai, które działają jako doskonały środek przeciwpasożytniczy. Jednak muszą być spożywane z umiarem, aby zapobiec zmianom ruchliwości, które mogą prowadzić do biegunki.
To może Cię zainteresować ...