Pouteria sapota - zalety wynikające z jedzenia owocu
Pouteria sapota to owoc, który można wykorzystać w kuchni i który ma pozytywny wpływ na zdrowie. Zawiera dużą ilość składników odżywczych i związków przeciwutleniających, które modulują równowagę oksydacyjną i zapalną w naszych narządach wewnętrznych. Pomaga to zapobiegać rozwojowi kilku przewlekłych i złożonych patologii, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. Istnieją dwa rodzaje sapoty: żółty i czerwony.
Warto zaznaczyć, że obecność w diecie pokarmów roślinnych jest zalecana przez wszystkich ekspertów żywieniowych. Produkty te wiążą się z opóźnieniem procesu starzenia i mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób związanych z wiekiem.
Pouteria sapota, inaczej mamey
Ogólnie rzecz biorąc, pestka mamey służy do przyrządzania napojów takich jak tejate, pozol czy atole. Jednak w niektórych miejscach robią z tego produktu rodzaj pasty, która służy do przyprawiania różnych potraw. Można ją również mieszać z pikantnym chili, dzięki czemu pikantne dania są wysoko cenione przez wielkie nazwiska w gastronomii. Oczywiście zwykle wymaga wcześniejszego przetworzenia lub ugotowania, aby sapota stała się jadalna.
W dzisiejszych czasach można znaleźć nawet lody zrobione z mamey. W Meksyku są dość powszechne i stają się coraz bardziej modne. Możesz użyć tego pierwiastka jako przyprawy, namoczyć go w wodzie, a nawet zmiażdżyć niewielką jego porcję, aby wzmocnić aromat.
Przeczytaj również: Nasiona papai – pestki pełne zdrowia
Właściwości jądra mamey
Sapota (zarówno żółtej, jak i czerwonej) to owoc wyróżniający się dużą zawartością żelaza i fosforu. Pierwszy z nich jest kluczem do utrwalenia optymalnego transportu tlenu przez krew. Gdy jego poziomy są niewystarczające, pojawia się anemia. Owoc ten dostarcza również witaminy A i C. Mówimy o związkach, które pomagają poprawić odpowiedź immunologiczną. Potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients.
Mamey jest źródłem przeciwutleniaczy. Według badań opublikowanych w Planta Medica wyróżniają się przede wszystkim jej kumaryny (w przypadku żółtej pestki mamey). Są w stanie neutralizować powstawanie wolnych rodników. Efekt ten związany jest z mniejszą zapadalnością na złożone choroby, np. na układ sercowo-naczyniowy.
W rzeczywistości, aby zapewnić wystarczającą ilość przeciwutleniaczy, zaleca się spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Są one źródłem fitochemikaliów, a także mikroelementów niezbędnych dla organizmu.
Sama pestka mamey wykazuje pewną aktywność przeciwwirusową i przeciwdrobnoustrojową, o czym świadczy artykuł opublikowany w BMC. Dzięki temu może być stosowane jako środek wspomagający zwalczanie infekcji i choróbm, takich jak takich jak denga.
Jak wykorzystać je w kuchni?
Przede wszystkim musisz usunąć miąższ z owocu, dobrze zeskrobując pestkę, aby usunąć wszelkie pozostałości. Należy pamiętać, że należy spożywać również sam miąższ, ponieważ ma on wiele wartości odżywczych i dobroczynnych właściwości.
Gdy nasiona są dobrze oczyszczone, pozostawia się je na co najmniej 1 dzień. Możesz wykorzystać jego aromat w procesie gotowania, a nawet dodać go do różnych napojów lub koktajli. Aby poprawić właściwości organoleptyczne, można je wcierać w kawałek chleba.
Pouteria sapota – właściwości pestek
Pestki sapaty to element, który można bez problemu włączyć do diety, z pewnym stopniem wcześniejszego przetworzenia. Jest źródłem kilku niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu pomoże w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia.
Na koniec pamiętaj, że istnieje wiele nasion i pestek różnych owoców, które można wykorzystać w kuchni. Innym przykładem są nasiona papai, które działają jako doskonały środek przeciwpasożytniczy. Jednak muszą być spożywane z umiarem, aby zapobiec zmianom ruchliwości, które mogą prowadzić do biegunki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cappellini MD, Musallam KM, Taher AT. Iron deficiency anaemia revisited. J Intern Med. 2020;287(2):153-170. doi:10.1111/joim.13004
- Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017;9(11):1211. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111211
- Yang H, Protiva P, Gil RR, et al. Antioxidant and cytotoxic isoprenylated coumarins from Mammea americana. Planta Med. 2005;71(9):852-860. doi:10.1055/s-2005-871257
- Gómez-Calderón C, Mesa-Castro C, Robledo S, et al. Antiviral effect of compounds derived from the seeds of Mammea americana and Tabernaemontana cymosa on Dengue and Chikungunya virus infections. BMC Complement Altern Med. 2017;17(1):57. Published 2017 Jan 18. doi:10.1186/s12906-017-1562-1