Posiłek po treningu: czy możesz jeść co chcesz?

Niektórym wydaje się, że skoro ćwiczą, to mogą jeść wszystko na co mają ochotę. Ale nawet przy intensywnych i regularnych treningach należy zwracać uwagę na dietę. W tym celu trzeba wiedzieć ile spożywa się dziennie kalorii, a ile się ich spala.
Posiłek po treningu: czy możesz jeść co chcesz?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Istnieje mnóstwo mitów związanych z ćwiczeniami i z dietą, która powinna im towarzyszyć. Może Ty też zastanawiasz się, jak właściwie powinien wyglądać posiłek po treningu. Może myślisz, że należy się kierować tym, że zasługujesz na nagrodę po ciężkiej pracy – w końcu chodzisz regularnie na siłownię i trenujesz intensywnie.

W dzisiejszym artykule powiemy Ci jak może, a jak nie powinien wyglądać posiłek po treningu. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z tym tematem – a więc czytaj dalej!

Ćwiczenia i dieta są ze sobą ściśle powiązane

Oczywiście są osoby, które po intensywnym treningu mogą pozwolić sobie na nagrodę w formie słodkiej czy słonej przekąski. Ich metabolizm działa tak, że mimo pewnej ilości niezdrowego jedzenia nadal będą widzieć pozytywne efekty ćwiczeń.

Ale dla większości z nas pizza czy lody po wyjściu z siłowni nie są dobrym wyjściem. Wiemy, że nawet ćwicząc wciąż powinniśmy uważać na to, co jemy. Jedzenie zbyt dużych porcji nigdy nie jest dobrym wyjściem. Ale pytanie o to, jak właściwie powinien wyglądać posiłek po treningu wymaga złożonej odpowiedzi.

Wszystko sprowadza się do tego, ile kalorii przyjmujemy z pożywieniem a ile spalamy. Oczywiście ma to też związek z Twoim celem. Ale jeśli ćwiczysz właśnie po to, aby zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu, powinnaś spalać więcej kalorii niż spożywasz.

Z drugiej strony, jeżeli chcesz przybrać na masie i zbudować mięśnie, powinno być odwrotnie. Należy przy tym zwracać oczywiście uwagę na jakość posiłków i balans składników.

Każdy z nas spala inną ilość kalorii podczas codziennej aktywności i podczas treningów. Dużo zależy od uwarunkowań związanych z metabolizmem. Inne czynniki, które mają wpływ na tę kwestię są związane z płcią, wiekiem, budową ciała, genetyką i rozkładem tłuszczu na ciele.

Posiłek po treningu: czy można pozwolić sobie na słodycze?

Jeżeli ćwiczysz regularnie, możesz pozwolić sobie od czasu do czasu na przekąskę. Jeden batonik nie będzie miał wpływu na Twoją wagę ani nie sprawi, że wszystkie efekty Twoich ćwiczeń pójdą na marne. Cukierek czy hot dog nie sprawią, że wrócą wszystkie te nadmiarowe kilogramy, które zrzuciłaś ciężką pracą.

Z drugiej jednak strony, wiele osób traktuje trening, jako wymówkę do przejadania się. Ich rozumowanie działa mniej więcej w ten sposób: “Jeździłam godzinę na rowerze, więc teraz mogę iść na piwo ze znajomymi.” Jeśli dzieje się tak raz czy dwa raz w miesiącu – nie ma problemu.

Ale jeżeli taki mechanizm działa u Ciebie na co dzień, ćwiczeniami nigdy nie wyrównasz ogromnych ilości zbędnych kalorii, które sobie dostarczasz. Pomimo treningów, zaczniesz tyć zamiast chudnąć.

Posiłek po treningu nie może niwelować wszystkich jego efektów.

Niestety, tak to właśnie działa. Nawet chodząc na siłownię codziennie możesz przytyć. Nie przytyjesz co prawda aż tak mocno, jak przytyłabyś bez ćwiczeń, ale mimo to wciąż nie zobaczysz oczekiwanych efektów. To może nawet sprawić, że przestaniesz ćwiczyć. Brak efektów obniża motywację.

Aby jeść to, na co tylko masz ochotę, musiałabyś ćwiczyć dużo bardziej intensywnie. A nawet to nie zagwarantuje Ci, że nie przytyjesz. Twój organizm potrzebuje posiłków wysokiej jakości ,aby działać w pełni sprawnie i zdrowo.

Poza tym, nie możesz przecież spędzać na siłowni całego dnia tylko po to, żeby spalić wszystkie te niepotrzebne kalorie, których dostarczyłaś sobie poprzedniego wieczora.

Profesjonalni sportowcy funkcjonują zupełnie inaczej. Ich dieta oparta jest na ogromnych ilościach białka. Dlatego potrafią oni zjeść trzy porcje makaronu na obiad albo śniadanie składające się z trzech bananów i trzech jajek. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku zawodowców, treningi i zawody sprawiają, że organizm spala potężne ilości kalorii i wymaga dostaw energii.

Ćwiczenia a apetyt

A więc wiesz już, że po powrocie z biegu czy siłowni nie należy jeść codziennie paczki chipsów ani cheeseburgera. To zły pomysł, który w najlepszym razie zniweluje wszystkie Twoje wysiłki do zera a w najgorszym sprawi, że wręcz przytyjesz zamiast chudnąć.

Musisz dobrze poznać swoje ciało i swój metabolizm. To pozwoli Ci z kolei wybrać odpowiednie produkty i posiłki. Będziesz mogła zaspokoić apetyt w pełni i uzupełnić zapotrzebowania organizmu bez przejadania się.

To normalne, że po ćwiczeniach jesteś głodna. Twój organizm zużył dużo energii i spalił dużo kalorii. Tak jak samochód – potrzebujesz teraz uzupełnienia paliwa. Jakie jest najlepsze paliwo dla organizmu po treningu?

Możesz zdecydować się na paliwo niskiej jakości. Zepsujesz wtedy silnik i w przyszłości nie osiągniesz wiele. Możesz jednak wybrać wysokiej jakości paliwo – czyli takie, które doda Ci sił do działania i zapewni Ci długotrwałą energię.

Niskojakościowy posiłek to śmieciowe jedzenie, słodycze, słone przekąski i smażone dania. Natomiast wysokiej jakości posiłek będzie składał się z owoców, warzyw, orzechów, roślin strączkowych i pełnego ziarna. Jedz tego typu zdrowe produkty, aby pomóc swojemu ciału odzyskać pełnię sił po ciężkiej pracy. To pomoże Ci też osiągnąć związane z ćwiczeniami cele.

Mity związane z treningiem

Jeden mit już obaliliśmy. Wiesz teraz, że nawet po intensywnych ćwiczeniach nie powinnaś jeść niezdrowych rzeczy. Posiłek po treningu musi być zdrowy i wysokojakościowy.

Wokół tematu ćwiczeń i żywienia krąży wiele mitów.

Przyjrzyjmy się teraz innym mitom związanym z ćwiczeniami:

1. Rozciąganie się przed ćwiczeniami poprawia ich efektywność

Rozciąganie przed ćwiczeniami służy jedynie temu, by obniżyć ryzyko kontuzji. Nie ma żadnego wpływu na ich skuteczność i wydajność.

2. Kiedy przestajesz ćwiczyć, mięśnie zamieniają się w tłuszcz

Jeśli przestaniesz regularnie ćwiczyć, stracisz masę mięśniową. Twój metabolizm stanie się wolniejszy. Z czasem możesz zacząć przybierać na wadze zwłaszcza, jeżeli nie dostosujesz diety. Ale mięśnie nigdy nie zamienią się w tłuszcz. To dwa zupełnie inne rodzaje tkanek.

3. Jeśli waga pokazuje wyższy wynik, oznacza to że tyjesz

Wyższa waga niekoniecznie oznacza tycie – mięśnie są cięższe niż tłuszcz.

To wydaje się oczywiste, ale jak się okazuje – wcale takie nie jest. Wszystko zależy od tego, jakie masz cele i jaki rodzaj ćwiczeń wykonujesz. Tłuszcz i mięśnie mają różną gęstość. A więc, jeśli ważysz tyle samo – albo nawet więcej – w efekcie ćwiczeń, możliwe że spaliłaś tłuszcz i został on zastąpiony mięśniami, które są cięższe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.