Porysowane okulary - 6 pomocnych trików

Każdy, kto nosi okulary spotkał się z tym problemem choć raz w życiu. Nie da się zupełnie usunąć rysy na szkle, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą zminimalizować defekty bez większego wysiłku.
Porysowane okulary - 6 pomocnych trików

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dopiero co kupiliśmy okulary a już widać na pierwsze nich zadrapania. To niezwykle frustrujące, prawda? Porysowane okulary mają jednak swoją przyszłość i nie trzeba spisywać ich na straty.

Istnieje cała masa produktów, które pozwolą utrzymać okulary w optymalnej formie. Często nie przykładamy nawet wagi do pojawiających się rysek.  Jednak co innego, kiedy widnieją na ekranie telefonu, a czym innym jest kiedy przeszkadzają nam w klarownym widzeniu.

Pamiętaj, że porysowane okulary mogą pogorszyć stan wzroku!

Zapobieganie jest dużo prostsze od naprawiania szkód. Czy istnieje jednak sposób, aby poprawić stan już nadszarpniętych szkieł? Nawet nie jeden! W tym artykule postanowiliśmy przedstawić 6 pomocnych trików, dzięki którym zaoszczędzisz pieniądze i swój cenny wzrok.

Istnieją specjalne preparaty chemiczne, które pomogą utrzymać okulary w formie. My jednak proponujemy domowe sposoby, które w wielu przypadkach są skuteczniejsze i dużo tańsze.

Porysowane okulary – 6 sprawdzonych trików

Jedną z najcenniejszych rad jest – ostrożność. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań naprawczych sprawdzić, czy metoda czyszczenia jest odpowiednia dla danych soczewek okularowych.

Zdarza się, że w przypadku niewielkich szkód nawet woda z mydłem może okazać się pomocna. Jeśli to nie wystarczy, można zastosować inne, łatwo dostępne preparaty. Zanotuj je na przyszłość!

1. Soda oczyszczona zankomicie “naprawia’ porysowane okulary

Zastanawiasz się pewnie: czy jest coś z czym nie poradzi sobie wodorowęglan sodu? Na pewno nie będą stanowić problemu: porysowane okulary i uszkodzone soczewki okularowe wraz z tarczami. Ten ekologiczny środek czyszczący pozwoli usunąć powierzchowne rysy na szkle.

soda oczyszczona na drewnianej łyżce

Zastosowanie

  • Do małego pojemniczka wsyp odrobinę sody oczyszczonej, a następnie skrop ją wodą.
  • Powstałą pastą pocieraj soczewki okularów (najlepiej okrężnymi ruchami).
  • Przemyj zimną wodą, a następnie wypoleruj okulary przystosowaną do tego szmatką.

2. Środek nabłyszczający do mebli

Co ma wspólnego środek do czyszczenia mebli z Twoimi okularami? Odświeży szkła okularów i zaradzi powierzchownym zadrapaniom. Pamiętaj jednak, aby skontrolować z czego wykonane są Twoje soczewki okularowe.

Zastosowanie

  • Nawilż preparatem ściereczkę i pocieraj delikatnie wewnętrzne i zewnętrzne strony tarczy okularów.
  • Delikatnie poleruj aż osiągniesz pożądany efekt.

3. Pasta do zębów uratuje porysowane okulary

Optycy radzą: najlepszy sposób ochrony Twoich soczewek to mycie ich pod bieżącą, letnią wodą. Dzięki temu masz pewność, że powierzchnia soczewek nie zostanie uszkodzona przez drobiny kurzu.

pasta na szczotce - remedium na porysowane okulary

Jednak jeśli już do tego doszło, możesz zastosować pastę do zębów.

Jednym z jej alternatywnych zastosowań w domu jest właśnie usuwanie zadrapań z okularów. Ma zdolność nadawania połysku, pozwala skorygować drobne uszkodzenia, a także usuwa osad z kurzu.

Zastosowanie

  • Zaaplikuj pastę do zębów na obie strony soczewek okularowych, dobrze ją rozprowadzając.
  • Następnie przecieraj szkła ściereczką przez 2-3 minuty.
  • Na końcu spłucz pastę zimną wodą i osusz okulary (nie wycieraj).

Uwaga: wybierz pastę do zębów, która nie zawiera silnych, wybielających środków chemicznych.

4. Wosk samochodowy a porysowane okulary

Nie tylko w łazience czy w kuchni kryją się specyfiki pomocne w odświeżaniu okularów. Znajdziesz je też w garażu, bowiem znakomitym sposobem w walce z rysami jest wykorzystanie wosku samochodowego. Porysowane okulary będą jak nowe!

Zastosowanie

  • Nałóż trochę wosku samochodowego na każdą ze stron soczewek i delikatnie wcieraj okrężnymi ruchami.
  • Poleruj przez kilka minut i jeśli to koniecznie, spłucz pozostałości wosku.

5. Ocet i musztarda w proszku

Optycy radzą: Jeżeli korzystasz z okularów poza domem, możesz używać specjalnych wilgotnych ściereczek lub ściereczek z mikrofibry. Należy je przechowywać tak, by nie dostał się do nich kurz.

musztarda i ocet w dzbanku

Piąty sposób, który pomoże Ci zniwelować uszkodzenia okularów, to niecodzienne rozwiązanie na bazie octu i musztardy w proszku. Dzięki tym naturalnym składnikom czyszczenie okularów będzie dużo efektywniejsze.

Zastosowanie

  • Zmieszaj ze sobą składniki (musztardę w proszku i biały ocet) tak, aby utworzyły gęstą pastę.
  • Następnie nałóż ją na soczewki, a następnie delikatnie wcieraj przy pomocy bawełnianej szmatki.
  • Dobrze spłucz preparat, aby usunąć wszelkie pozostałości.

Uwaga: musztarda może drażnić oczy, dlatego konieczne jest dokładne umycie soczewek przed nałożeniem okularów na nos!

6. Proszek do pieczenia

Ważna rada: Do czyszczenia soczewek nie należy używać chusteczek higienicznych ani ręczników kuchennych.

Przechodzimy do ostatniego sposobu niwelowania powstałych uszkodzeń na okularach. Proszek do pieczenia ma podobne działanie do sody oczyszczonej. Dogłębnie usuwa nagromadzony brud i odświeża powierzchnię okularów tak, że wszelkie uszkodzenia stają się niewidoczne.

Zastosowanie

  • Z proszku do pieczenia i odrobiny wody należy wytworzyć gęstą pastę.
  • Okrężnymi ruchami rozprowadź ją po obu stronach okularów.
  • Poleruj suchą, ale miękką ściereczką, aby osiągnąć zachwycający rezultat.

Jak widać, zanim wyrzucisz swoje porysowane okulary, możesz jeszcze zastosować kilka wskazówek i skorzystać z przedstawionych powyżej sposobów.

Jak napisała Agnieszka Osiecka: Między nami po ulicy, pojedynczo i grupkami, snują się okularnicy ze skryptami i książkami (…).  

Okulary to ważna część życia wielu z nas. Pozwalają nam widzieć świat, czytać ulubione książki; dlatego warto zatem zadbać o ich higienę i nieuszkodzoną strukturę. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayanniyi, A. A., Adepoju, F. G., Ayanniyi, R. O. & Morgan, R. E. (2010). Challenges, attitudes and practices of the spectacle wearers in a resource-limited economy. Middle East African journal of ophthalmology17(1), 83. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2880380/
  • Drake, D. (1996). Antibacterial activity of baking soda. Compendium of continuing education in dentistry17(19), 17-21. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12017929/
  • Hovis, J. K., Chou, B. R., Whitten, K., Pfriem, D. & Pilecki, N. (2014). Forward light scatter and visual acuity through scratched protective eyewear. Clinical and Experimental Optometry97(2), 140-146. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23931653/
  • Kim, I. S., Yoo, K. H., Kim, M. N., Hong, H. K., Choi, Y. S., Jo, Y. C. & Lee, J. S. (2013). The fine scratches of the spectacle frames and the allergic contact dermatitis. Annals of dermatology25(2), 152-155. Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3662906/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.