Por na utratę wagi i detoks organizmu


Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López
Por może stanowić doskonałe uzupełnienie Twojego programu regularnej utraty wagi, przyczyniając się jednocześnie do ogólnego odtruwania organizmu. To naprawdę niezwykłe warzywo.
Por charakteryzuje smak znacznie łagodniejszy niż w przypadku cebuli. Stanowi on doskonały dodatek do wielu przepisów na codziennie przyrządzane potrawy. Jeżeli jednak coś miałoby stanowić jego główną cechę charakterystyczną, byłaby to zdolność do usuwania z organizmu toksyn.
Być może wiesz też, że od wieków używano go w trosce o kobiece zdrowie. Istnieją zapiski ze starożytnej Grecji i Rzymu objaśniające, jak por może zwiększyć płodność i pozytywnie wpłynąć na zdrowie serca u kobiet, zwalczając przy tym duszności i przemęczenie.
W tym artykule chcielibyśmy pokazać Ci, jak przy zastosowaniu tego warzywa możesz przeprowadzić oczyszczanie organizmu z toksyn i wspomóc zdrową utratę wagi. Niewątpliwie skorzystasz na zapoznaniu się z jego treścią.
Por pomocny w trosce o zdrowie
Por należy do rodziny amarylkowatych – grupy roślin wyrastających z bulwy, podobnie jak czosnek i cebula. W odróżnieniu jednak od tych dwóch kuzynów por charakteryzuje znacznie słodszy smak, dzięki czemu znajduje bardziej wszechstronne użycie w kuchni.

Na naszym blogu często wspominamy o korzyściach wynikających ze spożywania marchwi, buraków, czosnku czy cytryny. Czas jednak dodać do listy polecanych warzyw również por. Oto niektóre powody:
Przeczytaj również: Czosnek na pusty żołądek – ogromne korzyści
Por – wspaniałe źródło składników odżywczych
- Por zawiera mnóstwo antyoksydantów i flawonoidów, które pomagają zwalczać stany zapalne i minimalizują działanie wolnych rodników.
- Ponadto należy pamiętać, że warzywo to jest jednym z wyjątkowych źródeł witaminy A i C, które stanowią doskonałą pomoc w oczyszczaniu organizmu, zwalczaniu stanów zapalnych oraz odbudowywaniu naturalnego poziomu pH w organizmie.
- Co ciekawe, dostarcza on niewielu kalorii, dzięki czemu stanowi świetną opcję dla osób starających się stracić na wadze (około 100 gramów świeżej łodygi pora zawiera zaledwie 61 kalorii).
- Por zawiera bardzo dużo rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Regularne spożywanie tego warzywa pomaga zwalczyć zaparcia.
- To niepozorne warzywo stanowi bogate źródło witamin i minerałów, takich jak cynk, żelazo, potas i magnez, z których wszystkie są niezbędne dla utrzymania dobrego zdrowia.
- Ponadto por dostarcza również kwasu foliowego, przez co stanowi bardzo dobre uzupełnienie diety dla kobiet w ciąży.
Por jest naturalnym antybiotykiem
- Por wprawdzie nie zawiera tyle samo allicyny, co jego kuzyn czosnek, wciąż jednak stanowi silny naturalny antybiotyk.
- Badania przeprowadzone w laboratoriach potwierdziły, że allicyna, którą zawiera por i czosnek, pomaga uniknąć gromadzenia się złogów cholesterolu w krwiobiegu, blokując pewne enzymy, które gromadzą się w wątrobie. Jest to bardzo korzystne dla zdrowia.
Korzystny dla serca
Ten prosty, naturalny lek wykorzystujący siłę pora, pomoże Ci odpowiednio zadbać o zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Por spożywany regularnie pobudza uwalnianie przez ściany naczyń krwionośnych tlenku azotu (NO). W rezultacie poprawia się krążenie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.
Por na oczyszczanie organizmu
Por zawiera dużą ilość wody, jest więc naturalnym środkiem moczopędnym i pomaga wyeliminować z organizmu toksyny. W rzeczywistości roślina ta prawdopodobnie zawdzięcza swoją sławę właśnie swoim właściwościom oczyszczającym.
Z całą pewnością warto o tym pamiętać.
Remedium z pora – jak je przygotować?
Składniki
- 3 pory
- 1 litr wody
- Sok z 1 cytryny

Przygotowanie
- Aby przygotować tę odtruwającą i wyszczuplającą kurację, będziesz potrzebować trzy dość duże łodygi pora i jedną cytrynę. Jeżeli kiedykolwiek przeprowadzałaś detoks przy użyciu karczochów, ten jest bardzo podobny.
- Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić to wlać do garnka litr wody i zagotować ją. Następnie pokrój trzy pory, włóż je do wody i gotuj przez kilka minut.
- Gdy płyn będzie już gotowy, usuń garnek ze źródła ciepła i zachowaj wodę, w której gotowałaś pory.
- Dodaj sok z cytryny i przechowuj wodę z porów w szklanej butelce.
- Ugotowane pory możesz zużyć na przykład do przygotowania zdrowej zupy.
Przeczytaj też: Zupa na detoks – 4 przepisy
Jak przyjmować naturalne remedium z pora?
- Pierwszą filiżankę płynu wypij na pusty żołądek, kiedy wstajesz rano. Dobrym pomysłem jest picie go, gdy jest letni. Pomoże to przyspieszyć metabolizm i przyczyni się do oczyszczających właściwości tego naturalnego napoju.
- Kolejną filiżankę należy wypić około 15 minut przed obiadem.
- Spróbuj pamiętać, by wypić trzecią filiżankę po południu, a potem czwartą około 15 minut przed kolacją.
Tę oczyszczającą i wspomagającą odchudzanie kurację możesz stosować przez 10 dni. Spróbuj uzupełnić ją spożywaniem produktów niskotłuszczowych i wykonywaniem regularnych ćwiczeń. Dzięki temu będziesz w stanie zobaczyć rezultaty, a Twoje zdrowie niewątpliwie Ci się za to odwdzięczy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Camila R.A. Malafaia, Bernadete P. da Silva, Luzineide W. Tinoco, José P. Parente,
Structural characterization and gastroprotective property of a novel glucofructan from Allium ampeloprasum var. porrum, Carbohydrate Research, Volume 402, 2015, Pages 44-49, ISSN 0008-6215, https://doi.org/10.1016/j.carres.2014.10.022.
(http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0008621514003954). - Food Data Central. Leeks, (bulb and lower-leaf portion), raw. Abril 2019. U. S. Department of Agriculture.
- Harvard TH Chan. School of Public Health. Vegetables and fruits.
- Kolderup Hervik A, Svihus B. The role of fiber on energy balance. Journal of Nutrition and Metabolism. Enero 2019. 4983657. doi: 10.1155/2019/4983657.
- Mayo Clinic. Dietary fiber: essential for a healthy diet. Enero 2021.
- Porrata Maury Carmen, Hernández Triana Manuel, Abuín Landín Alfredo, Campa Huergo Concepción, Pianesi Mario. Caracterización y evaluación nutricional de las dietas macrobióticas Ma-Pi. Rev Cubana Invest Bioméd [Internet]. 2008 Dic [citado 2018 Dic 16] ; 27( 3-4 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03002008000300001&lng=es.
- Segura S. y Torres. J. Historia de las plantas en el mundo antiguo. Madrid: Universidad de Deusto, 2009. p. 439.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.