Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego: objawy, przyczyny i leczenie
Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego to zapalenie, do którego dochodzi na jednym z odcinków rdzenia kręgowego. Może mieć różne przyczyny i różne objawy.
Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego to poważne zaburzenie. Warto więc zdobyć na jej temat pewien zasób wiedzy. W tym artykule dowiesz się, na czym ona polega, jakie są jej objawy i jakie można podjąć leczenie.
Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego
Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego to stan zapalny, do którego dochodzi na jednym z odcinków rdzenia kręgowego. Proces zapalny powoduje zniszczenie osłonki mielinowej, czyli warstwy pokrywającej neurony znajdujące się w tym obszarze. To przerywa przewodnictwo nerwowe, z konsekwencjami, które omówimy później.
To rzadkie zaburzenie, które dotyka jednak tysiące ludzi na całym świecie. W tej grupie dotkniętych chorobą wielu z nich pozostaje z trwałymi zmianami, które wpływają na ich codzienne życie, podczas gdy inni wracają do zdrowia bez żadnych następstw. Poprzeczne zapalenie rdzenia może być ostre, rozwijające się w ciągu godzin lub dni bądź przewlekłe, które rozwija się tygodniami.
Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego — przyczyny
Dokładna przyczyna tego zaburzenia nie jest do końca jasna. Uważa się jednak, że jest ono spowodowane nieprawidłową reakcją naszego układu odpornościowego, który atakuje tkankę rdzenia kręgowego.
Ta odpowiedź immunologiczna jest związana z innymi patologiami, które mogą działać jako wyzwalacze zaburzenia. Niektóre z chorób, które mogą wywołać niewłaściwą odpowiedź immunologiczną, to:
- Stwardnienie rozsiane: choroba ta jest najściślej związana z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego.
- Neuromyelitis optica.
- Choroby wywoływane przez niektóre wirusy i bakterie, takie jak gruźlica, borelioza lub kiła.
- Różne rodzaje zapalenia naczyń krwionośnych.
- Stosowanie niektórych leków i szczepionek.
Czytaj dalej: Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – Informacje!
Objawy, które powoduje
Jak wspomniano powyżej, objawy mogą pojawiać się w sposób ostry lub stopniowo w sposób progresywny. Zwykle objawy zaczynają się silnym bólem pleców i uczuciem ucisku wzdłuż dotkniętego zespołu.
Po tym bólu osoba zaczyna odczuwać mrowienie w nogach i stopach oraz uczucie drętwienia. W niektórych obszarach może również wystąpić zwiększona wrażliwość na dotyk i ciepło. Może zaistnieć pilna potrzeba udania się do łazienki.
W miarę postępu choroby objawy się nasilają. Ostatecznie może to spowodować paraliż, utratę czucia, zatrzymanie moczu oraz utratę kontroli nad pęcherzem i jelitami. Zarówno nasilenie, jak i czas trwania objawów oraz stopień niepełnosprawności, jaki one powodują, będą zależeć od stopnia stanu zapalnego w dotkniętym obszarze.
Diagnoza poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego
Diagnoza opiera się na badaniu przeprowadzanym przez specjalistę. Chociaż objawy mogą sugerować tę chorobę, lekarz będzie musiał odróżnić ją od innych, które powodują objawy. Dlatego może być niezbędne wykonanie wielu badań.
Te testy uzupełniające mogą być badaniami obrazowymi – takimi jak rezonans magnetyczny – lub analitycznymi – takimi jak nakłucie lędźwiowe. Po potwierdzeniu wyniku leczenie zostaje ustalone tak szybko, jak to możliwe, aby zminimalizować następstwa.
Na czym polega leczenie?
Leczenie będzie zależeć od związku między zapaleniem rdzenia kręgowego a chorobą podstawową. Przy czym priorytetem będzie leczenie choroby podstawowej. Na przykład, jeśli zapalenie rdzenia kręgowego jest spowodowane gruźlicą, leczenie, które zastosuje specjalista, będzie leczeniem gruźlicy.
Dodatkowo, w przypadku gdy nie znaleziono wyraźnej przyczyny zapalenia rdzenia, można je leczyć kortykosteroidami. Inną opcją może być plazmafereza, która polega na pobraniu znacznej ilości krwi od osoby dotkniętej chorobą, usunięciu przeciwciał atakujących mielinę i ponownym jej wstrzyknięciu.
Jak zawsze, to lekarz prowadzący dany przypadek decyduje, jakie leczenie będzie najwłaściwsze dla pacjenta.
Możesz być zainteresowany: Wpływ glutenu na układ nerwowy – dowiedz się więcej!
Choroba, która może mieć długotrwałe konsekwencje
Rokowanie choroby będzie zależeć od wielu czynników. Powrót aktywności i wrażliwości mięśni zwykle rozpoczyna się między 2 a 12 tygodniem od wystąpienia objawów. Powrót do zdrowia może być powolny i może trwać całymi latami. Jednocześnie, jeśli nie nastąpi poprawa w ciągu pierwszych 6 miesięcy, pacjent może nigdy w pełni nie odzyskać normalnego funkcjonowania.
Jedna trzecia osób dotkniętych chorobą zdrowieje całkowicie, kolejna trzecia część będzie miała mniej lub bardziej poważne następstwa, a ostatnia część nie wyzdrowieje. Jak zawsze, należy pamiętać, że w przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów należy udać się do specjalisty, który najlepiej oceni sytuację i ustali kroki, jakie należy podjąć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tristano AG, Centro M, Docente LT, Caracas V. Mielitis Transversa asociada a enfermedades autoinmunes. Revisión. Vol. 50, Invest Clin. 2009.
- Villaverde M V., López Canales C, Gutiérrez Moreno F, Martínez Hernández A, Vela P. Retención de orina en un paciente inmunocompetente: Mielitis transversa aguda. An Sist Sanit Navar. 2011;34(3):523–6.
- Oñate Vergara E, Sota Busselo I, García-Santiago J, Gaztañaga Expósito R, Nogués Pérez A, Ruiz Benito MA. Mielitis transversa en inmunocompetentes. An Pediatría. 2004 Jan 1;61(2):177–80.
- Mielitis transversa aguda: revisión clínica y algoritmo de actuación diagnóstica [Rev Neurol.2009]-Medes [Internet]. [cited 2020 Apr 10]. Available from: https://medes.com/publication/54113