Pokrzywka z zimna: czynniki ryzyka i zapobieganie

Pokrzywkę z zimna leczy się przede wszystkim lekami przeciwhistaminowymi. Są to leki, które łagodzą objawy, ale im nie zapobiegają.
Pokrzywka z zimna: czynniki ryzyka i zapobieganie

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Pokrzywka z zimna to reakcja skórna, która pojawia się w krótkim czasie po kontakcie z zimnem. Kiedy pojawia się to uczulenie, na skórze pojawiają się czerwone, swędzące bąble.

Z drugiej strony pokrzywka z zimna występuje częściej u młodych osób dorosłych. Zimno to jedna z 5 najczęstszych przyczyn przewlekłej pokrzywki. Zalicza się ją do rodzaju pokrzywek fizykalnych.

Jak powiedzieliśmy, pokrzywka z zimna pojawia się po ekspozycji na zimno, ale może również wynikać z kontaktu z zimnym przedmiotem, powietrzem lub zimną cieczą.

Pokrzywka z zimna jest również nazywana alergią na zimno, ponieważ jej objawy skórne pojawiają się 10-30 minut po wystawieniu dotkniętego obszaru na ten czynnik. W innych przypadkach może pojawić się w tym samym momencie.

Pokrzywka z zimna – objawy

Pokrzywka

Pacjenci cierpiący na pokrzywką z zimna mają bardzo różne objawy. Niektóre z oznak to:

 • Bąble pokrzywkowe: jak sama nazwa wskazuje, będzie to charakterystyczny objaw. Czerwone, swędzące bąble pojawiają się tymczasowo na obszarach skóry narażonych na zimno.
 • Gdy skóra się nagrzewa, reakcja pogarsza się.
 • Obrzęk dłoni podczas trzymania zimnych przedmiotów.
 • Obrzęk warg podczas spożywania zimnych potraw i napojów.

W innych przypadkach objawy nie są tak łagodne. Może pojawić się gorączka, ogólne złe samopoczucie i miejscowy ból głowy, brzucha lub stawów. Ponadto niektórzy pacjenci mają bardzo poważne objawy dotyczące części ustno-gardłowej układu oddechowego, czyli ust, głośni i tchawicy.

W przypadku długotrwałego narażenia na zimno, co może się zdarzyć podczas kąpieli w zimnej wodzie w środowisku naturalnym, pacjent może nawet doznać wstrząsu anafilaktycznego i udusić się. W takiej sytuacji bowiem przepływ powietrza jest przerwany z powodu pojawienia się obrzęku naczynioruchowego jamy ustnej i gardła.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Obecnie nie są znane dokładne przyczyny pokrzywki z zimna. W niektórych przypadkach wydaje się, że pewne osoby mają bardzo wrażliwe komórki z powodu cechy dziedzicznej, wirusa lub choroby.

Zwykle, gdy dana osoba cierpi na ten stan, zimno wyzwala uwalnianie histaminy oraz inne zaangażowane w reakcję substancje. Wszystkie one są odpowiedzialne za wywołanie objawów opisanych w poprzedniej sekcji.

Możesz także przeczytać ten ciekawy artykuł: Pokrzywka fizykalna – 5 środków zaradczych

Z drugiej strony istnieje szereg czynników ryzyka, które sprzyjają pojawieniu się pokrzywki. Wśród nich możemy wymienić:

 • Wiek: jak widzieliśmy, najbardziej narażeni na to są młodzi dorośli.
 • Nierozpoznany stan chorobowy: istnieje również wtórna nabyta pokrzywka z zimna, która może być spowodowana niezdiagnozowanym problemem zdrowotnym, takim jak zapalenie wątroby.
 • Dziedziczność: Czasami pokrzywka z zimna jest dziedziczna.

Jak można temu zapobiec?

Wysypka na szyi

Istnieje wiele kroków, które można podjąć, aby zapobiec nawracającym epizodom uczulenia na zimno. Wśród nich polecamy szczególnie następujące:

 • Porozmawiaj z lekarzem o tym, który lek przeciwhistaminowy jest najskuteczniejszy w Twoim konkretnym przypadku. W zależności od tego, co ci przepisze, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
 • Jeśli masz zamiar wystawiać się na zimno, chroń się odpowiednią odzieżą.
 • Jeżeli idziesz pływać, najpierw sprawdź ręką, czy nie wystąpiła reakcja skórna.
 • Jeśli lekarz przepisał automatyczny wstrzykiwacz epinefryny, należy go zawsze nosić przy sobie, aby zapobiec poważnym reakcjom.
 • Powiedz swojemu lekarzowi o Twoim uczuleniu na zimno, jeśli masz przejść jakąś operację.

Pokrzywka z zimna – leczenie

Pokrzywkę z zimna leczy się przede wszystkim lekami przeciwhistaminowymi. Są to leki, które łagodzą objawy, ale im nie zapobiegają.

Jednak stosowanie tego typu leków nie przynosi skutecznych efektów w przypadku wszystkich rodzajów pokrzywki z zimna. Mimo to obecnie istnieją inne, bardziej specjalistyczne środki farmakologiczne, które można stosować według uznania dermatologa.

Przeczytaj także ten przydatny materiał: Przewlekła pokrzywka i jej typy

Innym środkiem terapeutycznym jest skierowanie pacjenta na zwiększenie tolerancji na zimno. Aby to zrobić, stopniowo zwiększa się jego ekspozycję na niskie temperatury. Zawsze należy to robić w szpitalu i pod nadzorem lekarza.

Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem leczenia jest zastosowanie środków zapobiegawczych, unikając narażenia na zimno.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Santaolalla Montoya, M., Martínez Molero, M. I., Santaolalla San Juan, F., Baeza, M. L., Alonso Lebrero, E., & Zapatero Remón, L. (2002). Urticaria por frío: Revisión de 12 casos. Allergologia et Immunopathologia. https://doi.org/10.1016/S0301-0546(02)79134-9
 • Carrasquer Moya, C., Lopez-Baeza, J. L., Fernandez Alonso, E., Dura, M., & Pelaez Hernandez, A. (2001). Urticaria a frigore: Clinical characteristic and diagnostics. [Spanish]. Alergologia e Inmunologia Clinica.
 • Gonzalo-Garijo, M. Á., Pérez-Calderón, R., Pérez-Rangel, I., & Sánchez-Vega, S. (2011). Gel transmisor de ultrasonidos: Una causa infrecuente de urticaria a frigore. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2009.11.029

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.