Pokrzywka fizykalna - 5 środków zaradczych

Pokrzywka cieplna wywołuje swędzenie, pieczenie i inne uciążliwe objawy. Istnieją jednak pewne naturalne środki zaradcze, które pozwolą zminimalizować objawy i przyspieszyć gojenie się. Dowiedz się więcej. 
Pokrzywka fizykalna - 5 środków zaradczych

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pokrzywka fizykalna to reakcja zwana też alergią na słońce czy też na promienie świetlne. Charakteryzuje się czerwonymi plamami lub wypiekami, które pojawiają się na skórze w wyniku działań promieni słonecznych. Objawy mogą utrzymywać się przez kilka godzin, ale mogą mieć też charakter przewlekły.

Jej dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana. Jednak wiadomo, że występuje ona wtedy, gdy światło powoduje uwolnienie histaminy, substancji wywołującej reakcje alergiczne.

Często dotyczy to osób z alergią lub chorobą skóry, którą dotknięci byli w przeszłości. Zazwyczaj schorzenie rozwija się również przy stosowaniu niektórych leków.

Czy możemy zwalczyć ten problem posiłkując się naturalnymi remediami i rozwiązaniami? Najcięższe przypadki powinny być leczone przez specjalistę, w ścisłej zgodności z przepisaną kuracją.

Natomiast łagodniejsze stany i mniej drapieżne objawy – mogą zniknąć dzięki kilku prostym, naturalnym rozwiązaniom. Pamiętajmy, że pokrzywkę może spowodować nawet światło słoneczne przechodzące przez szybę.

Istnieje kilka środków, które przyspieszą powrót do zdrowia. Przyniosą też ulgę przy najbardziej uciążliwych objawach. Nie wahaj się więc zapoznać z tymi rozwiązaniami i wdrożyć je do swojego życia. 

Pokrzywka fizykalna i domowe środki łagodzące

Przed wypróbowaniem domowych środków łagodzących na opisywaną tu alergię na słońce ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Nie należy ignorować faktu, że objawy są bardzo podobne do innych rodzajów alergii. Ponadto, czasami konieczne są inne, poważniejsze interwencje w celu uzyskania pomocy.

Jeśli diagnoza potwierdzi występowanie pokrzywki fizykalnej, można spróbować niektórych środków zaradczych, aby złagodzić nasze objawy. Oczywiście, nie zastępują one lekarstw ani innej profesjonalnej terapii. Jeśli to możliwe, należy skonsultować się z lekarzem – przed zastosowaniem tych rozwiązań.

1. Owsianka a pokrzywka fizykalna

Owies ma użyteczne działanie łagodzące w zmniejszaniu objawów alergii skórnych.

Owsianka a pokrzywka fizykalna

Ze względu na zawartość beta-glukanów, witamin z grupy B, aminokwasów i antyoksydantów, owies jest doskonałym sprzymierzeńcem w promowaniu zdrowia skóry. W rzeczywistości jego właściwości łagodzące są wykorzystywane do przygotowywania mydeł, kremów i balsamów do skóry.

Składniki

  • 1/2 filiżanki owsianki (100 g)
  • 4 filiżanki zimnej wody (1 litr)

Przygotowanie

  • Najpierw zmieszaj owsiankę z wodą.
  • Następnie zabierz preparat pod prysznic i używaj go podczas kąpieli. Delikatnie wcieraj w dotknięte problemem miejsca. Skupiaj się na obszarach problematycznych.
  • Jeśli objawy nie ustępują, należy powtórzyć stosowanie owsianki.

Upewnij się, że przeczytałeś też:

Owsianka i jabłka: zdrowe serce i układ krążenia

2. herbata rumiankowa i pokrzywka fizykalna

W katalogu naturalnych środków łagodzących pokrzywkę – znajdujemy użyteczny napar rumianku. Jak wielu wie, ten naturalny napój może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie do łagodzenia wielu objawów.

W tym przypadku jest to idealne zabezpieczenie przed poparzeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem.

Składniki

Przygotowanie

  • Najpierw wlać wysuszony rumianek do filiżanki wrzącej wody.
  • Przykryć napar i pozostawić go na 10 minut.
  • Kiedy jest zbyt ciepły należy ostudzić napar i odłożyć na jakiś czas.

3. Nagietek a pokrzywka fizykalna

W repozytorium roślinnym o działaniu przeciwzapalnym – nagietek jest jednym z najczęściej stosowanych w chorobach skóry.

Nagietek

Kąpiele z nagietkiem oraz produkty z wyciągami roślinnymi mogą być bardzo pomocne w łagodzeniu wysypki skórnej. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, emolientowe i antybakteryjne, zastosowanie zewnętrzne minimalizuje alergię i chroni przed infekcjami.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa suszonego nagietka
  • 1 filiżanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Najpierw zalewamy suszoną roślinę filiżanką wrzącej wody.
  • Czekamy, aż nasz napar ostygnie.
  • Następnie powinniśmy odcedzić preparat i przelać do pojemnika z rozpylaczem.
  • Rozpylić produkt na dotknięte obszary i pozostawić na ciele bez spłukiwania.
  • W razie potrzeby należy ponownie rozpylić po skórze preparat.

4. Pokrzywka fizykalna i remedium z zimnego mleka

Pokrzywka fizykalna to jedna z rzadziej występujących postaci alergii. Aby reakcja alergiczna się rozwinęła muszą na skórę zadziałać czynniki fizyczne.

Kwas mlekowy zawarty w mleku jest bardzo korzystny dla zdrowia naszej skóry. Dlatego też jego zewnętrzne zastosowanie pomaga kontrolować wysypki i inne rodzaje alergii. Jest to też świetne remedium na oparzenia.

Składniki

  • 1 szklanka zimnego mleka (200 ml)
  • 5 kropli olejku różanego (opcjonalnie)

Przygotowanie

  • Mleko można stosować samodzielnie, jednak zalecamy wzmocnić jego działanie odrobiną olejku różanego.
  • Następnie należy połączyć składniki i nałożyć je za pomocą wacika lub szmatki.
  • Pozwól remedium działać przez 15 minut i spłukać ciepłą wodą.
  • Rytuał powinniśmy powtarzać dwa razy dziennie, jeśli objawy się utrzymują.

5. Aloes na alergie skórne

Aloes

Aloesu nie można przeoczyć, biorąc pod uwagę jego wartościowe, kojące i nawilżające właściwości dla naszej skóry. 

Jednym z lekarstw, którego nie mogliśmy przegapić przy tej okazji, jest właśnie cudowny żel z aloesu. Dzięki swojemu odświeżającemu i przeciwzapalnemu działaniu pomaga zmniejszyć objawy większości alergii skórnych. Nawadnia on również tkanki i tworzy warstwę ochronną przed bakteriami.

Składniki

  • 6 łyżek stołowych żelu aloesowego (90 g)
  • 2 łyżki stołowe miodu (30 g)

Przygotowanie

  • Najpierw należy przelać składniki do miski i dobrze je wymieszać.
  • Następnie powinniśmy wcierać preparat w obarczone pokrzywką miejsca.
  • Pozostaw tak remedium przez 15 lub 20 minut.
  • Na koniec spłukać wszystko ciepłą wodą i ostrożnie wysusz.
  • Powtarzaj aplikację przez 2 lub 3 dni z rzędu.

Pokrzywka fizykalna, remedia i podsumowanie

Lekarz diagnozę przeprowadzi głównie opierając się o gruntowny wywiad. Kolejnym etapem diagnozowania rodzaju pokrzywki fizykalnej jest przeprowadzenie testu prowokacyjnego. Jeżeli nie da się jej ustalić, a pokrzywka ma charakter ostry, nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań – od razu przystępuje się do leczenia.

Czy pokrzywka fizykalna występują często? Nie wahaj się skonsultować ze swoim zaufanym dermatologiem. Chociaż powyższe środki zaradcze pomogą złagodzić objawy, najlepiej jest poznać wszystkie możliwości leczenia i dodatkowe środki, które wzmocnią tradycyjne terapie. 

W przypadku stwierdzenia pokrzywki fizykalnej konieczne może okazać się wprowadzenie leków przeciwhistaminowych. Leki te ograniczą swędzenie skóry i pojawianie się zmian skórnych w postaci bąbli.

Leczenie pokrzywki ma najczęściej charakter przyczynowy.

Pamiętajmy, że skupiliśmy się na jednym rodzaju pokrzywki fizykalnej. Istnieją jej najróżniejsze rodzaje, o których przeczytasz w pozostałych artykułach. Przedstawione powyżej naturalne rozwiązania to kolejny krok do zdrowia. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reynertson, K. A., Garay, M., Nebus, J., Chon, S., Kaur, S., Mahmood, K., … Southall, M. D. (2015). Anti-inflammatory activities of colloidal oatmeal (Avena sativa) contribute to the effectiveness of oats in treatment of itch associated with dry, irritated skin. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
  • Kurtz, E. S., & Wallo, W. (2007). Colloidal oatmeal: history, chemistry and clinical properties. Journal of Drugs in Dermatology : JDD.
  • Lin, T. K., Zhong, L., & Santiago, J. L. (2018). Anti-inflammatory and skin barrier repair effects of topical application of some plant oils. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms19010070
  • Matricaria chamomilla (German chamomile). (2008). Alternative Medicine Review.
  • Kodiyan, J., & Amber, K. (2015). A Review of the Use of Topical Calendula in the Prevention and Treatment of Radiotherapy-Induced Skin Reactions. Antioxidants. https://doi.org/10.3390/antiox4020293
  • Arora, D., Rani, A., & Sharma, A. (2013). A review on phytochemistry and ethnopharmacological aspects of genus Calendula. Pharmacognosy Reviews. https://doi.org/10.4103/0973-7847.120520
  • Smith, W. P. (2004). Epidermal and dermal effects of topical lactic acid. Journal of the American Academy of Dermatology. https://doi.org/10.1016/s0190-9622(96)90602-7
  • Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.